Джокович изведе Сърбия до титлата в "АТП къп"

Сърбия е първият шампион в "АТП къп", след като се наложи над Испания с 2:1 победи в емоционален финал в Сидни. Тимът, воден от Новак Джокович, стигна до впечатляващ обрат, след като беше в ролята на догонващ след първия мач за деня.

За Джокович това е втора титла в отборен турнир със Сърбия, след като през 2010 г. той триумфира и в купа "Дейвис".

Роберто Баутиста-Агут даде аванс на Испания след убедителен успех над Душан Лайович със 7:5, 6:1. За него това беше шеста победа на турнира, като завърши със 100% успеваемост. Испанецът беше далеч по-добър от съперника си и за час и 38 минути стигна до успеха, което постави под напрежение Джокович.

Сърбинът трябваше задължително да спечели дуела с Рафаел Надал, за да остави тима си с шанс за успех. В мач №55 в съперничеството на първите двама в ранглистата Джокович взе своята 29-а победа. Той игра по блестящ начин и за по-малко от два часа спечели - 6:2, 7:6 (4).

В първия сет Джокович спечели 80% от всички точки на първия си сервис и 100% от тези на второ подаване. Сърбинът не даде нито точка за пробив на световния №1 и го отказа. Във втората част Надал се събра, повиши нивото си, но това стигна само до тайбрек.

В него Джокович надделя след два минипробива.

Загубата на сингъл доведе до промяна в испанския щаб и Надал се отказа да играе, като на корта излязоха Пабло Кареньо Буста и Фелисиано Лопес срещу Джокович и Виктор Троицки.

Сърбите започнаха лошо и допуснаха пробив още в първия гейм, но след това обърнаха и взеха първата част с 6:3, записвайки серия от пет поредни гейма.

Това помогна на Джокович и Троицки да поведат с 2:0 във втория сет и до края не изпуснаха инициативата. Те не позволиха да бъдат пробити и с 6:4 затвориха мача след точно час и 15 минути.