Гимнастичките спечелиха злато и общо пет медала от Световната купа в Пезаро

Българските гимнастички спечелиха пет медала от първия кръг от Световната купа, който се проведе в италианския град Пезаро. Ансамбълът грабна златен и сребърен медал, а индивидуални отличия завоюваха Боряна Калейн и Катрин Тасева.

Това беше първото голямо състезание в художествената гимнастика за 2019 г. Следващото ще е на българска земя - Световната купа в София, която ще се проведе от 12 до 14 април в зала "Арена Армеец".

Днес българският ансамбъл в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Лаура Траатс спечели златния медал на обръчи и бухалки. Възпитаничките на Весела Димитров получиха оценка от 25.750 точки и изпревариха Украйна (25.100 т.) и Израел (24.450 т.).

По-рано днес във финала с пет топки ансамбълът допусна грешка и остана на пета позиция. Златото на топки отиде при Италия, а Русия и Япония допълниха челната тройка.

В събота българските гимнастички спечелиха сребърен медал в многобоя, като това беше първото им състезание за сезона. Те изиграха много силно композицията си с три обръча и два чифта бухалки и бяха оценени с 25.650 точки (17.000 за трудност и 8.650 за изпълнение) За съчетанието с пет топки грациите получиха 23.950 точки (15.500 за трудност и 8.450 за изпълнение).

Русия спечели златото в многобоя с обща оценка 51.050 точки. Бронзът остана за Италия с 49.400 точки.

В индивидуалните надпревари Боряна Калейн спечели бронзов медал в многобоя и сребърен медал на топка. Катрин Тасева грабна сребърното отличие на лента.