"Портланд" пречупи "Денвър" в най-дългия мач в НБА от 66 години

Рекордните четири продължения бяха нужни, за да бъде определен победител между "Портланд трейблейзърс" и "Денвър нъгетс" в третия полуфинален сблъсък между двата тима в Западната конференция на НБА. Домакините от Портланд стигнаха до успех в своята зала "Моде сентър" със 140:137.

Двубоят беше най-дългият в плейфоите на НБА от 66 години. Единственият друг случай с четири продължения в плейофите е от 1953 г., когато "Бостън" побеждава "Сиракуза".

Победата на "Портланд" е втора за състава в плейофната серия, с което тимът от Орегон води с 2:1 успеха. В първия мач от серията в своята зала "Трейлблейзърс" загубиха, но след това взеха победа в Колорадо.

Звездата на домакините Деймиън Лилард завърши с 28 точки и осем асистенции. Той беше засенчен от Си Джей Маккълъм, който имаше невероятен мач с 41 точки. Родни Худ се включи с 19 точки от пейката, а "дабъл-дабъл" направиха двама играчи – Енес Кантер (18 точки и 15 борби) и Морис Харклес (15 точки и 10 борби).

След изиграването на редовните 48 минути резултатът беше 102:102. Нито веднъж някой от отборите не успя да се откъсне решително, като на почивката разликата беше една точка в полза на домакините, а в последната четвърта четвърт "Денвър" навакса пет точки пасив, за да вкара срещата в продължение.

След първите две резултатът остана равен, а при третите допълнителни пет минути гостите вече се виждаха победители. Те водеха с четири точки само 32 секунди преди сирената. Лилард обаче реализира, а след това при изнасянето на топката "Златните буци" сгрешиха и предоставиха владението на домакините. Лилард отново вкара за 129:129, а в последната атака Джамал Мъри пропусна опит за тройка.

В четвъртото продължение отлично се включи Родни Худ, който реализира ключова тройка. Той изведе "Портланд" със 138:136 само 18 секунди преди края. В ответната атака Никола Йокич беше фаулиран, но реализира само един от двата наказателни изстрела.

Последва надлъгване, но накрая Сет Къри вкара два пъти от наказателната линия, за да гарантира победата на "Портланд".

Никола Йокич срещу Лилард.

За "Денвър" Йокич престоя на паркета рекордните близо 65 минути. Центърът се отчете с "трипъл-дабъл" – 33 точки, 18 борби и 14 асистенции. Джамал Мъри вкара 34, а Уил Бартън 22. Силен мач направи и Пол Милсап със 17 точки и 13 борби.

На Изток най-добрият отбор в редовния сезон на НБА "Милуоки бъкс" поведе с 2:1 победи срещу "Бостън селтикс" в полуфиналите в плейофите на Източната конференция. "Елените" постигнаха важен успех със 123:116 като гост в зала "ТиДи гардън".

По този начин Янис Антетокумбо и съотборниците му обърнаха серията. Те загубиха първата среща у дома, но след това спечелиха отново в своята зала.

Именно Антетокумбо беше над всички в двубоя, като беше близо до "трипъл-дабъл". Крилото се отчете с 32 точки, 13 борби и осем асистенции за 39 минути на паркета. Той реализира осем от 13-те си стрелби и беше точен при 16 от 22 заставания на наказателната линия. Антетокумбо открадна две топки и също така блокира три изстрела на свои съперници. Гардът Джордж Хил добави 21 точки, а Кийт Мидълтън – 20.

За "Бостън" Кайри Ървинг завърши с 29 точки и шест асистенции. Плеймейкърът беше подмопогнат от Джейсън Тейтъм, който завърши с "дабъл-дабъл" – 20 точки и 11 борби, а Джейлън Браун се отчете с 18 точки.

Следващият мач от серията отново е в Бостън на 6 май. Играе се до четири победи.

В другия полуфинал на Изток "Филаделфия 76ърс" води с 2:1 победи срещу "Торонто раптърс".