
© Reuters
Движенията на играчи от един клуб в друг са се превърнали в честа практика в съвременния футбол. Но в някои части на света трансферите водят със себе си до социални проблеми. Такъв е случаят в Нигерия, където най-повлияни са семействата, разказва Chuka Onwumechili от The Conversation.
В страната има 20 клуба, които играят в първото ниво. При трансфер в нов клуб на много футболисти се налага да се преместят в градове, далеч от домовете им, като например разстоянието между Лагос и Майдугури е 1500 км.
Дистанцията намалява броя на вижданията на даден играч със семейството му. Често футболистите ограничават посещенията си до едно по Коледа.
Интервюираните играчи казват, че пътуват сами и без семействата си при преминаването в нов клуб, тъй като това намалява разходите. В Нигерия трансферите се превръщат в необходимост поради лошото управление на местните футболни клубове от елита.
Стига се до положение, че отборите често дължат заплати на футболистите и единственото им гарантирано възнаграждение са средствата, които получават при подписване с новия клуб.
Практиката в Европа е точно обратната. Проучванията показват, че футболистите редовно се местят от един град в друг заедно с членовете на семейството си.
Дистанцията обаче носи трудности на жените, които поемат нови отговорности в семейството и страдат от увеличаване на стреса. Много от тях твърдят, че животът им е обтегнат заради продължителното отсъствие на съпрузите им.
Те често са обезпокоени от възможността мъжете им да имат извънбрачни връзки. Отвъд тези опасения, жените са стресирани от допълнителните задължения, които в културно отношение се очаква да бъдат изпълнявани от техните съпрузи. Това, например, включва каране на децата до училище и откарване на колата за ремонт.
Промяна на ролите в семейството
Когато футболистите са далеч от дома, ролята на жената в семейството става по-значима. Те се превръщат в лица, които трябва да изкарват прехраната на семейството, създавайки малък бизнес за покриване на дефицита в бюджета, причинен от честото неплащане на заплатите на нигерийските играчи.
Като резултат жените разработват различни стратегии за справяне със стреса. Те намират работа и поддържат постоянна комуникация със съпрузите си чрез видео и телефонни разговори и изпращане на текстови съобщения.
Въпреки по-значимата роля на жените в семейството, някои съпруги на футболисти се отвращават от футбола. Макар да разбират икономическата необходимост от отсъствието на мъжете си, те искат да ги виждат у дома, и приемат с недоволството евентуално желание на синовете им да търсят бъдеще във футбола.
Поуката от миграцията на футболистите
С изключение на финансовия фактор, трансферите влияят негативно върху семействата, на които им пука за нещо повече от парите. Ценностите на семейството са изкоренени, образованието се размива и приспособяването към нови места може да стане трудно. Това обяснява защо голяма част от футболистите попадат в съдилищата по дела за развод.
Според африканските стереотипи се изисква мъжете да осигуряват прехраната. Но в нигерийските футболни семейства жените споделят тази отговорност по равно. В допълнение съпругите обикновено създават по-стабилен доход за семейството в отсъствието на мъжа и заплатите му.
Тези случаи може да доведат до нова перспектива за начина, по който са разглеждани семействата в африканските общества, където ролите са културно заложени.
selqnin
Рейтинг: 1947 Весело"Фундаментална" тема...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
pet_fire
Рейтинг: 5094 НеутралноОткога я чакам тази статия
Дисидент в ЕССР
Рейтинг: 674 НеутралноЗа Дневник несгодите на всички хора, които не са бели мъже християни е фундаментална тема. Защо е така е ясно.
Предлагам да се въведат квоти във Висшата лига на Англия - една трета от футболисте във всеки клуб да са трансфери от Африка, за да може и те да бъдат със семействата си. Футболистите в Европа имат уайт привилидж (бяла привилегия) и това трябва да се промени в името на принципите на либералната демокрация, равенството и социализъма.
"Регулирането на словото е опасна идея, която не е съвместима с принципите на свободното общество." - Рон Пол
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
goofy
Рейтинг: 399 НеутралноЕми кой ги е карал да стават футболисти, бе Уотсън?
Сега очаквам нигерийският Дневник да напише нещо за семейните несгоди на българките, омъжени за футболисти от родната Б група.
Jazzdevil
Рейтинг: 1196 ЛюбопитноКой го е писал тоя задълбочен социологичен анализ на поредните малцинствени групи в неравностойно положение?
Jazzdevil
Рейтинг: 1196 Весело"Дистанцията обаче носи трудности на жените, които поемат нови отговорности в семейството и страдат от увеличаване на стреса. Много от тях твърдят, че животът им е обтегнат заради продължителното отсъствие на съпрузите им.Те често са обезпокоени от възможността мъжете им да имат извънбрачни връзки"
То да бяха само футболистите в Африка с тия извънбрачни връзки...тия 5.5 деца средно на 1 жена как мислите се постигат?
prinz
Рейтинг: 207 ВеселоДо коментар [#9] от "Jazzdevil":
Не съм кралТам раждаемостта е толко висока, че явно имат по-различни критерии за брак
До коментар [#9] от "Jazzdevil":
В сета на топките е така - 5 деца на жена е норма
Gunners
Рейтинг: 1610 НеутралноВ Нигерия умират от желание да си пращат талантите на острова.
prinz
Рейтинг: 207 ВеселоИ поне сме на тая занчима тема за Африка, която не само ни обогати, но може да н и развие и мисленето - се сетих за един виц:
Не съм крал
pamela
Рейтинг: 2466 ВеселоДа очакваме ли статии за семейните проблеми на кенийските атлети или на борците от Средна Азия?
bat_plamen
Рейтинг: 4019 ЛюбопитноДа си призная , че въобще съм изненадан , че има такава статия в този сайт!Какво нас българите ни интересува от проблемите на нигерийските футболисти..............?!Ние си имаме достатъчно проблеми!!!!
Пипера е много лют
Рейтинг: 1391 ВеселоУмилих се!
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUrealguru
Рейтинг: 2487 НеутралноА за драмите на жените омъжени за членове на ИД :)
Че преди имаше и такива предавания по ВВС - как разбираш ли едва ли не били жертви и трябвало обществото да ги приеме обратно и да ги издържа тях и децата им, щото в Сирия било лошо. :)
bretschneider
Рейтинг: 892 НеутралноЩе се разплача от умиление. Ами може би... ако си решил да ставаш футболист на професионално ниво, това е една от жертвите които трябва да направиш, демек да се виждаш със семейството си един път в годината. На времето като ходехме в казарма да не сме се виждали със семействата си когато ни щукне. Т'ва е. Ако иска човека може да не играе футбол и да си седи със семейството си дома.
Fred
Рейтинг: 1746 НеутралноЧетох този буламач до първите няколко реда и се върнах в началото да видя да.и не е преписано от Deutche Welle. Почти познах, анонимен автор от Дневник. Взел е парите от поредният либерастки грант но го е досрамяло да се подпише с името си.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Fred
Рейтинг: 1746 ВеселоАз дори се разплаках. Но защото тъкмо режа лука за салатката към ракийката :) Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
rkf46690675
Рейтинг: 565 Неутрално...И НА МЕН МИ ОЛЕКНА...
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 847 НеутралноОставете ги в Нигерия да си ритат топка. Заедно със семействата им. Притрябвали са ни.
bretschneider
Рейтинг: 892 НеутралноДо коментар [#18] от "Fred":
Такива статии стават ежедневие тука, проблема е че вече дори си личат че са съшити с бели конци, то пък бива ама дори си требва малко старание в пропагандата... :)