Меган Рапиноу - момичето, което се осмели да заблести

Меган Рапиноу - момичето, което се осмели да заблести

© Associated Press



"Осмели се да заблестиш". Мотото на световното първенство за жени отправи послание, което (не)очаквано беше последвано от футболистката на САЩ Меган Рапиноу.


С цветен образ, умения на лидер и чести изяви в публичното пространство тя прикова погледите към себе си на и извън терена. Освен като вдъхновител на отбора Рапиноу показа, че ще продължи да се бори за равенството между половете в спорта и обществото.


С повишаването на интереса към женския футбол, който постепенно започва да излиза от сянката на мъжете, и провеждането на най-успешното световно първенство, пред Ранипоу се откри сцена, в чийто спектакъл тя имаше главна роля.




Американката получи възможност да представи идеите си пред голяма аудитория. Мнозина дори нарекоха надпреварата във Франция "Световното първенство на Меган Рапиноу". Но коя е футболистката с лилавата коса, която разбуни духовете?


Шоуменът с умения на лидер


На 34 години Рапиноу не е ново лице в женския футбол. Тя е играла в седем отбора на три континента, сред които и френския шампион "Лион", който е хегемон в последните години в Европа.


Рапиноу, която е олимпийска шампионка със САЩ от 2016 г., често е под светлината на прожекторите и в центъра на забавлението. В мача срещу Колумбия от световното през 2011 г. тя отбеляза втория гол, като след това взе един от микрофоните на стадиона и запя музикалния хит Born in the USA.



На световното във Франция Рапиноу отново се прояви като човек, умеещ да забавлява, като с доброто си настроение въздействаше на съотборничките си. След финала с Холандия американката започна да танцува и обеща голям купон.


В течение на турнира тя отбеляза шест гола и подаде за други три, като освен призa за голмайстор на световното, получи отличието за най-добър играч на турнира. Попаденията ѝ дойдоха във важни моменти, в които отборът имаше най-голяма нужда от своя лидер. Във финала Рапиноу вкара първия гол от дузпа.


"Меган е направена за тези моменти. Колкото по-голяма е сцената, толкова повече тя блести", каза селекционерът на американките Джил Елис след триумфа.


Американките станаха вторият отбор след Германия, който успява да защити световната си титла. Отборът на САЩ спечели за рекорден четвърти път шампионата на планетата и беше финалист в последните три надпревари.


Фотогалерия: Парадът на световните шампионки по футбол от САЩ >


Нападател на терена, защитник в живота


На терена Рапиноу има атакуваща роля, докато в живота тя се изявява като върл защитник на ЛГБТ обществото (лесбийки, гейове, бисексуани и трансджендър хора) и другите форми на сексуалност. Американката успя да разбуни духовете с призива си по време на прайда: "Давайте, гейове".


Рапиноу не пропусна възможността да отправи послание към президента на САЩ Доналд Тръмп, като заяви, че не би отишла в Белия дом, ако бъде поканена при евентуална титла на американките. "Мегън първо трябва да спечели, преди да говори", туитна Тръмп.


Отговорът не повлия на Ранипоу, която в подкрепа на кампанията на куотърбека Колин Каперник замълча при изпълнението на химна. Напрежението вероятно вдъхнови американката, която впоследствие вкара и двата гола при успеха в четвъртфиналите срещу домакина Франция.


Меган Рапиноу - момичето, което се осмели да заблести

© Reuters


Друга кауза от голямо значение за Рапиноу е борбата ѝ за равнопоставеност на мъжете и жените във футбола. Тя е една от футболистките на САЩ, които съдят местната футболна федерация с искане за равно заплащане и еднакви трудови условия с представителния тим при мъжете.


При завеждането на делото те изтъкнаха, че жените неправомерно получават над три пъти по-малко от мъжете при поставени постигането на еднакви цели. Главен довод е представянето на националните отбори по футбол на САЩ, за които се посочва, че е на различни полюси, като жените имат повече успехи в последните години.


"Чувствам се непобедима. Дадохме най-доброто шоу, за което всички са се надявали да видят. Не можем да бъдем по-добри посланици. Малко обществен срам няма да навреди на никого, нали", каза Рапиноу след финала.


Тя отправи силно послание, в което обвини ФИФА в липса на уважение към женския футбол. Причината отново беше свързана с финансовите възнаграждения.


За сравнение наградният фонд на световното във Франция беше 30 милиона долара, а шампионките заслужиха 4 милиона. Парите на турнира при мъжете преди година в Русия беше 400 млн. долара с гарантирани 38 за първенеца.


"Мисля, че сме приключили с въпросите като: "Дали го заслужаваме". Всеки е наясно с това. Да отидем на следващо ниво с: "Какво следва", как можем да подкрепим жените по света и как ФИФА може да го направи", каза Рапиноу в критиката си към ФИФА.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK