"Голдън стейт" се класира за финала в НБА за пета поредна година (видео)

Шампионът в Националната баскетболна асоциация (НБА) "Голдън стейт уориърс" ще защитава титлата си, след като се класира на финал. "Воините" затвориха серията във финала на Западната конференция с 4:0 успеха над "Портланд трейлблейзърс". Във вторият мач като гост "Голдън стейт" спечели със 119:117 след продължение.

Участието е пето поредно в мача за титлата за "Уориърс", като те са едва вторият отбор с пет или повече поредни финали. На върха в тази класация е "Бостън селтикс" с 10 поредни участия в спора за титлата (1957-1966).

Едва за четвърти път през XXI век финалната серия на Запад продължи едва четири мача. През 2001 г. "Лос Анджелис лейкърс" на Фил Джаксън побеждава с 4:0 "Сан Антонио". Останалите два случая отново са с участието на "шпорите" – през 2013 г. успех в четири мача срещу "Мемфис", а през 2017 г. поражение от "Голдън стейт".

"Голдън стейт" играе неизменно на финала в НБА от 2015 г., като и в четирите си поредни участия се изправи срещу "Кливланд кавалиърс". Последният различен тим от Западната конференция, достигнал финалите, е "Сан Антонио спърс" през 2014 г.

Изключителен мач изиграха лидерите на "Уориърс" Стеф Къри и Дреймънд Грийн, които завършиха с "трипъл-дабъл". Те са първите съотборници в историята на НБА с "трипъл-дабъл" в мач от плейофите. Къри вкара 37 точки, овладя 13 борби и даде 11 асистенции. Той реализира 11 от 25 опита за стрелба, включително седем от 16 от тройката. Къри вкара и осем от деветте си заставания на наказателната линия.

Грийн завърши с 18 точки, 11 асистенции и 14 борби. Той добави два чадъра и три откраднати топки. Клей Томпсън вкара 17 точки за успеха.

За "Портланд" най-резултатен беше Майърс Ленърд с 30 точки и 12 борби. Деймиън Лилард също записа "дабъл-дабъл" – 28 точки и 12 асистенции. Си Джей Маккълъм добави 26 точки.

Както и в третия мач от серията "Портланд" пропиля голям аванс. Най-голямата разлика беше 17 точки в полза на "пионерите", но те не се възползваха. Деймиън Лилард и съотборниците му имаха преднина от осем точки преди финалните 12 минути, но "Голдън стейт" взе четвъртата четвърт с много добра игра в защита и 24:16.

В продължението беше много оспорвано, но тройка на Грийн 39 секунди преди сирената даде аванс на "воините" от четири точки. След това Лилард вкара един кош, но пропусна два пъти в последните три секунди.

Стеф Къри с лидера на "Портланд" Деймиън Лилард

Плеймейкърът първо беше спрян с чадър от Грийн, а след това секунда преди сирената пропусна тройка.

Във финала "Голдън стейт" ще играе срещу "Милуоки бъкс" или "Торонто раптърс". В серията на Изток "Милуоки" води с 2:1 успеха, а в сряда е четвъртият мач, който е в Торонто.