
© Reuters
Интересът към европейския футбол в САЩ става все по-голям, показва проучване сред 14 хиляди анкетирани в десет държави в Европа, Северна и Южна Америка, проведено от консултантската компания Altman Solon.
Над 20% от спортните фенове в страната следят Висшата лига, а във възрастовата група между 18 и 24 години процентът е дори по-висок - 28 на сто.
Според изследването младите американци следят повече Висшата лига и другите футболни шампионати от Европа, отколкото местния футбол - Мейджър лийг сокър (МЛС).
Английското футболно първенство Висшата лига е на върха по популярност. В проучването са разгледани петте най-големи футболни първенства в Европа - Висшата лига, Ла Лига, Серия А, Бундеслигата и Лига 1, както и американските шампионати: НФЛ, НБА, МЛС и др.
Английското първенство привлича интереса на 72% от спортните почитатели във Великобритания. То е много популярно и сред любителите в Италия, Франция и Германия. Повече от една трета от тях отговарят, че не пропускат мачове на "Ливърпул", "Челси" и "Манчестър сити".
Извън Европа най-голям интерес към Висшата лига има от Чили и Колумбия, където 56% от анкетираните следят основно английското първенство. Най-популярен клуб сред феновете в тези страни е "Манчестър сити".
selqnin
Рейтинг: 1583 НеутралноЕдин от отговорите на въпроса :"Защо американските собственици на "Ливърпул" и "Манчестър юнайтед" лансират нови проекти, формати, турнири!
Просто бизнес!
cinik
Рейтинг: 2662 НеутралноВъпрос на време беше.
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!Lou
Рейтинг: 1546 НеутралноПоразително е, че американците най-после възприеха понятието "Равенство" в редовното време. Само преди 20 години подобно нещо беше чуждо за обикновения спортен фен в САЩ. Всички местни спортове практикуваха изцяло или от части принципа "победа или загуба". Равенството просто не съществуваше. Само в НХЛ имаше равенство, но след продължения. Всичи други големи лиги - МЛБ, НФЛ, НБА винаги играеха до победа. Изведнъж нахлу МЛС, които първо ираеха по американски образец с продължения, но после се върнаха на европейското класическо равенство. Днес вече американците не гледат на равенството като на нещо извънземно, а напратив - считат го да напълно нормален резултат между два равни по сила отбора.
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"Николай Колев
Рейтинг: 2077 ВеселоНарича се СОКЪР, а не ЕВРОПЕЙСКИ ФУТБОЛ.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеТиква загубена
Рейтинг: 0 НеутралноМи много добре!
Приживе на всички в устата ви срах, серете и вие на гроба ми без страх, че мъртвец от гроба не може да се вдигне, серящия гъз с хуй да достигне!Росен Радославов
Рейтинг: 1724 ВеселоПроглеждане?
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoЧудесно.
Нужни бяха повече от 100 години за да стане чудото.
Bedtime for Democracy
Рейтинг: 900 НеутралноДо коментар [#3] от "Lou":
Pure Chewing SatisfactionВ НФЛ също има равенство, не пиши глупости. А точно "футбола" е най гледаният спорт там така че няма как да им е чужда идеята
CINZANO - оправете си сайта!
Рейтинг: 1341 НеутралноВ НХЛ при равенство в продълженията (едно продължение от 5 минути) има дузпи, така че на практика пак няма равенство :) (в плейофите няма дузпи и се играят продължения до гол, ако ще и три дни да играят)
Хубавото при тях е че загулият след продължения или дузпи получава 1 точка, а победителят си получава стандартните 2 точки.
Мома, връщай 12 и 12А!
rvr12572942
Рейтинг: 432 НеутралноС бавната подмяна на населението в САЩ, след време ще има голям интерес и към много други неща. Все пак латиносите са луди по футбол.
goofy
Рейтинг: 401 НеутралноДо коментар [#3] от "Lou":
Наистина е въпрос на време и узряване човек да разбере, че не самият резултат или броят голове носят насладата, а цялата борба и красота, които стоят зад тях. При янките обаче съм убеден, че променената медийна политика има ключов аспект. И към формула 1 има засилен интерес през последните години в щатите.
unite
Рейтинг: 392 НеутралноМейджър лийг сокър никога няма да настигне европейския футбол. Просто за да може да играе на такова ниво, каквото се играе в големите шампионати в Европа, един футболист трябва тотално да остави образованието си на заден план... и пак няма гаранция.
В САЩ това изобщо не е популярно - там големият спорт тръгва от колежите.
Нинов
Рейтинг: 2497 НеутралноВ статията посочват отбори и федерации в Европа, чиито мачове се гледат от телезрители в северна и южна Америка.
Нинов
Рейтинг: 2497 НеутралноДа се гледат чуждестранни мачове е типичино за държави с калпав отечествен футбол, сокър и мокър.
Много бълг. фенове биха потвърдили наличието на този тренд.
Jazzdevil
Рейтинг: 1317 ЛюбопитноНяма ли да пуснете статия за как "интереса на феновете в САЩ" към НБА спадна с 60% откакто вкараха БЛМ пропаганда в лигата?
goofy
Рейтинг: 401 НеутралноДо коментар [#13] от "Нинов":
Е не е точно така. Немците също гледат активно английското и то далеч преди Клоп да поеме Ливърпул.
rvr12572942
Рейтинг: 432 НеутралноПонякога гледам мачове от Мейджър лийг и лично за мен са много приятни за гледане. Вярно, отстъпват по качество на европейския футбол, но ги няма тия тактически надлъгвания, затваряне на играта, преси и т. н. Играе се някак си леко, с фантазия и себераздаване. Падат и доста голове. Радват се като деца при попаденията и я няма оная напрегнатост, която прави понякога футбола в Европа да изглежда счетоводно скучен и напрегнат.
Нинов
Рейтинг: 2497 НеутралноДо коментар [#15] от "goofy":
Немците гледат английското първенство щот им е писнало да гледат Байрен да побеждава.
Интересно дали англичаните гледат Бундеслига?
Нинов
Рейтинг: 2497 НеутралноПри Бундеслигата голямата тръпка е кой ще изпадне и кой ще дофтаса от 2-ра Бундеслига.
Николай Бучков
Рейтинг: 4725 ВеселоНе се разбира , дали се харесва и нашия , след като е европейски.....идват богати американци , " поток " няма , но пък футболни отбори бол....и купуват , купуват.....
shilliew
Рейтинг: 525 НеутралноОтносно статута на равенството в четирите лиги (MLB, NHL, NFL and NBA), всъщност само в американския футбол се приема и равенство като резултат - точкуване в дивизията, т. нар. "tie" (not "draw"), но след продължения. В останалите три лиги равенство като точкуване не съществува.
Kosta Delev
Рейтинг: 874 ВеселоЕ, според някои разбирачи във форума, след Брекзит по света ще започнат да гледат повече германското първенство, защото ще започнат да облагат английското с мито ;)
qwerty 500
Рейтинг: 302 НеутралноФутболът на аматьорско ниво в САЩ, ако не е номер едно е в топ 3 от години. А на професионално ниво там не виждам как могат да се развият. Опитвали са няколко пъти. Аз съм го казвал и преди - най-многолюдинте държави не ги бива много във футбола. Знам че по площадките футбола в САЩ от години е много популярен. Все повече го вкарват и техни филми и пр. Но това е някаква традиция, която трудно ще бъде нарушена. Там си имах бейзбол и баскетбол, като и в баскетбола Европа ги застига. В тяхнаха лига играят предимно латиноамериканци и европейски или световни звезди в последните години на кариерата си.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.