Дузпа в края изпрати Южна Африка на финал на световното по ръгби

Финалът на световното първенство по ръгби ще бъде поовторение на сблъсъка от 2007 г., след като един срещу друг ще се изправят Южна Африка и Англия. Във втория полуфинал в Йокохама южноафриканците се наложиха с 19:16 над Уелс и така предотвратиха изцяло британски сблъсък. Ден по-рано Англия детронира световния шампион от последните две първенства Нова Зеландия.

Преди 12 години Южна Африка победи Англия с 15:6 на първенството във Франция.

Това ще бъде трети финал за африканците, които до момента са единствения тим, участвал в спора за титлата, който няма загуба. Южна Африка спечели титлата през 1995 г., налагайки се с 15:12 над Нова Зеландия след продължения.

За Англия финалът е четвърти след 1991, 2003 и 2007 г. Тимът спечели титлата през 2003 г., воден от легендата Джони Уилкинсън.

Полуфиналът в Йокохама беше много оспорван и беше решен от точно изпълнен наказателен удар от Андре Полард в 76-ата минута.

През първата част Южна Африка поведе с 9:6 след три точни изстрела на Полард, а за Уелс две дузпи отбеляза Дан Бигар. След почивката двата тима бяха още по-агресивни, катоо Бигар изравни шест минути след началото.

Есе на Де Аленде и допълнителен удар на Полард дадоха аванс на южноафриканците, който беше неутрализиран оот есе на Адамс и допълнителен удар от Халфпени. Стигна се до няколко грешки от двата тима в атака и решителният удар на Полард само четири минути преди края.

Финалът на световното първенство е на 2 ноември.