Григор Димитров надви Циципас и стигна четвъртфиналите във Виена

Григор Димитров е четвъртфиналист на турнира във Виена, след като постигна победа над петия в света Стефанос Циципас - 6:7 (5), 6:4, 6:3. Това е най-големият успех на българина през 2020 г., който дотук нямаше победа над играч от Топ 10 през сезона.

Срещата във Виена продължи 2.15 часа.

Това беше едва втори мач между Димитров и гръцкият му съперник, като българинът успя да си върне за загубата на "Ролан Гарос" преди по-малко от месец.

В следващия кръг Димитров ще срещне Даниел Еванс от Великобритания. Той се справи с представителя на домакините Юрий Радионов след 7:5, 6:3. Срещу британеца Димитров има положителен баланс с три успеха в четири срещи.

Димитров успя да излезе от тежка ситуация в мача, след като загуби първия сет след тайбрек, в който водеше с 5:0.

"Въпреки първия сет продължих да вярвам, да съм позитивен. Винаги трябва да си подготвен и мисля, че се фокусирах над важните неща в мача. Надявам се да имам достатъчно време да се възстановя за следващия си мач", каза Димитров след срещата.

Циципас записа 15 аса, но това не му помогна да се поздрави с успех. Димитров от своя страна завърши с пет аса, но и пет двойни грешки. Българинът обаче беше с 36 уинъра и 27 непредизвикани грешки, което наклони везните в негова полза.

В първият сет резултатът се движеше гейм за гейм, като пробиви нямаше. Стигна се до тайбрек, в който Димитров бързо поведе с 5:0. Веднага последва срив в играта на българина, а Циципас се възползва. Той записа седем поредни точки взе сета 51 минути игра.

Драматично загубеният първи сет мотивира бившия №3 и той показа различна игра в следващите две части. Димитров направи ключов пробив в петия гейм на втората част, за да поведе. Българинът го затвори с 6:4 и вкара срещата в решаваща трета част.

В нея Циципас се пропука отново в петия гейм. Грешките от страна на петия в света зачестииха, а Димитров играеше на едно постоянно ниво. Той поведе с 5:3, след което записа още един пробив, за да затвори и срещата.

Коментари (38)
  1. 1 Профил на ЗаНиЗа
    ЗаНиЗа
    Рейтинг: 2398 Весело

Най-после нещо положително! Браво на Григор!

Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.

Рейтинг: 7478 Неутрално

След лошия тайбрек, хубава победа! Браво, Гришо!

5. 5 Профил на dma12587967
    dma12587967
    Рейтинг: 1039 Неутрално

Точно когато най-малко очаквам, той се преобразява и вършее наред. Браво!

6. 6 Профил на 'ΕΡΕΒΟΣ
    'ΕΡΕΒΟΣ
    Рейтинг: 3140 Неутрално

Браво на Григор ! Днес желаеше победата повече и игра уверено.

Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !
  7. 7 Профил на КМЕТ В СЯНКА
    КМЕТ В СЯНКА
    Рейтинг: 5348 Неутрално

Смачка го.

ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!

Рейтинг: 335 Неутрално

Страхотен мач на Григор.Очаквах ,че няма да се съвземе втория сет след като злополучно загуби първия,водейки с 5:0 в тайбрека.Всичко красиво в мача го сътвори Григор.Циципас отпадна физически още към края на втория сет.Физическата подготовка му е слабото място

11. 11 Профил на kpk1564O788
    kpk1564O788
    Рейтинг: 132 Неутрално

Браво. След първия сет си помислих че пак ще гледам поредната серия " Григор няма психика на победител" , ама тоя път ме опроверга. Успех в следващия кръг !

12. 12 Профил на hamiltonf
    Рейтинг: 4171 Весело

Блестящ Григор! Въпреки буквално подарения тайбрек в първия сет, продължи, дори вдигна нивото на играта си, заигра още по атакуващо! Вече наистина мога да каже нещо, което си мисля от няколко седмици, че психически е на съвсем друго ниво, ако губи, губи от наистина по-добре играещ тенисист в дадения мач.
    Григор е в страхотна форма и е фаворит, както каза Циципас преди мача, и е имало защо. Дано да продължи с това ниво, и да го видим срещу Доминик и/или Джокович.

Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.
  13. 13 Профил на Ale MI
    Ale MI
    Рейтинг: 515 Неутрално

Браво на Григор. Само, че гръка беше очевидно в лошо състояние. Освен това как по дяволите губиш тайбрека от 5:0? Само нашия го може това. Вече не съм и изненадан. По скоро може да ме изненада с постоянство и обръщане на мачове. Колкото и нерви да ми коства няма да спра да го подкрепям.

Рейтинг: 1429 Неутрално

Браво, Гришо! Достави ни радост! Успех срещу Еванс!

"На света има само едно нещо по-лошо от насилието - това е капитулацията пред него." Амос Оз
  16. 16 Профил на samoedin
    samoedin
    Рейтинг: 3625 Неутрално

Наистина не очаквах тази победа над гърка, но много се радвам, че нашия тенесист обърна мача и го надигра ! Циципас може да бъде много костелив орех, в което всички сме се убедили вече !

17. 17 Профил на amdim
    amdim
    Рейтинг: 8 Неутрално

До коментар [#13] от "Ale MI":

Доста от големите звезди са губили тайбрек от 5:0, включително и икони с двуцифрен брой шлемове. Само ние двамата с теб не сме губили :)

Хвала на Григор.

18. 18 Профил на Pandipool
    Pandipool
    Рейтинг: 635 Неутрално

Циципас е корав тенисист! Браво на Григор! Успех!

19. 19 Профил на Боби Колев
    Боби Колев
    Рейтинг: 1588 Неутрално

Уфф, ако го бях загледал със сигурност щях да спра след първия сет за да не си причинявам повече болка.

Той пък да вземе един път за разнообразие да се амбицира след такова пропиляване на сет.

Много рядко му се случва такова нещо, радвам се за него.

Лесно бих го дал за Циципас преди мача, просто като статистическо предположение на база представянето през годината.

Хайде сега и Кобрата да ни изненада така!

Блестящ Григор!
    Заради футбола гледах само третия сет, страхотно игра нашият.

22. 22 Профил на zhivko6461
    zhivko6461
    Рейтинг: 1934 Неутрално

Честита победа!
    Вчера изказах дежурното пожелание - добра игра и победа! Добра игра и победа, с които Григор Димитров да продължи да доказва, че вече почти 10 години заслужено е сред най-добрите тенисисти в света.
    Загубеният първи сет и то след като е повел с 5:0 доказва не слабост на Григор Димитров, а силата на Циципас. Да, Григор Димитров играе с най-силните. Понякога губи. По-често печели. И той е от тях, от най-силните.

23. 23 Профил на ДСиБ
    ДСиБ
    Рейтинг: 646 Неутрално

Има подобрение при Григор. 70% вкаран първи сервиз не го е правил отдавна... не случайно не допусна нито един пробив в мача. Сега не трябва да допуска издънка срещу Еванс, и да се срещне с Джокович на 1/2-финал.

24. 24 Профил на zhivko6461
    zhivko6461

—цитат от коментар 23 на ДСиБ

Анализът и препоръките Ви излъчват самочувствие на специалист в областта. Подреждате схемата на турнира. Бихте ли пояснили на невежите какъв сервиз е вкарал Гргор Димитров? Защо евентуална загуба срещу Еванс ще бъде "издънка"?

Къде сте бе, несретници от вчера?

Циципас вече взе страха на Плейбой-Гришо след 1вия им мач. Сигурна победа за Циципас, 200%
    —цитат от коментар 21 на Суджук Герберите

Дупе да му е яко на Гришо, защото се задава мач на 0.
    - цитат от коментар 19 на deymus

Да ползват резултата от предната среща между двамата. Да не си губят времето за копие на предишната.
    - цитат от коментар 14 на quatro_4x3

е толко беше... :/
    - цитат от коментар 10 на #ОСТАВКА

Имаше преди години една холивудска повръщня, кръстена "Предизвестена смърт". Та така с Гришо срешу Гръкус.
    - цитат от коментар 9 от Антикомунист антиГЕРП и парламентарно непредствен тъмносин седесар

Пожелавам на Григоръ от Хасково достойна загуба!
    - цитат от коментар 4 от Шакир Зулов

27. 27 Профил на boevbisser
    boevbisser
    Рейтинг: 3214 Весело

Гледах репортаж, Гришо трябваше да го бие и предния път съседчето, но както и да е.
    Ако отстрани Еванс - Джоката, е те там ще е интересно.
    Успех на нашето момче!

28. 28 Профил на zhoo
    zhoo
    Рейтинг: 66 Неутрално

Браво на Григор! Ако може да поддържа подобно ниво на първи сервиз в повече мачове победите ще бъдат повече и по-лесни. Факт е, че гърка не беше в добра кондиция, но това не омаловажава успеха на Григор!

Рейтинг: 2055 Неутрално

Страхотен Григор, къде са хейтърите сега??

32. 32 Профил на ck2013
    ck2013
    Рейтинг: 819 Неутрално

Супер. Браво Гришо!!!
    Всичко зависи от теб с Еванс, можеш да го биеш, но не очаквай да е лесно.

“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascal
  33. 33 Профил на Николай Бучков
    Николай Бучков
    Рейтинг: 3613 Любопитно

Мисля,че това беше един мач , в който Димитров победи преди всичко себе си ! Показа завършените си удари,тактика, разбиране на ситуацията и преди всичко нервите си , които досега го водеха в резултатите ! Следващият му мач ....е с доста по-условно слаб съперник и с позната, еднообразна,но агресивна игра , което изсква едно повторение на снощното му представяне.....Не виждам , защо да не играе на финала и там да победи също ! В рамките на шегата и да си мисли за нервите на феновете си.......

Рейтинг: 779 Неутрално
  36. 36 Профил на !D !калпав е новия вид Дневник!
    !D !калпав е новия вид Дневник!
    Рейтинг: 860 Любопитно

Ако бе атакувал повече и на Гарос....ех пусти втоти акъл,но щеше вече да е с две победи.
    И ако може да оправи сервирането, че няма как да побеждаваш с втори сетрвиз ако другия не е в дупка.

37. 37 Профил на tsvetko_51
    tsvetko_51
    Рейтинг: 1905 Неутрално

Гледах мача и честно казано до първия гейм на втория сет бая ми се пораздрънкаха нервите, но и това е вид удоволствие, след като всичко завърши добре.
    А Григор игра наистина много добре и както всички по-навътре в играта казват, че всеки играе толкова добре, колкото му позволява противника. Така че дали Циципас има проблем не знам, но с изключение на сервиса ( 15 аса) в другите елементи на играта отстъпваше.
    Успех срещу Еванс, който също съвсем не е за подценяване, напоследък е в доста добра форма.