С човек по-малко "Арсенал" измъкна точка в зрелищно дерби с "Челси"

С едва два точни удара за цял мач и с човек по-малко повече от час "Арсенал" успя да стигне до точка в дербито с "Челси" от 24-ия кръг във Висшата лига. Лондонският сблъсък на "Стамфорд бридж" завърши 2:2, въпреки че домакините доминираха през цялото време.

"Челси" два пъти повеждаше чрез Жоржиньо от дузпа в 28-ата и Сесар Аспиликуета в 85-ата минута. "Арсенал" обаче стигне до равенството с единствените си точни удари в срещата. Габриел Мартинели се разписа в 63-ата, а Ектор Бейерин вкара в 87-ата минута.

62 минути "Арсенал" игра и с човек по-малко заради червен картон на централния бранител Давид Луис.

Точката остави "Челси" с актив от 40 точки, на пет от третото място. Сините обаче имат аванс от шест точки пред преследвача си "Манчестър юнайтед". "Арсенал" е 10-и в таблицата с 30 точки, като няма победа от 1 януари, записвайки три поредни равенства.

"Артилеристите" са с шест победи, 12 равенства и шест поражения от началото на сезона.

Гостите останаха рано с човек по-малко заради червен картон на Давид Луис. Централният защитник беше изгонен, след като фаулира в наказателното поле Тами Ейбрахам, а "Челси" получи дузпа.

Грешката дойде от Шкодран Мустафи, който върна много лошо топката към своя вратар и така позволи на Ейбрахам да изскочи сам срещу опразнената врата.

От бялата точка Жоржиньо стреля точно в долния ляв ъгъл на Бернд Лено и изведе "Челси" напред в 28-ата минута.

До края на първата част "Арсенал" така и не направи нищо в атака, а се задоволи да задържи резултата със само гол пасив. "Артилеристите" не успяха да отправят нито един удар за 45 минути.

През втората част ситуацията на терена не се промени драстично - "Челси" нападаше и държеше топката, докато "Арсенал" се защитаваше. Тимът на Микел Артета не показа по никакъв начин, че има различни идеи как да играе в атака, но извади и късмет.

В 63-ата минута "Арсенал" успя да изравни след невероятен рейд на тийнейджъра Габриел Мартинели.

Мустафи изчисти с глава центриране от корнер, а Мартинели пое топката на около 30 метра пред вратата на своя тим. Бразилецът напредна сам, възползва се от подхлъзване на Н’Голо Канте около централния кръг, продължи и с хладнокръвен удар преодоля Кепа Арисабалага - 1:1.

Това беше и трети гол на 18-годишния нападател във Висшата лига и общо 10-и от началото на сезона във всички турнири.

Попадението стъписа "Челси" за период от около 15 минути, но след това сините отново наложиха пълен контрол. Футболистите на Франк Лампард притиснаха гостите и благодарение на численото си предимство държаха "Арсенал" далеч от своята врата.

Пет минути преди края на двубоя капитанът на домакините Сесар Аспиликуета изведе тима си напред. Той засече центриране на Калъм Хъдсън-Одой.

"Арсенал" обаче отказа да се предаде и само две минути след гола на Аспиликуета успя да изравни. Десният бранител Ектор Бейерин с диагонален удар с левия крак изненада сънародника си Арисабалага.

Испанецът не беше вкарвал във Висшата лига от януари 2018 г. Той ознаменува и завръщането си в игра след дълго лечение на контузия.

В друг интересен мач от програмата "Манчестър сити" победи "Шефилд юнайтед" с 1:0, но срещна големи проблеми при гостуването си на новака. Тимът на Пеп Гуардиола трябваше да чака чак до четвърт час преди края, за да стигне до гол.

В герой се превърна Серхио Агуеро, който се разписа в 73-ата минута. Аржентинецът вкара само пет минути след появата си на терена от резервната скамейка. Асистенция за гола даде Кевин де Бройне, негова 15-а за сезона във Висшата лига.

С успеха "гражданите" записаха пети мач без загуба и се утвърдиха на втората позиция, като вече имат шест точки повече от "Лестър", който е и с мач по-малко.