Фишер държи рекорда от 18 последователни победи над елитни гросмайстори по пътя на спечелване на световната титла. Предварителния турнир за определяне на кандидатите за световната титла спечелва с 3.5 точки преднина , като последните 5 партии от този турнир са победи. После четвърт финалния мач с Тайманов печели с 6:0, полуфиналния мач с Ларсен печели с 6:0, печели първата партия с Петросян на финала за определяне на претендента, който ще играе със световния шампион Спаски. До сега никой шахматист не е постигнал неговия рекорд от 18 последователни победи.
След ерата Каспаров не е имало друг шахматист, така сигурен на върха.Преди 10-тина години, като имаше Мтел мастърс в София и Карлсен бе поканен, се виждаше, че е голям талант.Спомням си, че ние разчитахме тогава на младия още Чепаринов да замести Топалов сред най-силните, но нашето момче си остана среден ранг шахматист. Обаче и в света няма кой да претендира срещу Карлсен!Каруана се люшка и е непостоянен, а Ананд и дори Аронян са вече в залеза на кариерата си.По-скоро някой от китайците ще го гони, така, както в женския щахмат вече са лидери.
По-вероятно е на Карлсен да му омръзне и така да падне от върха отколкото да се намери някой който в близкото бъдеще да може да го бие. Като на толкова млади години постигна всичко не си представям как ще запази мотивация да поддържа ниво още 10-20 години.
Най-вероятно китайците ще го смелят до някоя друга година. Той вече отделя доста от времето си за фентъзи футбол, няма енергията да работи по 10-12ч със шаха или просто психолози са му дали такъв съвет за да не изперка или пък просто е изгубил интерес, както се случва с най-великите умове стигнали до максимума на материята. Според мен 960 също е вредно, но пък им е разнообразие, иначе ще гръмнат. Фишер почва да отделя внимание на теорията на конспирацията и интереса му към шаха рязко спада. Еврейския заговор и извънземните са потрошили не един талант. Това са просто капани за търсещите мозъци - зациклящ алгоритъм от който няма измъкване. Имам един познат в капана на "Строго секретно" и няколко подобни парцала.
До коментар [#4] от "tacheaux": "До сега никой шахматист не е постигнал неговия рекорд от 18 последователни победи."
Няма как и в бъдеще да го подобри някой, защото шахмата е много различен днес. С компютърните програми е напреднал много и постигането на победи между гросмайстори е все по-трудно.
Фишер държи рекорда от 18 последователни победи над елитни гросмайстори по пътя на спечелване на световната титла. Предварителния турнир за определяне на кандидатите за световната титла спечелва с 3.5 точки преднина , като последните 5 партии от този турнир са победи. После четвърт финалния мач с Тайманов печели с 6:0, полуфиналния мач с Ларсен печели с 6:0, печели първата партия с Петросян на финала за определяне на претендента, който ще играе със световния шампион Спаски. До сега никой шахматист не е постигнал неговия рекорд от 18 последователни победи.
Не е съвсем така, поне доколкото аз си спомням! :)
На междузоналния в ПДМ (1970) в края последователни победи срещу Рубинети, Улман, Тайманов, Сатълз, Мекинг, Глигорич - 6 броя. Не броим партията в последния кръг срещу Оскар Пано, на която аржентинецът не се яви. Тогаз, както добре помним, сякаш беше вчера, партията започна - Фишер игра с белите 1.с4!!! - както се вика - белите започват и печелят!
Освен това - по шест победи в мачовете срещу Тайманов и Ларсен, плюс първата срещу Петросян. Общо 19 последователни победи, а не 18, както си написал. Нека бъдем екзактни!
---- заб. от тези партии всички са срещу едни от най-добрите по онова време, като изключим донякъде Рубинети и Сатълз, тогава международни майстори, но при сегашната девалвация на званията, при всички случаи и двамата не отстъпват на множество днешни гросмайстори.
Има, не е като да няма, но са малко. Що се отнася въобще до т.нар. интелектуални игри, международните (стоклетъчни) шашки не отстъпват, а като брой възможни комбинации дори превъзхождат шахмата. И в международните шашки, твърде популярни във Франция, което пък се е пренесло и в техните колонии по Африка, поради което има немалко африканци (особено от Мали и Сенегал), които са гросмайстори и международни майстори в този спорт.
Всяко време си има своите герои, вкл. шахмата. Почти всички световни шампиони са имали продължителни периоди на пълна доминация над своите съвременници - пр. Щайниц, Ласкер, Капабланка, Алехин, Ботвиник, Карпов, Каспаров, сега Карлсен.
Фишер, бидейки също свръхявление, поради негови си причини се оттегли прекалено рано, затова, колкото и да се прекланяме, обективно погледнато неговият връх бе относително кратък - да кажем от 1967 (Сус) до 1972.
Проблемът е сериозен! Дори Карлсен няма абсолютно никакви шансове срещу съвременните програми на съвременните компютри. Той го знае най-добре и го е казвал нееднократно. Все едно някой да се надбягва с коли от Формула 1.
Минаха времената, когато дори и първоразрядници млатеха "най-силните" програми.
Фишер е супер заради изеята си Шахмат 960. Там при всяка партия фигурите се редят по различен начин. Така се избягват разучените схеми в дебютите и се вижда кой колко струва като шахматист. Според мен задължително трябва да се включи в партиите за световната титла.
До коментар [#23] от "Аскет":Някъде гледах, че Карлсен има съвпадение до около 70% с това на компютърните програми. Казваха, че е най-високият процент постигнат от човек.
Да кажем в дебюта първите 10-15 хода са горе долу поустановени от практиката и теорията - там съвпаденията са вероятно над 90%. Във всяка партия има немалко ходове, които са единствени или практически без много избор - т.е. един ход е значително по-добър от останалите кандидати - отново съвпадение над 90%.
И стигаме до тези 30%, които са критични. Да кажем това са 10-15-20 хода в партията, които компютърът намира относително лесно и бързо, но които за човек са невероятно трудни - или поради обилието от на равностойни ходове или пък поради несъвършенството на човешкото мислене - пр. програмата в на пръв поглед неясна или сложна позиция казва - решаващо преимущество или мат в 40-50-60 полухода - т.е. на човешки език - спечелена позиция или мат в 20-25-30 хода (машината брои на полуходове - и за бели и за черни, затова бройката е два пъти по-голяма), което за човек е практически непостижимо.
Днешните програми + бързите компютри доведоха до това, че за секунди се изчислява до дълбочина 30-40-50-60-70-80 полухода (разделено на две - на човешки език)
Отделно компютърът не се уморява, а гросмайсторът след напрегната борба започва да "сдава". Шахматът е доста труден мисловен процес. Някога бяха изчислили, че за 5 чаа един шахматист изразходва толкова енергия, приравнено, разбира се, колкото един миньор за 13 часа.
Фишер е супер заради изеята си Шахмат 960. Там при всяка партия фигурите се редят по различен начин. Така се избягват разучените схеми в дебютите и се вижда кой колко струва като шахматист. Според мен задължително трябва да се включи в партиите за световната титла.
То и там компютрите вече орат надълбоко. :( Но засега за човек е по-трудно. Фишер има огромна заслуга и за пропагандирането и налагането на "новото" шахматно време - т.е. след всеки ход на играча да се добавят няколко секунди, което смекчава цайтнотите и намалява нелогичното завършване на партиите поради недостиг на време.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4156 НеутралноЗабележително постижение.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!barona3
Рейтинг: 380 НеутралноДобър е и определено си ги разбира нещата.
balgariez
Рейтинг: 1078 ВеселоНе на расизма в шаха !!!
Pederugi kradat Bulgaria. PP - v kausha!(само бели са на снимката)
tacheaux
Рейтинг: 4382 НеутралноФишер държи рекорда от 18 последователни победи над елитни гросмайстори по пътя на спечелване на световната титла. Предварителния турнир за определяне на кандидатите за световната титла спечелва с 3.5 точки преднина , като последните 5 партии от този турнир са победи. После четвърт финалния мач с Тайманов печели с 6:0, полуфиналния мач с Ларсен печели с 6:0, печели първата партия с Петросян на финала за определяне на претендента, който ще играе със световния шампион Спаски. До сега никой шахматист не е постигнал неговия рекорд от 18 последователни победи.
Капабланка
Рейтинг: 388 НеутралноСлед ерата Каспаров не е имало друг шахматист, така сигурен на върха.Преди 10-тина години, като имаше Мтел мастърс в София и Карлсен бе поканен, се виждаше, че е голям талант.Спомням си, че ние разчитахме тогава на младия още Чепаринов да замести Топалов сред най-силните, но нашето момче си остана среден ранг шахматист.
Обаче и в света няма кой да претендира срещу Карлсен!Каруана се люшка и е непостоянен, а Ананд и дори Аронян са вече в залеза на кариерата си.По-скоро някой от китайците ще го гони, така, както в женския щахмат вече са лидери.
deymus
Рейтинг: 944 ВеселоДо коментар [#3] от "balgariez":
Да, ама половина фигури са черни.
Slick
Рейтинг: 418 НеутралноНорвегия - враг на тутраканската селищна система!
Locke
Рейтинг: 333 НеутралноПо-вероятно е на Карлсен да му омръзне и така да падне от върха отколкото да се намери някой който в близкото бъдеще да може да го бие. Като на толкова млади години постигна всичко не си представям как ще запази мотивация да поддържа ниво още 10-20 години.
puknatastotinka
Рейтинг: 418 ВеселоМотивация за още 10-20 години? Спокойно, данъците в Норвегия са високи. Има да наваксва.
rwn
Рейтинг: 316 НеутралноДо коментар [#4] от "tacheaux":
Когато чуя/прочета името на Фишер, все се сещам за тази знаменита партия.
The Game of the Century
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Game_of_the_Century_ (chess)
А тук видео и обяснение
https://www.youtube.com/watch?v=M624T3PTggU
Чисто великолепие от едно 13 годишно дете!
losblanckos
Рейтинг: 1397 НеутралноС кои фигури му вЬрви повече белите или черните?
otrqdnik
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#8] от "Locke":
Най-вероятно китайците ще го смелят до някоя друга година. Той вече отделя доста от времето си за фентъзи футбол, няма енергията да работи по 10-12ч със шаха или просто психолози са му дали такъв съвет за да не изперка или пък просто е изгубил интерес, както се случва с най-великите умове стигнали до максимума на материята. Според мен 960 също е вредно, но пък им е разнообразие, иначе ще гръмнат.
Фишер почва да отделя внимание на теорията на конспирацията и интереса му към шаха рязко спада. Еврейския заговор и извънземните са потрошили не един талант. Това са просто капани за търсещите мозъци - зациклящ алгоритъм от който няма измъкване. Имам един познат в капана на "Строго секретно" и няколко подобни парцала.
pet fire
Рейтинг: 3039 НеутралноДо коментар [#4] от "tacheaux":
"До сега никой шахматист не е постигнал неговия рекорд от 18 последователни победи."
Няма как и в бъдеще да го подобри някой, защото шахмата е много различен днес. С компютърните програми е напреднал много и постигането на победи между гросмайстори е все по-трудно.
puknatastotinka
Рейтинг: 418 ВеселоКПСС - Капитулира Петросян Спасявайте Спаски ... ;)
kvasimodo
Рейтинг: 1189 НеутралноЗа мен след Фишер и Каспаров това е най доброто в шахмата. Невероятен!
"Което беше порок стана обичай" - СенекаАскет
Рейтинг: 2793 НеутралноЗа протокола!
Не е съвсем така, поне доколкото аз си спомням! :)
На междузоналния в ПДМ (1970) в края последователни победи срещу Рубинети, Улман, Тайманов, Сатълз, Мекинг, Глигорич - 6 броя. Не броим партията в последния кръг срещу Оскар Пано, на която аржентинецът не се яви. Тогаз, както добре помним, сякаш беше вчера, партията започна - Фишер игра с белите 1.с4!!! - както се вика - белите започват и печелят!
Освен това - по шест победи в мачовете срещу Тайманов и Ларсен, плюс първата срещу Петросян.
Общо 19 последователни победи, а не 18, както си написал.
Нека бъдем екзактни!
--
Справочна литература!
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1335872
----
заб. от тези партии всички са срещу едни от най-добрите по онова време, като изключим донякъде Рубинети и Сатълз, тогава международни майстори, но при сегашната девалвация на званията, при всички случаи и двамата не отстъпват на множество днешни гросмайстори.
rammjager
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#3] от "balgariez":
Наистина, имало ли е черен гросмайстор?
vladivlad
Рейтинг: 429 НеутралноДо коментар [#17] от "rammjager":
Do or do not. There is no try. YodaЕстествено, че има - https://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Ashley
Аскет
Рейтинг: 2793 НеутралноИма, не е като да няма, но са малко.
Що се отнася въобще до т.нар. интелектуални игри, международните (стоклетъчни) шашки не отстъпват, а като брой възможни комбинации дори превъзхождат шахмата.
И в международните шашки, твърде популярни във Франция, което пък се е пренесло и в техните колонии по Африка, поради което има немалко африканци (особено от Мали и Сенегал), които са гросмайстори и международни майстори в този спорт.
Аскет
Рейтинг: 2793 НеутралноВсяко време си има своите герои, вкл. шахмата.
Почти всички световни шампиони са имали продължителни периоди на пълна доминация над своите съвременници - пр. Щайниц, Ласкер, Капабланка, Алехин, Ботвиник, Карпов, Каспаров, сега Карлсен.
Фишер, бидейки също свръхявление, поради негови си причини се оттегли прекалено рано, затова, колкото и да се прекланяме, обективно погледнато неговият връх бе относително кратък - да кажем от 1967 (Сус) до 1972.
neut
Рейтинг: 470 НеутралноБезспорен талант
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restivanpopov
Рейтинг: 300 НеутралноДокато де бие DeepBlu, все ще има какво да гони.
Аскет
Рейтинг: 2793 НеутралноПроблемът е сериозен!
Дори Карлсен няма абсолютно никакви шансове срещу съвременните програми на съвременните компютри.
Той го знае най-добре и го е казвал нееднократно.
Все едно някой да се надбягва с коли от Формула 1.
Минаха времената, когато дори и първоразрядници млатеха "най-силните" програми.
kvasimodo
Рейтинг: 1189 НеутралноДо коментар [#23] от "Аскет":
Някъде гледах, че Карлсен има съвпадение до около 70% с това на компютърните програми. Казваха, че е най-високият процент постигнат от човек.
kvasimodo
Рейтинг: 1189 НеутралноФишер е супер заради изеята си Шахмат 960. Там при всяка партия фигурите се редят по различен начин. Така се избягват разучените схеми в дебютите и се вижда кой колко струва като шахматист.
"Което беше порок стана обичай" - СенекаСпоред мен задължително трябва да се включи в партиите за световната титла.
Аскет
Рейтинг: 2793 НеутралноИ други имат подобни постижения.
В друго е тънкостта - в останалите 30%.
Да кажем в дебюта първите 10-15 хода са горе долу поустановени от практиката и теорията - там съвпаденията са вероятно над 90%.
Във всяка партия има немалко ходове, които са единствени или практически без много избор - т.е. един ход е значително по-добър от останалите кандидати - отново съвпадение над 90%.
И стигаме до тези 30%, които са критични.
Да кажем това са 10-15-20 хода в партията, които компютърът намира относително лесно и бързо, но които за човек са невероятно трудни - или поради обилието от на равностойни ходове или пък поради несъвършенството на човешкото мислене - пр. програмата в на пръв поглед неясна или сложна позиция казва - решаващо преимущество или мат в 40-50-60 полухода - т.е. на човешки език - спечелена позиция или мат в 20-25-30 хода (машината брои на полуходове - и за бели и за черни, затова бройката е два пъти по-голяма), което за човек е практически непостижимо.
Днешните програми + бързите компютри доведоха до това, че за секунди се изчислява до дълбочина 30-40-50-60-70-80 полухода (разделено на две - на човешки език)
Отделно компютърът не се уморява, а гросмайсторът след напрегната борба започва да "сдава".
Шахматът е доста труден мисловен процес. Някога бяха изчислили, че за 5 чаа един шахматист изразходва толкова енергия, приравнено, разбира се, колкото един миньор за 13 часа.
Аскет
Рейтинг: 2793 НеутралноТо и там компютрите вече орат надълбоко. :(
Но засега за човек е по-трудно.
Фишер има огромна заслуга и за пропагандирането и налагането на "новото" шахматно време - т.е. след всеки ход на играча да се добавят няколко секунди, което смекчава цайтнотите и намалява нелогичното завършване на партиите поради недостиг на време.
kvasimodo
Рейтинг: 1189 НеутралноДо коментар [#27] от "Аскет":
"Което беше порок стана обичай" - СенекаТова не го знаех!
Madhusudan Potlia
Рейтинг: 5 Неутралноthxu for good info
Chess tactics