"Невъзможното стана възможно": екипът на Нирмал Пурджа направи първото зимно изкачване на К2

Десетима непалци сътвориха подвиг

© Facebook @NimsPurja

Десетима непалци сътвориха подвиг



Историческото първо зимно изкачване на К2 вече е факт, обяви непалецът Нирмал Пурджа. Той съобщи, че заедно с екипа му са стъпили на върха в 17.00 часа местно време.


К2 (8611 м) е вторият по височина връх на планетата и беше единственият от осемхилядниците, който не беше изкачван през зимата.


"Това е много специален момент. Целият екип изчака 10 м под върха, за да се събере, след което заедно стъпи на върха, докато пееше националния химн на Непал. Горди сме, че сме част от историята на човечеството и показваме, че сътрудничеството, работата в екип и положителната нагласа могат да ни отведат отвъд поставените граници", пише в профила на Пурджа във "Фейсбук".




През 2019 г. непалецът сътвори подвиг, след като изкачи рекордно бързо за 190 дни 14-те осемхилядника. Изкачванията му обаче са обект на обсъждане заради това, че ползва кислород и голям брой шерпи.


Историческият опит на К2 се осъществи, след като десетима непалци от различни експедиции обединиха сили в търсене на подвиг в името на страната си.


Тази зима К2 предизвика невиждан интерес, като повече от 60 души се събраха в базовия лагер под върха с мисъл за изкачване. Най-голяма е експедицията, организирана от "Севън съмит трек", част от която е и българинът Атанас Скатов, който продължава опита си.


Изглед от Лагер 2

© Facebook @14x8000

Изглед от Лагер 2


В публикация във "Фейсбук" Скатов посочи, че носил със себе си екипировка за върха, но след няколко нощи под Лагер 2 е решил да слезе към базовия лагер, където се очаква да остане в следващите десет дни заради прогнозите за силен вятър.


"Трудно се климатизирам на тази зимна експедиция и не съм в моята форма. Също така се убедих, че това е най-трудният осемхилядник. Теренът е много техничен и опасен. Падат камъни и вече няколко души пострадаха, един с опасност за живота. Труден и много опасен връх", написа Скатов.


Впоследствие българинът поздрави непалската експедиция за успеха, като уточни, че денят е бил "най-хубавият, откакто сме тук", със силно слънце и безветрие. Бурни ветрове до 200 км/ч и температури под -60 градуса по Целзий спираха устрема на много алпинисти през годините.


В допълнение Скатов отдаде почит на Серджи Минготе, който е загинал при слизане към базовия лагер.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK