Богатите в европейския футбол обявиха отцепването си в отделен турнир

Богатите в европейския футбол обявиха отцепването си в отделен турнир

© Reuters



Водещите клубове в европейския футбол официално обявиха създаването на свой турнир. В основата на Европейската суперлига, както е наречен той, застават 12 отбора, шест от които от Висшата лига.


Това са "Арсенал", "Челси", "Тотнъм", "Манчестър юнайтед", "Манчестър сити", "Ливърпул", "Реал" (Мадрид), "Барселона", "Атлетико" (Мадрид), "Милан", "Интер" и "Ювентус".


В съобщението до медиите се посочва, че се очакват още три клуба за първия сезон в надпреварата (от списъка отсъстват отбори от Франция и Германия, включително миналогодишните финалисти в Шампионската лига ПСЖ и "Байерн"). Уточнява се, че намерението е Суперлигата да започне възможно най-скоро.




Организатори на Суперлигата ще са самите клубове създатели. Те пишат, че ще търсят разговори с УЕФА и ФИФА, за да работят заедно. Посочват още, че мачовете от турнира ще се играят в средата на седмицата, а отборите ще продължат участието си във вътрешните си първенства.


От УЕФА заедно с футболните федерации на Испания, Италия и Англия, както и Ла Лига, Серия А и Висшата лига размахаха пръст срещу Суперлигата. В изявление с остър тон те посочиха, че ще останат задружни, за да спрат този "циничен проект, който се основава на личния интерес на няколко клуба".


За създаването на проекта се говори от години, като идеята срещна недоволство от УЕФА. За целта европейският футболен съюз дори задвижи промени в Шампионската лига, която вече беше насочена изцяло в полза на отборите от водещите първенства.


Форматът


В Суперлигата ще участват 20 отбора, като 15 ще са постоянните участници, а пет ще се влизат в надпреварата всяка година.


Първият председател на Суперлигата е Флорентино Перес, който наскоро получи нов мандат като президент на "Реал" (Мадрид).


"Ще помогнем на футбола на всяко ниво и ще го изведем на подходящото му място. Футболът е единственият спорт с над 4 милиарда привърженици по света и наша отговорност като големи клубове е да отговорим на техните желания", заяви Перес.


Неговият вицепрезидент Андреа Аниели, който е начело на "Ювентус" и на Асоциацията на европейските клубове, изтъкна, че 12-те клуба основатели имат общо 99 европейски купи. "Заедно стигнахме до този критичен момент и ще помогнем на европейските турнири да се променят, като поставим играта, която обичаме, на стабилни основи за дългосрочно бъдеще", посочи той. По думите му Суперлигата ще даде на запалянковците и на футболистите-любители много висококачествени мачове, "които ще захранят страстта им към играта".


Другият вицепрезидент Джоел Глейзър, който е част от ръководството на "Манчестър юнайтед", каза, че Суперлигата ще осигури увеличена финансова подкрепа с по-голям обхват по футболната пирамида.


Проектът е подкрепен с многомилиарден финансов пакет от JP Morgan, съобщава "Скай". Миналата есен телевизията обяви, че банката е осигурила 6 млрд. долара (4.99 млрд евро), както и че Суперлигата разчита на подкрепата на ФИФА.


Очаква се всеки клуб участник да получи първоначално 350 милиона евро, пише ""Ню Йорк таймс". Организаторите говорят за солидарни плащания, надхвърлящи 10 млрд. евро.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK