
© LAP.BG
Най-големият изходящ трансфер за сезона е на Филип Кръстев от "Славия".
Кое е европейското първенство, чиито клубове продават футболистите си най-скъпо? Висшата лига, Бундеслигата или Примера дивисион? А може би нидерландското?
Новата дигитална платформа на ФИФА показва изненадващ отговор - България е в челото. Според изнесените данни в страната са осъществени 127 изходящи трансфера на впечатляващата стойност 150.3 млн. долара, което прави средно по 1.183 млн. долара на футболист.
За сравнение, от големите държави подобен е показателят на Италия (1.179 млн. долара средно на изходящ трансфер) и на Испания (1.13 млн. долара), докато Германия, Англия, Франция и Нидерландия са с по под 1 милион.
Данните предизвикаха медиен интерес, като се оказва, че са изненадали и БФС. От футболния съюз заявиха пред "Дневник", че са се обърнали към ФИФА с молба за разясняване за посочената сума.
© Скрийншот от landscape.fifa.com/en
Международната федерация представи дигиталния си проект на 25 януари. Целта е на едно място да бъдат събрани данни за клубовете, футболистите, трансферите и първенствата във всички 211 членуващи национални федерации.
Липсва обаче уточнение за какъв период са посочените числа в секцията за трансфери. Данните за повечето страни са относително сходни със стойностите за трансферите им за сезон 2020-2021, описани в специализирания transfermarkt.com.
Но при България има огромно разминаване - в transfermarkt.com изходящите трансфери в Първа лига за настоящия сезон са за 7.43 млн. евро (9 млн. долара). Според данните в сайта най-скъпият трансфер е на Филип Кръстев от "Славия" в белгийския "Ломел" за 2.3 млн. евро, следван от преминаването на Мартин Минчев от "Черно море" в "Спарта" (Прага) за 2 млн. евро.
Посочената обща стойност 150.3 млн. долара за България е много над традиционно силните в изходящите трансфери Хърватия (91.3 млн. долара) и Сърбия (30.94 млн. долара).
Според системата на ФИФА в България са привлечени футболисти за 3.89 млн. долара.
Изключението на държавния отбор
Данните за България показват, че в страната има 620 професионални футболисти и 31 професионални клуба. От клубовете в Първа лига има един, за който е посочено, че е държавен.
Това следва да е "Берое", чийто едноличен собственик на капитала е "ТЕЦ Марица-изток 2" ЕАД.
Сред членовете на УЕФА се броят на пръстите на едната ръка страните, в които има държавни отбори. Освен България другите са Казахстан (3), Грузия (3), Черна гора (6) и Люксембург (1).
Данните на ФИФА
Дигиталната платформа на ФИФА дава информация за 129 834 професионални футболисти и 4400 клуба по света.
Най-много професионални футболисти има Бразилия - 10 694, което е 8.2% от всички в света. На второто място е Мексико с 9223, а след това са Англия (5368), Испания (5335) и Турция (3693).
Бразилия има и най-много професионални клубове - 656. Следват Мексико (225), Турция (126), Аржентина (124) и Италия (100).
В първенствата 83% са местни играчи, а 17% са чужденци. В 35% от страните има минимална заплата за футболистите.
Най-разпространеният формат на първенствата е с мачове при разменено домакинство и гостуване (54%), а на второ място е моделът, използван в Първа лига с двубои на разменено гостуване, последван от плейофи (11%). В 8% от първенствата отборите играят по четири пъти помежду си.
Почти навсякъде (88%) телевизионните права се продават колективно, както е и в България. Телекомите са най-честите спонсори на първенствата (34%), следвани от компаниите от финансовия сектор (20%). В България Първа лига е без спонсор.
constatator
Рейтинг: 1387 Весело"" От клубовете в Първа лига има един, за който е посочено, че е държавен.
Това следва да е "Берое", чийто едноличен собственик на капитала е "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.
Сред членовете на УЕФА се броят на пръстите на едната ръка страните, в които има държавни отбори. Освен България другите са Казахстан(3), Грузия (3), Черна гора (6) и Люксембург (1)."" "". - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Няма мое, няма твое всичко е Берое😂
danubian.whale
Рейтинг: 901 ВеселоНай-интересни са "трансферите" на футболисти на Славия. "Продават" ги за по 1 милион евро в Италия и след по-малко от година се връщат в Славия за без пари. Хем Бат Венци е изпрал някой лев, хем и за италианеца остава някое процентче - чиста работа!
pet_fire
Рейтинг: 5699 НеутралноСамо държавния отбор
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2810 Весело"Според изнесените данни..." - всеки уважаващ себе си БГ бюрократ така пише данните, че не е чудно другите да ги вземат насериозно, та и ФИФА са ги разчели като нечуван бизнес успех. БГ първенство - най-пИчелившето в света.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.bat_plamen
Рейтинг: 4483 Любопитно"Новата дигитална система на ФИФА показва, че изходящите трансфери в българския футбол са на стойност 150 млн. долара"
Това е възможно само и единствено в мечтите на нашите футболни функционери!Съмнявам се , че за 10 години можем да например сумарно по-горе посочената сума!
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "constatator":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "danubian.whale":
++++++++++++++++++++++++++++++++
realguru
Рейтинг: 2944 НеутралноДо коментар [#4] от "ЗаНиЗа":
Не съм сигурен че тези неща се администрират от национални бюрократи, по-вероятно са от ФИФА.
Красимир Андонов
Рейтинг: 950 НеутралноПералнята работи.
Всичко е чисто и бяло като сняг.
Когато слънцето освети състоянието на 'скъпите' ни таланти, отдолу кал до уши и предпоследни.
Бог да поживи гибралтарците.
К