
© Associated Press
Американецът Доналд Бъдж в момент от финала с германеца Готфрид фон Крам през 1937 г.
Телевизионното излъчване на най-големите спортни събития е нещо, което от десетилетия се приема за даденост. Картината вече е достъпна до всякакви устройства - телевизори, компютри, таблети и смартфони.
През първата половина на миналия век обаче ситуацията е била коренно различна.
През 1937 г. "Уимбълдън" се провежда в много интересен исторически момент. Година по-рано Германия е домакин на летните олимпийски игри, където на построения за целта олимпийски стадион в Берлин Адолф Хитлер и подчинените му правят всичко възможно, за да покажат превъзходството на Третия райх чрез постигането на спортни успехи. От този момент нататък международните турнири в Европа придобиват съвсем различен облик по отношение на използването на спорта за политически цели.
© Associated Press Готфрид фон Крам
В английския спорт също настъпват промени. Отново през 1936 г. Би Би Си за пръв път осъществява телевизионен репортаж на живо в мач от местното футболно първенство, макар първото излъчване на мач да става година по-късно в двубой между титулярите и резервите на "Арсенал". Няколко месеца преди това тенисът пръв достига до телевизионните екрани.
През 1937 г. "Уимбълдън" се превръща в първото спортно събитие, отразено на живо по телевизията, разказва "Евроспорт". Телевизионното отразяване включва пряко предаване от централния корт в продължение на половин час на ден. За целта Би Би Си разполага две камери на корта – една за близък и една за общ план. Първият излъчен по телевизията тенис мач е този, в който Джордж Литълтън-Роджърс побеждава Бъни Остин.
Фотогалерия: Емоциите в тенис класиката Федерер срещу Надал >
Благодарение на телевизионното отразяване финалните срещи на "Уимбълдън" през 1937 г. са най-очакваните и широко обсъжданите в историята на турнира дотогава. Британката Дороти Раунд печели титлата при жените след победа с 6:2, 2:6, 7:5 срещу полякинята Ядвига Йедържейовска, а в историческия финал при мъжете американецът Доналд Бъдж надделява с 6:3, 6:2, 6:4 срещу германеца Готфрид фон Крам в дуел между най-големите звезди в мъжкия тенис в онзи момент.
Сега "Уимбълдън" се наблюдава от стотици милиони почитатели по целия свят, които имат възможност да проследят всяка минута от всеки мач на всеки корт в огромния комплекс на "Ол Инглънд клуб". Първият финал този сезон противопоставя борещата се за 24-ата си титла от Големия шлем Серена Уилямс със Симона Халеп днес от 16.00 часа, като двубоят ще бъде излъчен по "Евроспорт". В неделя предстои вълнуващият финал между шампиона Новак Джокович и рекордьора по титли в Големия шлем Роджър Федерер.
Напуснал Поради ОграниченДостъп
Рейтинг: 274 Неутралнополивай, коси, поливай коси... и така
Президент Плевнелиев - Трудно мога да не споделя своето дълбоко унижение като дясномислещ човек от ръководството на "Демократична България" да влезе в съюз на балотажа с Мая Манолова. Не трябва да дават оставки, а да си изберат Манолова за шефstedim
Рейтинг: 2043 НеутралноПрез това време в СССР започва поредното запълване на концентрационните лагери и гробовете за разстреляните.
tacheaux
Рейтинг: 3911 НеутралноМалко преди това голодоморът е покосил 8 милиона души в Украйна.
pet_fire
Рейтинг: 5320 НеутралноСлед 1990 г и ние имаме възможност да се насладим на "Уимбълдън"
Митев
Рейтинг: 1117 НеутралноЕгат, статията е за Уимбълдън, тия горе форумджии пак за съветския си съюз зажалиха. Жалко! Можеше да се получи и хубав разговор!
Митев
Рейтинг: 1117 НеутралноДо коментар [#4] от "pet_fire":
Оттогава много тенис, много нещо изгледахме. Дори мога да кажа, че тогавашните битки и герои изобщо не бяха по-малки от днешните, както си въобразяват любителите на тениса, родени в ерата Григор!...
Но в интерес на истината, имахме представа и доста отпреди 1990г., защото по времето на Иван Славков все пак излъчваха някои мачове на Борг, Макенроу и Конърс. Крис Евърт и Мандликова също бяха на екран, не и Навратилова, щото нали беше невъзвръщенка. Към края на 80-те Ченг, Лендъл, Виландер, Бекер, Граф, Малеева вече доста често ги пускаха по националната тв.
Иван К.
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#6] от "Митев":
Тогава беше дори по интересно , защото имаше повече конкуренция , сега извън тримата големи просто няма играчи , а тогава имаше много и качествени такива, да не ги изброявам . Има няколко наистина страхотни играча като Дел Потро и Мъри , но са /бяха много чупливи за да ги броим , иначе когато са здрави, което се случваше рядко не отстъпват, а Вавринка на късни годи разви играта си.
Gunners
Рейтинг: 1622 НеутралноДо коментар [#4] от "pet_fire":
Което е хубаво.
Дон Кихот
Рейтинг: 2664 ВеселоДо коментар [#5] от "Митев":
"Егат, статията е за Уимбълдън, тия горе форумджии пак за съветския си съюз зажалиха. Жалко! Можеше да се получи и хубав разговор!"
Съпоставката е почти неволна, защото телевизията въобще се появи в соцлагера 20 и кусур години по-късно и няма как да не отбележиш за себе си, че докато комунистите използваха парата да надуват свирката, унищожавайки "вътрешните врагове", нормалният свят си вървеше спокойно по пътя на прогреса (крачейки към пропастта, разбира се!).
Йоаникий
Рейтинг: 775 НеутралноХубава статия, благодаря за информацията! Винаги когато мога гледам тенис, струва си. Не съм и подозирал, че толкова отдавна спортът е бил на екран, изумително е. Преди няколко години Sky.de даже предаваше Уимбълдън в 3D формат, за максимална автентичност.
Най-високите препятствия са тези, които сами си поставяме.Virgin
Рейтинг: 701 НеутралноОстави клишетата!
Задавал ли си си въпроса, какво е вълнувало хората от тези времена.
Знаеш ли, че в края на 30-те, в Москва е модно да ходиш по улиците в тенис екип и с тенис ракета?
Е, тенис екипа както се вижда и от снимките са дълги панталони.
Характерни са белите цветове.
Ракетите пък са с малки глави и от дърво.
lz2
Рейтинг: 2536 НеутралноКато гледам тия дълги панталони, жените сигурно са играли с вечерни рокли.
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Virgin
Рейтинг: 701 НеутралноЕ защо не се появи в България преди 1944 г.?
Нали опорната точка бе, че сме били "една от най-богатите държави в Европа"?
Всъщност изоставането е от порядъка на 2-3 години.
В България телевизията започва да излъчва от 1959 г.
В Италия това става през 1954, в Испания през 1956, в Португалия - през 1957 г.
В Швеция - 1956, Финландия - 1955 г., Норвегия - 1958 г., Ирландия - 1961 г., Гърция - 1966 г.
Митев
Рейтинг: 1117 НеутралноДо коментар [#13] от "Virgin":
Често ме мислят за комуняга, когато им опровергавам опорните точки с факти. В момента ти правиш същото с много находчивата идея за връзката между телевизията и една от най-богатите държави в Европа преди 1944г.
...Само че очакваш ли да получиш отговор!?... Аз не! Ще си траят троловете, щото просто няма какво да кажат! :)
neut
Рейтинг: 5344 НеутралноНачалото в 1937 година - не знаех!
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restusero
Рейтинг: 541 НеутралноНе знам защо, ама предчувствах, че видеото ще е от един век по-късно.
blondofil
Рейтинг: 3189 НеутралноКато си говорим за Англия и 30-те та се сетих.
1938. Националният отбор на Англия изпъва чинно ръка с хитлеристки поздрав.
https://timeline.com/british-soccer-players-give-nazi-salute-1cc5a50ea451
volarok
Рейтинг: 2405 НеутралноПървото спортно събитие, отразено на живо по тв, е олимпиадата в Берлин през 1936 г.