"Напускаме социалните мрежи": как футболът в Англия се изправи срещу расизма

Джамал Лоу (вляво)

© Associated Press

Джамал Лоу (вляво)



Седмица без социални мрежи и присъствие в интернет - такъв ход предприема футболният клуб "Суонзи", след като играч на "лебедите" стана обект на расистки обиди. През миналата седмица нападателят Джамал Лоу показа съобщение с обиди към себе си в мрежата, а това се оказа просто поредният случай през сезона.


"Суонзи" реши да заяви категорична позиция срещу всякакви форми на дискриминация и обиди в социалните мрежи. Считано от днес, ние няма да публикуваме нищо в нашите канали за срок от 7 дни", обяви клубът в "Туитър".


"Лебедите" добавят, че инцидентът с Лоу е трети подобен от началото на сезона.




Случаят обаче не е изолиран, като редица футболисти от Висшата лига и по-ниските нива се оплакаха от обиди в социални мрежи. Лоу заедно с нападателя на "Уест Бромич" Калъм Робинсън бяха едни от последните жертви на онлайн тормоз.


По-рано подобни инциденти имаше с Маркъс Рашфорд от "Манчестър юнайтед" и с неговите съотборници Антони Марсиал и Аксел Туанзебе.


Проблемът в мрежата


Бойкотът на "Суонзи" е категоричен акт на противопоставяне с тормоза в социалните мрежи. Експерти във Великобритания посочват, че най-често това са обиди на расова основа или друг вид дискриминация срещу известни спортисти. В по-голяма част от докладваните случаи това идва от анонимни профили в мрежата.

След подадени сигнали такива профили често биват сваляни, но до момента няма наказани.


"Социалните мрежи не са безопасно място. Когато аз бях футболист, по-големият проблем беше на трибуните, но сега ситуацията на стадиона се подобри. За сметка на това истинският проблем е този в мрежата", каза в интервю за CNN бившият голмайстор на "Арсенал" Тиери Анри, който наскоро премахна своите профили в "Туитър" и "Инстаграм".


"Исках да взема позиция, като споделя, че това е важен инструмент, който за съжаление някои хора превръщат в оръжие, защото могат да се скрият зад фалшиви акаунти. Не казвам, че не е добре да имаме социални мрежи, просто се опитвам да кажа, че това трябва да е безопасно място", добави бившият френски нападател и обяви, че ще се върне в мрежата, когато средата се промени.


Националният селекционер на Англия Гарет Саутгейт призова играчите си да последват Анри и да бойкотират социалните мрежи поне за кратко.


Може ли да има промяна


Бойкотът на "Суонзи" и оттеглянето на Анри от социалните мрежи не е нещо ново. През 2019 г. професионалните футболисти в Англия и Уелс се отказаха от използването на своите профили за 24 часа в кампанията "Хаштаг Достатъчно".


Нападателят на "Манчестър сити" Рахим Стърлинг, който беше едно от лицата на кампанията, дори предложи санкциите да бъдат сурови, включително отнемане на точки за клубовете, ако техни фенове обиждат играчи.


Обсъждането на проблема доведе до резултат, но в последните месеци обидите в социалните мрежи отново се увеличават. Футболната асоциация (ФА) осъди зачестилите случаи и призова за "дързък подход" в борбата с расизма.


Британският престолонаследник принц Уилям, който е и президент на ФА, също се включи в обсъждането на темата.


"Смятам, че всички ние трябва да поемем отговорност за този проблем - клубовете, привържениците, ръководителите и обществото. Технологичните компании, които са зад тези социални мрежи, също трябва да окажат подкрепа, за да може по-бързо да се справим", каза херцогът на Кеймбридж.


Една от промените, въведени след обсъждането между всички замесени, е скоростното и без предупреждение премахване на профили, от които идват такива обиди. Компании като "Туитър" и "Инстаграм" обаче прехвърлят топката обратно и казват, че "изкореняването на проблема не зависи само от тях".

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK