
© LAP.BG
Още от следващия сезон Първа лига се връща във формат с 16 отбора, реши изпълнителният комитет на БФС. Спорното предложение беше прието на заседанието, на което Борислав Михайлов изненадващо оттегли оставката си и се върна начело на футболния съюз.
От БФС съобщиха, че въпреки увеличението на броя на отборите, със сигурност ще има плейофна фаза. Все още обаче няма решение дали ще има изпадащи или не.
В групата, която се бори за спасение, в момента са "Монтана", "Етър", "Ботев" (Враца) и "Славия".
"Тече първенство, има плейофи, които трябва да продължат. Ако решим на следващо заседание, че ще има изпадащи или няма да има изпадащи, просто вече първенството ще е свършило", опита се да обясни Емил Костадинов.
Общо 16 отбора от Първа и Втора лига са подкрепили увеличаването на броя на отборите в елита, а само три са били против - ЦСКА, "ЦСКА 1948" и "Литекс".
"Щом имаме толкова желаещи да направим това, ние се съобразяваме", заяви Костадинов.
От БФС казаха, че решението е взето и след приемане на мнението на няколко общини. Увеличаването на броя на отборите се прави в момент, в който много клубове са в криза и всеки сезон има такива, изпитващи проблеми да плащат редовно заплатите на футболистите си.
Темата за промяната на формата в първенството вече предизвиква противоречиви мнения. Тя беше повдигната от БПФЛ, която организира допитване сред професионалните клубове. Резултатите от него са представени в БФС.
Хора от клубовете предупредиха, че приемане на такива големи промени в движение ще увеличи опасността от манипулиране на мачове в края на този сезон. Те смятат, че президентът на "Славия" Венцислав Стефанов лобира за промяната, тъй като белите са застрашени от изпадане.
Димитър Бербатов, който обяви, че ще се кандидатира за президент, се изказа критично за подготвяната промяната и заяви, че приемането ѝ може да доведе до наказания от УЕФА. Юристът в екипа му Георги Владов посочи, че подобно решение противоречи с устава на БФС, тъй като промени не могат да се правят в течение на сезона.
Пълната промяна
Преди пет години БФС нае нидерландската компания Hypercube, която разработи новия вариант на футболното първенство. Целта беше да се създаде по-оспорван шампионат, а мачовете без заряд да се сведат до минимум.
Според договора в продължение на три сезона промени не трябваше да се правят, въпреки че веднага имаше противоречиви мнения.
През 2016 г. Питър Нювенхаус от Hypercube заяви, че сред големите предизвикателства са държавната подкрепа за осъвременяване на стадионите и възможността за по-голям обхват на централизирания маркетинг. Впоследствие няколко стадиона бяха модернизирани с по 1 млн. лева от държавата (за смяна на терена и поставяне на осветление).