"Всичко в живота е възможно, когато си въоръжен само с решителен подход и положително мислене".
Това послание се появи в профила на непалеца Нирмал Пурджа във "Фейсбук" часове след изкачването на Шиша Пангма (8013 м). Стъпването на най-ниския от осемхилядниците беляза огромен успех за него - завършване на Хималайската корона.
Нещо повече - той го направи за немислимо кратко време. Само за 190 дни (шест месеца и шест дни) и в рамките на една календарна година Нирмал Пурджа стъпи на всичките 14 осемхилядника.
Да, направи го с използване на допълнителен кислород, с помощта на шерпи и с добре подготвена логистична подкрепа, включваща прелитане с хеликоптер от един базов лагер на друг. Но въпреки това постижението му е забележително и даде нови представи за човешките възможности.
По пътя към голямата цел непалецът и неговият "Възможен проект 14/7" дадоха поводи за размисъл и по теми, различни от надпреварата с времето.
За вярата, че всичко е възможно
Изкачването на 14-те осемхилядника за седем месеца, каквато беше поставената задача, е свързано с огромни предизвикателства.
"Само три месеца преди началото и с 0 паунда, събрани към онзи момент, реших, че трябва да пристъпя напред и да се заема лично с набирането на средствата. Без да имам опит в сферата, за мен това беше кошмар. Не можех да отделям време за тренировки, тъй като всичкото ми време и енергия бяха насочени натам", заяви бившият гурка (непалски воин).
"Понякога е важно да се съсредоточиш върху нещо, което е много важно за теб. Разбира се, физическата подготовка е много важна, но без средства, нямаше да мога да изкачвам върхове. Така че днес съм тук и ще направя така, че да успея", разказа той във видео, заснето в първия ден от подготовката му. И посочи, че едно от ключовите умения е да се приоритизира.
В друг от разказите си, че Нирмал Пурджа говори за това, че в първите два етапа от проекта си покрай изкачванията с екипа му са участвали в няколко непредвидени спасителни акции.
Не на последно място сред необходимите умения той поставя и търпението. Казва, че на него се научил в планината. А тъкмо търпение в комбинация с много дипломатически стъпки бяха необходими на него и екипа му в очакване на разрешението на Китай да го допусне до Шиша Пангма, който този сезон е забранен за изкачване.
Немислимите рекорди
С изкачването на Шиша Пангма непалецът завърши Хималайската корона. Нещо повече - за него това е общо 20-о стъпване на осемхилядник.
Най-големият от рекордите му без съмнение е този за скоростно изкачване на всички 14 осемхилядници. Към това обаче има още куп внушителни постижения, пише "Гадзета дело спорт".
Той подобри собствения си рекорд за най-бързо изкачване на Еверест и Лхотце (10 часа и 15 минути от връх до връх). Също подобри и постижението си за най-бързо изкачване на Еверест, Лхотце и Макалу - 48 часа.
Само за 70 дни Нирмал Пурджа стъпи на петте най-високи върха на планетата - Еверест, К2, Канчендзьонга, Лхотце и Макалу, което също е рекорд. Сред постиженията се нарежда и най-скоростното изкачване на К2 и Броуд Пик - два дни, един час и десет минути. Общо 23 дни му бяха необходими, за да стъпи на петте осемхилядника в Пакистан (Нанга Парбат, Гашербрум I и II, К2 и Броуд Пик).
Заслужава си да се отбележи и изкачването на шест осемхилядника само в рамките на един сезон - през пролетта в Хималаите за 31 дни той стъпи на Анапурна, Дхуаулагири, Канчендзьонга, Еверест, Лхотце и Макалу).
Поводи за размисъл
Покрай изкачванията си Нирмал Пурджа привлече внимание и към проблемите на планетата, както и тези в алпинизма.
© instagram.com/nimsdai Снимката със задръстването под Еверест, с която Нирмал Пурджа привлече световно внимание
Непалецът засне задръстването под Еверест, като кадърът предизвика световен отзвук. На снимката бяха показани десетки хора, опитващи се да изкачат най-високия връх.
Темата предизвика широко обсъждане и затягане на мерките.
Във видео през септември той говори за промените в климата и топенето на ледовете. "Земята е нашият дом. Трябва да сме по-сериозни, малко по-внимателни и съсредоточени в това как се грижим за нашия дом. Защото в крайна сметка, ако тази планета не съществува, никой от нас няма да съществува".
Платон Фъшкиев
Рейтинг: 34 ЛюбопитноПлача от умиление за рекорда на Пурджа!
И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.Той е почти толкова велик ,колкото великия българин Росен Плевнелиев!
aytep
Рейтинг: 461 ЛюбопитноБезотказна машинка е този мушморок! Респект!
Яба-даба-дуИво
Рейтинг: 4455 Любопитно"Нещо повече - той го направи за немислимо кратко време. Само за 190 дни (шест месеца и шест дни) и в рамките на една календарна година Нирмал Пурджа стъпи на всичките 14 осемхилядника."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Впечатляващ успех на Нирмал, в Непал могат да се гордеят с него.
niakoi_si
Рейтинг: 684 НеутралноНе се заблуждавайте от коремчето му в клипа. В планината си трябват и известно количество мастни депа, защото те са най-дълготрайния енергиен резерв, на който можеш да разчиташ. Там плочкаджии като Роналдо няма :)
Petleshev
Рейтинг: 3100 НеутралноДо коментар [#4] от "niakoi_si":
Бивш tww09306483.На височина над 7 хиляди метра, тялото ти се нуждае от повече калории, отколкото може да осигури храносмилателната ти система. Затова организма започва да гори това, с което разполага в повече, тоест мазнината. Имаш ограничено време за пребиваване на голяма височина. После или надолу или умираш.
Лично мен, това постижение не ме впечатлява. Струва ми се, че е с цел да рекламират Непал. Едва ли Пурджа е първият, който се е сетил, че може да прехвърчаш с хеликоптера между базовите лагери и да си спестиш чакане и лошо време.
wpo34378687
Рейтинг: 921 НеутралноХахахаха не те впечатлява.... ами просто е извънземно.... кога за последно се качи на Черни връх без лифт...
penetrating
Рейтинг: 5873 НеутралноСнимката е покъртителна. Мисля, че имаше смъртни случаи на опашката заради изчакване и измръзване. Хората не са десетки, а стотици.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertБраво за рекорда му, но и браво затова, че заговори за проблемите на природата, която "боледува" от хората дори във високата планина.
ali_ibn_isa
Рейтинг: 830 НеутралноУважавам постижението му, защото дори и с този 'гръб' изкачването на осемхилядници НЕ е разходка в парка.
Ама, айде без чак такива 'извънземни' дитирамби: става въпрос за местен, роден на 2000 метра(генетично аклиматизиран) и цял живот занимаващ се с алпинизъм и трек, с кислород и цяла държава зад гърба си за логистиката.
----
ali_ibn_isa
Рейтинг: 830 НеутралноТези 'задръствания' са от хора за които Министерството на туризма в Непал е издало разрешително всяко от които струва хиляди долари.
Значи, коги ядоха кИфтета не риваха.
Леко лицемерно ми се струва :)
rgt23626120
Рейтинг: 56 НеутралноТова постижение е невероятно!
Има повече хора изстреляни с космоса от колкото изкачили 14х8000, и той го направи за 6 месеца и 6 дена
Интелигентноста и визията за плануването, организирането и завършването на такова начинание е отвъд критериите на всички "светила" в планинаркската и алпинистка общност.
Реши, тръгна и изкачи, шапки долу!
Алф
Рейтинг: 1283 НеутралноЕ на това само ед о - шапки долу. Корав планинец.
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.neut
Рейтинг: 1562 НеутралноЗабележителни рекордни постижения - браво!
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the rest