Ранен гол прекърши мечтите на "Локомотив" срещу "Страсбург", "Лудогорец" докосва плейофа

С гол в началото на срещата и червен картон, "Локомотив" (Пловдив) беше спрян от "Страсбург" в домакинството си от третия предварителен кръг на Лига Европа. Черно-белите загубиха с 0:1 пред близо девет хиляди души на стадион "Лаута", след като представителят на Лига 1 вкара при статично положение.

Тимът на Бруно Акрапович направи добър мач, в който имаше претенции за дузпа, а попадение на Ален Ожболт беше отменено. Въпреки че игра 80 минути с човек по-малко, "Локомотив" се представи силно.

Носителят на Купата на България започна в обичайната си схема с трима бранители и наситена средна линия. В самото начало обаче "Локомотив" трябваше да прекроява плановете си и своята стратегия, заради ранен гол.

Още в 10-ата минута Йосип Томашевич беше изгонен, след като фаулира нападател на "Страсбург" и беше последен в защитата. При последвалия свободен удар Стефан Митрович засече центриране на далечната греда и с параболичен удар прехвърли Мартин Луков, извеждайки французите напред.

След ранното попадение "Локомотив" заигра с четирима бранители, но продължи да бъде много активен по крилата. Съставът на Бруно Акрапович не се прибра в защита, а търсеше начин да върне гола.

В 22-ата минута Петър Витанов отправи точен удар, но той не се оказа такъв проблем за вратаря на "Страсбург" Селс. Малко по-късно домакините поискаха и дузпа, след като топката срещна ръката на футболист от френския тим. Португалският съдия Пинейро обаче прецени да не дава 11-метров удар за "Локомотив".

В края на първата част черно-белите все пак се разписаха, но попадението на Ален Ожболт беше отменено заради засада. Словенецът се озова зад защитата на "Страсбург", като засече хубаво подаване отдясно.

През втората част "Локомотив" продължи да бъде много настоятелен, а "Страсбург" действаше предпазливо, смятайки че авансът от един гол му е достатъчен. Чистите положения пред вратата на французите липсваха, но домакините не се отказаха до самия край.

Най-добрият шанс се откри пред Бирсент Карагарен в 85-ата минута, но нападателят стреля над вратата от около седем метра.

В друг мач, игран в Разград, "Лудогорец" не срещна никакви проблеми срещу ТНС от Уелс и победи с 5:0. Тимът на Стойчо Стоев докосване участие в плейофите на турнира, като трябва да премине през реванша във Великобритания след седмица.

"Лудогорец" стигна до успеха с автогол на Харингтън, попадения на Мавис Чибота, Джоди Лукоки, Клаудиу Кешеру и Козмин Моци.

Българският шампион започна с няколко промени в стартовия си състав, като една от най-значимите беше завръщането на Козмин Моци. Румънецът замени Георги Терзиев в центъра на защитата.

"Лудогорец" реши всичко до почивката, като се оттегли с три гола аванс, пречупвайки ТНС. Българският шампион откри още в десетата, след като Райън Харингтън си отбеляза автогол. Защитникът на уелсците не успя да реагира след изстрел на Мавис Чибота, който се отби в гредата и отиде право в Харингтън. Той опита да изчисти, но нямаше време да се справи по-добре, като топката влетя в мрежата.

ТНС разчиташе на групирана игра в своята половина и опити за контраатаки. Стратегията на гостите от Уелс се крепеше на пробиви по фланговете, които макар и да стигаха на около 20 метра от вратата, не водеха до нищо. Големият проблем на ТНС беше играта в защита.

Именно пропуските на бранителите в синьо доведоха до втори гол за "Лудогорец" в 28-ата минута.

Кешеру открадна топката от защитник на уелския отбор, подаде бързо към Мавис Чибота, а крилото на "Лудогорец" излъга вратаря Харисън, за да се разпише в опразнената врата.

Единственият момент, в който "Лудогорец" срещна проблеми беше в 35-ата минута. Тогава Лукоки върна леко топката към вратаря Пламен Илиев, който не се разбра с Икоко кой да я отиграе. Централният нападател на гостите Еб я открадна, но дори не успя да отправи удар.

В самия край на първата част Джоди Лукоки вкара трети гол, с който окончателно пречупи гостуващия състав. Крилото се разписа в 43-ата минута.

През втората част "Лудогорец" свали оборотите, но без проблеми вкара още два гола. Българският шампион се разписа за четвърти път в 65-ата минута след точен изстрел на Клаудиу Кешеру.

Този път Чибота се реваншира за асистенцията през първото полувреме, като подаде на румънския нападател.

Само 11 по-късно "Лудогорец" вкара и пети гол. Негов автор стана Козмин Моци, който първоначално пропусна дузпа, но при добавката нямаше как да среши.