Предложение за временни смени във футбола се появи след шока с Вертонген

Ян Вертонген се върна в игра, но скоро след това напусна терена

Във футбола да се въведат временни смени. Такова предложение отправи организацията "Хедуей", занимаваща се с мозъчните травми.

Идеята идва след шока за футболиста на "Тотнъм" Ян Вертонген от първия мач с "Аякс" (0:1) от полуфиналите в Шампионската лига. В 35-ата минута защитникът се сблъска със съотборника си Тоби Алдервейрелд и получи тежък удар в лицето.

Последва лекарска намеса и след няколко минути съдията Антонио Матеу Лаос говори с докторите на "Тотнъм", преди да позволи на Вертонген да се върне в игра. Секунди по-късно обаче защитникът беше сменен принудително.

Според "Хедуей" с въвеждането на временни смени в случай на удари по главата медицинските щабове ще имат повече време да вземат правилното решение. Специалистите от организацията твърдят, че три или пет минути са недостатъчни, за да се направи точна диагноза.

"Напрежението върху медицинския щаб е огромно и несправедливо, особено в такива мачове на високо ниво като полуфинал в Шампионската лига", се казва в изявлението.

Засега няма отговор от УЕФА или ФИФА. Мениджърът на "Тотнъм" Маурисио Почетино заяви, че лекарите на отбора са следвали стриктно протоколите, преди да позволят на Вертонген да се върне в игра.

От "Хедуей" предлагат също да бъдат включени "независими доктори", които да са специалисти в областта на мозъчните травми.

Темата отдавна се поставя на масата за обсъждане. Преди време футболният профсъюз в Англия поиска играта с глава да се забрани във футбола за деца.

Коментари (22)
  1. 1 Профил на НеКой
    НеКой
    Рейтинг: 1869 Неутрално

Вратарят на Аякс трябваше да бъде изгонен за този тупаник.

2. 2 Профил на Незнайко в Слънчевия град
    Рейтинг: 4833 Неутрално

До коментар [#1] от "НеКой":

Той се сблъска със съотборник и си удари носа в задната част на главата на въпросния съотборник. Вратарят на Аякс не можа да го нацели.

3. 3 Профил на palav_nik
    palav_nik
    Рейтинг: 3717 Неутрално

Нема место за временни смени.
    Виждали сме много такива контузии между съотборници.
    Вината си е на Почетино.

4. 4 Профил на carlosestrada
    carlosestrada
    Рейтинг: 1770 Неутрално

вратярят на Аякс има пълното право да влезе в това единоборство по този начин. Така се учат и тренират вратарите. Личи си, че си играл футбол само пред телевизора.

5. 5 Профил на palav_nik
    palav_nik

Тоби Алдервейрелд се беше засилил с рогите напред без изобщо да се оглежда и нацели съотборникът си. Почетино моментално трябваше да направи смяна.

Рейтинг: 3186 Неутрално

Тук във форума имаше един лекар с ник Д-р Дулитъл. Той трябва да си каже тежката дума. На мен ми се струва,че и за десет минути,и за петнадесет,е невъзможно да се установи дали футболистът наистина е пострадал тежко. Трябва си рентгенови снимки,проби и т.н.

8. 8 Профил на stedim
    stedim
    Рейтинг: 2469 Неутрално

Лекарите не можаха да оценят правилно състоянието му. Не ги обвинявам.

9. 9 Профил на Митев
    Рейтинг: 2057 Неутрално

Абсолютно съм сигурен, че с такова нововъведение много по-често ще се злоупотребява, отколкото да бъде полезно. Ще започнат масови симулации, особено в някои по-латино отбори, при които ще си дават почивка много хора. Представям си играчи като Суарес, примерно, които по три пъти на мач ще получават мозъчни сътресения, след които ще се връщат в игра. Временните смени в този контекст би трябвало да са поне 20-30 минути, за да не се злоупотребява с правилото.

10. 10 Профил на Sinite - завоят наляво забранен
    Sinite - завоят наляво забранен
    Рейтинг: 981 Неутрално

абе глупости - в случая на Вертонген си личеше с прост поглед, че гледа неориентирано още като го пуснаха обратно - даже няма нужда да ли лекар да го видиш. Не случайно и съдията не искаше да го пусне - като цяло той единствен прецени ситуацията правилно, не знам дали има правомощия да откаже да го пусна на терена.

няма логика за никакви "временни смени", както пише и по-горе това ще доведе само до злоупотреби - треньора затова е треньор за да прецени дали да изчака и играе с човек по-малко 5 минути или да прави смяна веднага. Конкретно снощи вината е на лекараският/треньорският щаб - явно подцениха ситуацията

Има два пътя - единият е десен, другият е грешен.
  11. 11 Профил на emil
    emil
    Рейтинг: 1177 Неутрално

Ще му намерят цаката и на това. Все ще се намери кой да злоупотреби и да вкара за няколко минути играч със свежи сили докато контузеният взема глътка въздух.

ДЕПУТАТИТЕ ГЛАСУВАЛИ ПРОТИВ ВОЛЯТА НА 2.5 МИЛИОНА БЪЛГАРИ ГЛАСУВАЛИ С "ДА" НА РЕФЕРЕНДУМА СА ЕДНИ ПРЕВРАТАДЖИИ. ТЕ ВЕЧЕ ПРЕДСТАВЛЯВАТ САМО СЕБЕ СИ.
  12. 12 Профил на emil
    emil

До коментар [#11] от "emil":

И като пиша контузеният естествено имам предвид уж контузеният.

13. 13 Профил на Митев

Не само за глътка въздух на човека с мозъчно сътресение. Това ще доведе и до тактически промени на схемата за игра, дори само за кратка проверка от треньора накъде да наклони собствената си схема, проверка как би се вписал някой от резервните играчи и дали изобщо да е той или някой друг... Направо си е тъпо. Затова, ако ще се въвежда това, нека временната смяна бъде за 30 мин. Те може и да не са задължително игрови минути - примерно ако мозъчното сътресение се случи в да речем 35 мин. на първото полувреме, то временната смяна да включва и минутите на официалната почивка между двете полувремена, т.е. връщането на терена на контузения играч да стане към десетата минута на второто полувреме

14. 14 Профил на Митев

15. 15 Профил на Alarmstufe: Rot
    Alarmstufe: Rot
    Рейтинг: 3074 Неутрално

Временни смени, както и видеоповторенията, променят футболната игра до неузнаваемост.

Gunter glieben glauchen globen
  16. 16 Профил на palav_nik
    palav_nik

Тъпотия.
    Никой след комоцио не може да излезе и след това отново да влезе в игра.

17. 17 Профил на Günther
    Günther
    Рейтинг: 1564 Неутрално

Временна смяна за 5 минути. Че това е време да отиде до мястото си и да се върне. Няма смисъл от глупости. Така и така при такива удари играта се спира за 3 - 5 минути

Бог да благослови Америка за България!
  18. 18 Профил на Yotce
    Yotce
    Рейтинг: 840 Неутрално

До коментар [#4] от "carlosestrada":

Глупости, на ръба си беше влизането. Има право да влезе така и да играе с топката, не да помете по този начин двама играчи на противника.

19. 19 Профил на carlosestrada

До коментар [#18] от "Yotce":

мунче, и ти явно само тая игра си я играл пред телевизора и тренировка на вратарите си гледал само в сънищата си

20. 20 Профил на betona
    Рейтинг: 2034 Неутрално

пълна глупуст е тва претложение. нема да се срат докат савсем на сасипят спрота . не за футбалерите ами за мангизите мислат . никои не го е за спрота .

21. 21 Профил на Ashiata Shiemash
    Ashiata Shiemash
    Рейтинг: 1506 Неутрално

До коментар [#3] от "palav_nik":

За какво вината е на Почетино бе гений?

22. 22 Профил на Ashiata Shiemash

Истината е че заради тъпата стратегия на Аякс защитата да стои на 10 метра извън наказателното при центриране на вратаря му се налагаше да излиза далеч извън малкото наказателно поле и да раздава тупаници. В случая помете и Вертонген и Алдервайрелд, но никой не говори за това щото Аякс в момента са галениците на медиите и на всички неутралнин фенове. Не трябва да се казва нищо лошо за Аякс и играчите им за да не развалим сладникавата история.