1/3
Снимка на деня: Изравняването на 91-годишен рекорд в американския футбол
Навръх Коледа състезателят на "Ню Орлиънс сейнтс" Алвин Камара (с топката) изравни 91-годишен рекорд в Националната футболна лига (НФЛ). При победата на "светците" над "Минесота викингс" с 52:33 Камара отбеляза шест тъчдауна по земя.
В историята на американския футбол в един мач това е правил единствено Ърни Неверс през 1929 г.
EU Fighter
Рейтинг: 823 НеутралноТази година сезонът е малко постен за мен!
zocho1
Рейтинг: 602 НеутралноЯвно нещо не разбирам - според заглавието рекордът е изравнен, според текста - подобрен
nqb29617416
Рейтинг: 84 НеутралноДо коментар [#1] от "EU Fighter":
Съгласен съм. Но от друга страна е добре, че изобщо стигнаха почти до края на сезона. Не знам как се опазват от вируса при толкова много пътуване. Имаше преместване и отлагане на мачове, но нямат закъснение с графика. Чакам с нетърпение плейофите. Go Hawks!
zocho1
Рейтинг: 602 НеутралноНещо не съм разбрал - според заглавието рекордът е изравнен, а според текста - подобрен ?!
zocho1
Рейтинг: 602 НеутралноИзвинявам се за коментар 4 (повторение на 2), явно браузърът ми работи със закъснение
rado_sv
Рейтинг: 905 НеутралноНе ми е познат този спорт.
deaf
Рейтинг: 2274 НеутралноДо коментар [#6] от "rado_sv":
В България преди десетина години почна да се упражнява американски футбол,но не знам докъде стигнаха нещата. Ние българите си играем ръгби и може би то е задушило опитите за американски футбол на родна почва.
selqnin
Рейтинг: 1579 НеутралноНикога не разбрах защо на това зверско блъскане и бутане му казват "футбол"...
charlesdegaulle
Рейтинг: 1244 НеутралноДо коментар [#6] от "rado_sv":
Тинтири, минтири. Поамериканчени ръгби. Наричт го футбол, а играят с ръце, казват тъчдаун, но голът е като преминат тъчлинията. Без вообще да е задължително топката да докосне земята. При ръгби точно това се нарича тъчдаун. Играят с два състава - един за нападение и един за отбрана. И всеки състав си има отделен треньор. С резервите - общо около 30-35 човека... За грубостите да не говорим, в ръгби повечето от тях се наказват с отстраняване - червен картон.
Koothrapalli
Рейтинг: 270 НеутралноАмериканския футбол и бейзбол са толкава тъжни "спортове".
уморен от хитрините с които сблъсквам всеки денdeaf
Рейтинг: 2274 НеутралноДо коментар [#9] от "charlesdegaulle":
Ръгби е по-опасно защото играчите нямат предпазни средства по тялото си като в американският футбол.
Малко офтопик. Преди час даваха филма "Лавината" или нещо подобно беше заглавието му по НВО. Филмът е с отворен край,но беше толкова отворен,че не го разбрах. Някой схвана ли го?
pet_fire
Рейтинг: 5482 Весело"...отбеляза шест тъчдауна по земя."
Поне да го бе подобрил
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 1988 НеутралноАмериканският футбол е много в вълнуваща игра. Дори и слабите отбори когато играят пак е интересно. В 90% от случаите срещите са много оспорвани. Това че всъщност играят 4 отбора едновременно само спомага играта да бъде на високи обороти. В Европайския футбол не ми харесва че има много мачове в които футболистите се разхождат по терена и е скука. В Американския футбол това е невъзможно.
California Über AllesНа хора които не го гледат и не го разбират им изглежда груба игра но си има правила и ненужни грубости не се допускат и се наказват. Харесва ми също че решенията на судиите могат да се оспорват и се проверяват на видео веднага. Освен това всеки съдия има микрофон който включва и обяснява решението си на всички на стадиона. В Европейския футбол имаше поне преди страшно много очевидни съдийски грешки и дори пристрастни свирения, че и подкупи. В Американския футбол това не може да стане, защото се дава ситуацията забавено на видео от много гледни точки и решението на съдията не е крайно.
Не завравяйте също че Американските футболисти са страхотни атлети. Ръбинг бековете тичат 100м за под 10сек с каска и броня и то като стартират от права позиция а не от трупчета. Има Американски футболисти които са бягали на финалите на 100м на Олимпиада. Много хора от защитата бягат 50м на подобно ниво и са по над 100кг мъже които вдигат по 150кг на лежанка. Често при спиране някой го посрещат челно при пълен спринт и го мятат на 2 метра във въждуха. В сезона има поне 1, 2 случая при които на някой му спира сърцето при челен удар и лекарите го съживяват. Във всички случаи ако не са умрели или със счупени кости Американските футболисти стават и напускат терена на крака дори ако трябва някой да им помага. Това е въпрос на чест. Като гледам Европейски футбол и ме хваща срам от това как колеми мъже се свиват, симулират, пищят и се търкалят по терена като къстии с надеждата да им дадат фал. Това не е мъжка игра. Особено когато след пищене като ущипана курва и няколко минутно търкаляне по тревата ако не дадат фал си стават и си продължават да играят без проблеми. Такова нещо ще бъде освиркано в Американския футбол.
https://www.youtube.com/watch?v=po5DePASnTU
daskal1
Рейтинг: 4327 НеутралноДо коментар [#9] от "charlesdegaulle":
Добре е да се познава историята на играта. Подобни масови надпревари е имало и в древна Гърция, но в Ангия т.н. "ръгби футбол" се появява от селските "игри на тълпата", най-често мъжете от "село срещу село" гонещи надут свински пикочен мехур без никакви правила, традиция забранена със съдебно решение в Англия през 1834 г. с така наречения "Закон за публичните пътища". От тези традиции в кралството постепено се формират "ръгби" и "футбол с крака", последният от Лондонската Футболна Асоциация 1863 г.
Естествено е, че тези игри се пренасят от заселниците в Америка. Първоначално се играе в колежите от 1820 г. всеки по свои правила. В Харвард например са играели всички първокурсници срещу второкурсниците в т.н. "Кървав Понеделник" от 1827 г. Градските власти забраняват играта поради безредиците и сериозните травми, тогава студентите устройват "погребение на футбола". Същото става с играта на тълпата наречена "футбол" и в Иейл, и властите забраняват всички форми на т.н. "футбол" 1860 г., но неуспешно.
През есента на 1860-та играта е възобновена в колежите Рутгърс, Принстън, Иейл и Браун като "ритан футбол', от 1867 г. игран по правилата на Лондонската Футболна Асоциация. В Канада се играе нещо кати ръгби от 1868 г. Рутгърс и Принстън играят на огромни игрища свой футбол от 1869 г. с отбори от по 25 човека,но пак по свои правила. Така през 1873 четирите споменати колежа основават Асоциация за Ръгби Футбол. Хравард отказва да риеме правилата и не се включва в нея, но играят с Мак Гил от Монтреал и така там се установява ръгбито като спорт.
Уолтър Кемп от Иейл се счита за баща на американския футбол. Той въвежда линията на съприкосносвение (скримидж) при разиграване и подаването от центъра назад към къотърбака за хвърляне напред към играчите. За промяната окръг на линия на съприкосновени на противниците като причина се посочва, че "главите на американските фермерски момчета се оказват по-твърди и те по-яки от английските им братовчеди' и тежките наранявания и смъртни случаи са неприятна реалност. По- късно, през 1882 г. той предлага да се ограничи игрището до 110 х 50 метра (закръглявам). Между 1880 и 1890 се променят някои от правилата на блокиране от ръгби, пак по съображения на безопасност. При атаките на V-образните формации на целия отбор срещи защитната лиия на противника има смъртни случай, като в мача на Джорджия срещу Вирджиния през 1897 г. През 1905 г. в Америка има 19 смъртни случая и президент Теодор Рузвелт заплашва, че ще забрани играта, нещо което не може поради липсата на права за това, пък и синовете му играят в отборите на колежите си.
Но, сериозността на травмите е предмет на масови диискусии и представителите на 62 колежа се срещат декември 1905 г. в Ню Йорк и основават Националната Колежанска Атлетическа Асоциация, която става организиращ фактор за въвеждане на нови правила и формиране на днешния облик на американския футбол. Те започват с правото за подаване напред 1906 г. , нови правила за подаване на топката (футбола) от 1914 със забрана за атака на играч без топка и т.н. Въвеждат се първоначално шлемовете, а постепенно и защитните облекла. Между 1933-1969 играта търпи развитие, особено в Южните щати, където става почти религия и предмет на ревност. От 1958 г Националната Футболна Лига на професионалния спорт измества вниманието от университетските към професионалните отбори, а телевизията прави това зрелище това което е днес, един масово наблюдаван огромен бизнес.
Остава разбира се и играта в рамките на академичната асоциация по райони и дивизии, отборите в средните училища са много популярни в борба за щатските шампионати. Просто това е интегрален за американската култура спорт, който започва да се играе от деца.
Koothrapalli
Рейтинг: 270 НеутралноДо коментар [#13] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
уморен от хитрините с които сблъсквам всеки денРастърсе малко за Dr. Bennet Omalu и американската продукция «Concussion» и бъди горд ако твоите деца бъдат такива "спортисти"
simval
Рейтинг: 924 НеутралноДо коментар [#14] от "daskal1":
Аз не зареждам в Лукойл.Едно предположение: Допускам, в "измислянето" на америкаския футбол да има намесена не малка доза национализъм. Нека не забравяме, до 1776 Америка е била английска колония и са водили за независимостта си две сериозни войни с Англия. Което в никакъв случай не е предпоставка за любов. Преправили са правилата на ръгбито за да не играят английска игра. Навярно не е случайно и че английският футбол не е възприет. Чак преди 30-тина години той навлезе по-масово, най-вече вследствие на емигрантската латино вълна. Пак в тази връзка може да се допусне защо американците пият предимно кафе, пак за да са различни от англичаните, дет пият чай.
daskal1
Рейтинг: 4327 ВеселоДо коментар [#16] от "simval":
Възможно, въпреки че играта е внесена от 1820 насам. Ръгби също се играе, но не е толкова популярен спорт в САЩ. За кафето - ами Индия е доста по-далеч от Колумбия, Гватемала, или Коста Рика, и, за керваните на заселниците, чаят не е могъл да бъде смесван с препечени семена от местни растения като кафето по време на пътуването с месеци, дори години (на запад), пито за да се убие миризмата на престоялата в бурето две седмици вода...
scott
Рейтинг: 651 НеутралноДо коментар [#16] от "simval":
ме не си прав!
америчкиот фудбол СИМВОЛИЗИРА ЗАВЛАДЯВАНЕТО НА НОВИТЕ ЗЕМИ.
нЕ СЛУЧАЙНО има изискване за завладяване на едиколко си инча к 4 опита. ако не го направиш: топката се ДАВА на противника.....
америчкиот фудбол е ВОЙНА ЗА ТЕРИТОРИИ! НИЩО ПОВЕЧЕ.
vesolr
Рейтинг: 3866 ВеселоДо коментар [#13] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQТака си е, супер атлетични са. Едно време джоковете от отбора по футбол успяваха да съвместят и участие в отбора по лека атлетика, че и борба.
Под 10 трудно ще ги избягат с пълно снаряжение, освен ако не говориш за 100 ярда вместо метри.
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 1988 НеутралноНе мога да немеря клипа в който има класация на 10те топ спринтьори в NFL. Там има един който е печелил медал на 100м на олимпияда преди да стане рънинг бек. California Über Alles
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 1988 НеутралноТова е high impact sport. Естесвено е да има контузии в него. В Европейския футбол също има доста сътресения но не им се обръща внимание. За бокса да не говорим или за ръгби или Австралийски футбол. Американския футбол е високо технологичен спорт. Падинга ги предпазва от тежки увреждания на вътрешните органи при сблъсък. А сега се въвеждат нови по-меки шлемове за да се намали влиянието на сблъсаците на мозъка.
Безспорно Европейският футбол е най-популярната игра в света но мене ме отблъскват две неща - това симулиране и търкаляне по терена когато пипнеш някой. Струва ми се много гейско. И това че в последната 1/3 на мача когато са изморени могат да се мотаят и да си подават топката само. Гледал съм мачове в които ти идва да умреш от скука.
Що се отнася до контузиите, всеки спорт има своите контузии. Колкото по-малко контузии толкова е по-скучно. Голф и кърлинг например. California Über Alles
simval
Рейтинг: 924 НеутралноДо коментар [#20] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
Боб Хейс - Токио 1964.
Аз не зареждам в Лукойл.
deaf
Рейтинг: 2274 НеутралноДо коментар [#21] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
Не,не се разхождат по терена. В европейският футбол. В атака например,влиза един нападател с топката,а другите нападатели го изчакват да видят на кого от тях ще подаде топката. Погледнато отстрани това създава погрешното впечатление,че нападателите "се разхождат".
Е да,към края на мача футболистите са уморени,но това е нормално. Все пак играят цял час и половина!
charlesdegaulle
Рейтинг: 1244 ВеселоДо коментар [#14] от "daskal1":
Даскале, винаги съм уважавал коментарийте ти. Вообще не познавам причините, поради които се е зародил американският футбол. Но си мисля, че американците имат лошо самочувствие спрямо ВБ вообще. Като се започне от конституцията - президент може да стане само човек роден там... Да не би да се пръкне някой англичанин и да води проанглийска политика! А и цялата им война за независимост е била по причина просто да не плащат данъци на ВБ. Без собствена войска и флота. И после във всяко нещо се стремят да се различават от ВБ... Но запазват икономическите си отношения.
Американският футбол се играе само (изключително, разбира се!) в САЩ. Така и не придоби популярността на футбола. Е, може би и заради скъпата екипировка...
charlesdegaulle
Рейтинг: 1244 ЛюбопитноДо коментар [#16] от "simval":
Има и нещо друго, доста важно нещо - рекламите!! При футбола няма прекъсвания или поне не са толкова продължителни. А при американският футбол и бейзбол в дългите прекъсвания има неистови реклами... От които се печелят доста пари.
vesolr
Рейтинг: 3866 НеутралноДо коментар [#20] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQНе знам дали говориш за този?
https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Hayes
Рекордът му е впечатляващ за онези години, около 10 сек. Но под 10 и то с футболна "униформа" е невероятно, вероятно за 100 ярда става въпрос? Просто да слезеш под 10 само по себе си е изключително постижение.
daskal1
Рейтинг: 4327 ВеселоДо коментар [#24] от "charlesdegaulle":
Бернард Шоу има една шега, че "Англичаните и американците са два народа разделени от един език" :-). В интерес на истината британския (оксфордски) английски е на голяма почит в САЩ. Например публичната (безрекламна) радиостанция която слушам сутрин започва в 5:00 поне с час новини от ББС. :-) Интересното е, че например диалектът на имотните американци от Юга, и по-специално в Джорджия през 19 век е бил идентичен с официално приетия за стандартен английски, затова и английската актриса Вивиан Ли играе ролята на Скарлет О'Хара в първия филм "Отнесени от Вихъра" ("Gone with the wind" ) от 1939 г.
Доказателство за истинските отношения между САЩ и ВБ е ролята на САЩ в двете световни войни, и особено ВСВ когато реално спасяват британците.
simval
Рейтинг: 924 НеутралноДо коментар [#25] от "charlesdegaulle":
Аз не зареждам в Лукойл.Рекламите, за които говориш, са по телевизията, а ние говорим за време, когато не е имало и радиопредавания.
simval
Рейтинг: 924 НеутралноДо коментар [#27] от "daskal1":
Това не е особено добър довод.
През ПСВ не бих казал, че спасяват ВБ. Спасяват единствено европейски човешки животи за сметка на свои, като с намесата си приключват войната без излишно протакане.
Във ВСВ верно е, че ги спасяват, но също така спасяват и СССР. От което не произтичат никакви добронамерени отношения.
1956, в Суецката криза обаче, във съвета за сигурност, отново са със СССР, и гласуват протия ВБ и Франция, въпреки фронтовете на Студената война. Което предизвиква провал на суецката операция и падане на правителството на Идън във ВБ.
Аз не зареждам в Лукойл.
charlesdegaulle
Рейтинг: 1244 ВеселоДо коментар [#28] от "simval":
Разбира се че говоря за сега. За това че футболът по причина на рекламите никога няма да се популяризира... А дори жените им са световни шампиони!!