Волейболистите изненадаха Франция за вдъхновена победа в Берлин

© cev.eu

Мъжкият национален отбор по волейбол започна с победа участието си в решителната олимпийска квалификация. В зрелищен мач тимът на Силвано Пранди надви с 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8) един от фаворитите Франция.

Успехът отваря пътя на българите към продължаване напред в турнира. В следващия си мач от групата националите ще се изправят срещу Нидерландия във вторник от 15 ч.

Най-резултатен в мача беше диагоналът Цветан Соколов, който реализира 23 точки. С 15 за успеха се отчете Мартин Атанасов, като силен мач направи и капитанът Виктор Йосифов.

В първия гейм българите впечатлиха със силния си сервис, който затрудняваше посрещането на французите. Вниманието прикова Йосифов, който изпъкваше във всяка фаза на играта.

След негови добри атаки българите поведоха с 4:1. Французите бързо наваксаха изоставането си и взеха преднина, която задържаха до средата на гейма.

© cev.eu

Националите изоставаха с 13:16, когато на сервис застана Йосифов. Капитанът реализира няколко аса и затрудни французите, след което българите взеха следващите шест точки. Националите устояха на напрежението и затвориха гейма в своя полза, като Розалин Пенчев се отличи с ефективна игра в атака.

Французите наложиха високо темпо в началото на втората част. Дълго прекъсване за коригиране на резултата след сигнал от селекционера на "петлите" Лоран Тили извади българите от ритъм. Националите започнаха да играят прибързано и емоционално, което им костваше загубата на гейма със 17:25.

Пранди направи промени за третата част, като в игра на мястото на Светослав Гоцев, Розалин и Николай Пенчеви се появиха Алекс Грозданов, Мартин Атанасов и Тодор Скримов. Това даде резултат и националите заиграха уверено.

© cev.eu

Серия на Атанасов на сервис отвори преднина от 12:6 за българите. Със силна атака и добра игра в защита националите увеличиха преднината си и това им помогна да поведат в геймовете.

Французите взеха четвъртата част и вкараха мача в тайбрек. Българите влязоха по-силно в него след серия от сервис на Скримов, като двата отбора размениха полетата при 8:5 за националите. Силният сервис беше в основата националите да увеличат преднината си и да затворят мача.