Европа срещу шампионките от САЩ: какво предстои на световното по футбол за жени

Радостта на холандките

Елитът на женския европейски футбол срещу шампионките от САЩ. Това е резултатът след осминафиналите на световното първенство по футбол за жени.

Във вторник вечерта Холандия и Италия допълниха забележителното представяне на отборите от континента. Европа ще има седем представителя в четвъртфиналите, а осмият е защитаващият титлата си състав на САЩ.

Холандките спечелиха драматично с 2:1 срещу финалиста от 2015 г. Япония. Сребърните медалистки от миналото световно играха силно през второто полувреме, но многото пропуски се оказаха решаващи в края. В 88-ата минута Холандия получи дузпа и Лиеке Мартенс вкара втория си гол, за да прати отбора си напред.

В другата среща за деня Италия продължи успешния си път след 2:0 срещу Китай. "Скуадра адзура" продължава мечтата си след завръщането на световни финали след 20-годишно прекъсване.

"Стояхме в центъра на терена след мача и бяхме толкова щастливи, крещейки една на друга", каза селекционерът на европейския шампион Холандия Сарина Вигман.

"Казахме си: "Нека продължим да пишем история". За първи път стигнахме до този етап на световно първенство. Ще се насладим на победата и едва утре (сряда) ще започнем да мислим за Италия", добави тя.

Заявка за светло бъдеще даде и испанският отбор, който се опълчи на САЩ, но отстъпи с 1:2. Гвоздеят в четвъртфиналите се очаква в петък, когато домакинът Франция се изправя срещу американките.

При победа на французойките ще се повтори картината от световното при мъжете преди година, когато в полуфиналите имаше само европейски отбори.

Най-вълнуващите мачове до края на световното за жени ще се излъчват по БНТ3.