"Канзас сити" и "Сан Франциско" ще играят в Супербоул LIV

Канзас сити чийфс" срещу "Сан Франциско 49ърс" е тазгодишният мач за определяне на шампиона в Националната футболна лига (НФЛ) Супербоул LIV на 2 февруари. Двата тима стигнаха до последния мач в Лигата и ще спорят за трофея "Винс Ломбарди" на "Хард рок стейдиъм" в Маями след две седмици.

След като изненада други два от фаворитите в конференцията, третия след редовния сезон "Ню Инглънд" и първият "Балтимор рейвънс", този път "Тенеси" не успя да направи трети пореден подвиг.

"Канзас" надви "Тенеси тайтънс" с 35:24 и се класира на първия си Супербоул от 50 години насам. За трети път в историята си "вождовете" стигат до мача за титлата след 1966 и 1969 г. Именно преди 50 години дойде и единствената титла на "Канзас сити" дотук.

"Сан Франциско" ще играе в Супербоул за седми път след успех над "Грийн бей пакърс" с 37:20. По този показател тимът отстъпва единствено на "Ню Инглънд пейтриътс" (11), "Питсбърг стийлърс" и "Далас каубойс" (по 8). За последно 49ърс играха в мача за титлата през 2012 г., а последният от петте им успеха дойде през 1994 г.

Финалният мач след две седмици ще бъде и дуел между Патрик Махоумс (24 г.), който беше MVP в лигата през миналия сезон, и Джими Гарополо (28 г.). И двамата куотърбекове на финалистите са дебютанти в Супербоул.

На "Ароухед стейдиъм" в Канзас на минус 8 градуса "вождовете" не започнаха добре. Подобно и на предходния им мач с "Хюстън тексанс", те рано се оказа изоставащи. Над 73 хиляди зрители видяха как "Тенеси" повежда с 10:0.

С изстрел от 30 ярда Грег Джоузеф изведе "Тайтънс" напред, след което звездата Дерик Хенри отбеляза тъчдаун, а Джоузеф беше точен при допълнителния изстрел. "Тенеси" доминираше в първата част най-вече с играта си по земя. В самия край на първата четвърт Патрик Махоумс подаде към Тайрик Хил и той отбеляза тъчдаун, а "Канзас" намали до 7:10.

"Тенеси" увеличи аванса си с нов тъчдаун, този път на такъла Денис Кели, но след това Махоумс взе нещата в свои ръце. Десет минути след началото на втората част той подаде нов пас към Хил за втори тъчдаун, а секунди преди края на първото полувреме куотърбекът на "вождовете" впечатли, като сам отбеляза тъчдаун с 27-ярдов пробив. Така "Канзас" поведе с 21:17.

Патрик Махоумс отбелязва важен тъчдаун само 11 секунди преди края на първото полувреме

Третата четвърт премина без точки, но в последната част "вождовете" доминираха и отбелязаха два тъчдауна чрез Деймиън Уилямс и Сами Уоткинс, за да си осигурят комфортен аванс. В края Антъни Фирксър също отбеляза за "Тенеси", но това само оформи крайния резултат 35:24.

Махоумс завърши с 25 успешни от общо 35 паса, три тъчдаун подавания и един отбелязан от него. Той раздаде пасове на общо 294 ярда. Куотърбекът пробяга и 53 ярда в мача, като повече от него записа само рънингбекът на "титаните" Дерик Хенри (69).

На "Леви’с стейдиъм" в Санта Клара се изправиха двата най-добри тима в Националната футболна конференция след редовния сезон. "Сан Франциско" се възползва от домакинското си предимство и с много силно първо полувреме успя да стигне до успеха.

С три тъчдауна на рънингбека Рахим Мостърт, допълнителни точки от Роби Гулд и още два изстрела на кикъра, 49ърс поведоха с 20:0 след две четвърти.

"Сан Франциско" празнува един от четирите тъчдауна на Рахим Мостърт

През първото полувреме "Пакърс" не направиха нищо в атака, спечелиха само 93 ярда територия и имаха едва шест първи дауна. Куотърбекът Аарън Роджърс беше свален два пъти на земята и не успя да пречупи защитата на домакините.

Шест минути след началото на второто полувреме Роджърс все пак успя да подаде тъчдаун пас към Аарън Джоунс и "Грийн бей" върна надеждите си. "Сан Франциско" обаче много бързо отговори и Мостърт отбеляза четвъртия си тъчдаун четири минути по-късно след 22-ярдов пробив.

В последната четвърт "Пакърс" отбелязаха нови два тъчдауна чрез Джоунс и Джейс Стърнбергер, но с удар от 42 ярда Роби Гулд оформи крайния резултат 37:20.

Роджърс записа своята осма загуба в плейофите, въпреки че завърши мача с 31 от 39 успешни подавания на 326 ярда и два тъчдаун паса. Две от подаванията на куотърбека обаче бяха пресечени. Съперникът му Джими Гарополо, който записа дебют в плейофите през този сезон, разчиташе на игра по земя. Той завърши с 6 от 8 при пасовете на едва 77 ярда.

"Сан Франциско" обаче спечели 296 от всичките си 358 ярда в мача по земя, най-вече благодарение на Рахим Мостърт – 220 ярда.