С невероятна тройка от 10 метра, изстреляна с 1.4 секунди преди края, Деймиън Лилард прати "Портланд трейлблейзърс" на полуфинал в Западната конфенренция на НБА. Гардът донесе успеха на своя отбор по невероятен начин в изключително оспорван мач с "Оклахома сити тъндър" завършил 118:115 в зала "Мода сентър" в Портланд.

С 4:1 победи "Портланд" отстрани "гръмотевиците" и по този начин премина първия кръг на плейофите за пръв път от три години.

Лилард вкара 50 точки и постави франчайз рекорд за "Трейлблейзърс" в мач от плейофите. Плеймейкърът прекара на паркета 45 минути, като реализира 17 от 33 стрелби, включително 10 от 18 от тройката. Лилард беше точен и при шест от осем изстрела от наказателната линия.

Той добави шест асистенции и седем борби.

По-малко от осем минути преди края на двубоя домакините изоставаха с 15 точки, но наваксаха с невероятна серия от точки. Стигна се до равенство, а в последната си атака "Оклахома" остави топката в ръцете на Ръсел Уестбрук. Лидерът на тима пропусна и така последното нападение беше за домакините и Лилард.

Гардът беше пазен от по-високия Пол Джордж, като изненада съперника си, решавайки да стреля на четири крачки след централната линия. Лилард вкара в коша от около 10 метра разстояние.

Звездите на "Оклахома" Джордж и Уестбрук отбелязаха общо 65 точки, но това не се оказа достатъчно. Джордж завърши с 36 точки, три асистенции и девет борби, а Уестбрук с "трипъл-дабъл" - 29 точки, 14 асистенции и 11 борби.

В полуфиналите на Запад "Портланд" ще срещне победителя от двойката между "Денвър нъгетс" и "Сан Антонио спърс". Там след пет мача "Златните буци" водят с 3:2, след като взеха победа с 18 точки в своята зала.

На Изток станаха ясни всички полуфиналисти. След като "Милуоки бъкс" и "Бостън селтикс" преминаха първия кръг с по 4:0 успеха и ще играят един срещу друг, до втория кръг стигнаха още "Филаделфия 76ърс" и "Торонто раптърс". "Сиксърс" елиминира "Бруклин нетс" с 4:1 победи, а със същия резултат "Торонто" се справи с "Орландо меджик".