Англия детронира Нова Зеландия и ще играе във финала на световното по ръгби

Националният отбор на Англия по ръгби се класира на финал на световното първенство по ръгби, след като детронира действащия първенец Нова Зеландия. Англичаните изиграха впечатляващ мач в Йокохама и се наложиха с 19:7.

Това беше 42-а среща между две от най-силните нации в ръгбито, а Англия постигна едва осмия си успех. Срещата им беше втора на световни първенства, след като преди 20 години Нова Зеландия спечели в Лондон.

Англия слага край на царуването на новозеландците в световните първенства, което продължи осем години. Тимът, воден от Стив Хансен, спечели титлите през 2011 и 2015 г. Четири години след краха си в домакинското си първенство пък, Англия стига до финала.

Тимът не е играл в мача за титлата от 2007 г., когато загуби с 6:15 от Южна Африка. През 2003 г. Англия стана световен шампион в мач срещу Австралия.

В двубоя в Йокохама англичаните впечатлиха с отлична организация в защита и много самоотвержена игра. Тимът на Еди Джоунс поведе с 10:0 до почивката, след което направи много силно второ полувреме, в което ограничи световните шампиони до само едно есе.

Много силен мач направи Джордж Форд, който отбеляза четири наказателни удара. Последният от тях дойде 12 минути преди края на мача и се оказа от голямо значение.

Още във втората минута Англия поведе след есе на Хендрик Туйлаги, след което капитанът Оуен Фарел отбеляза от допълнителния удар. Последва наказателният удар на Форд в 40-ата минута и Англия водеше с 10 точки.

През втората част Нова Зеландия започна с няколко грешки в атаката си и едва в 57-ата минута отбеляза есе чрез Савеа. Пасивът намаля до три точки след изстрел на Мо’Унга, но след тва Англия заздрави защитата си.

В 63-ата и 69-ата минута Форд отбеляза два наказателни удара и така даде комфортен аванс на тима си. В края имаше много драматични моменти и отчаяни опити на новозеландците за връщане в мача, но времето не стигна.

Във финала Англия ще спори с Уелс или Южна Африка, които се изправят един срещу друг във втория полуфинал в неделя.