• БСП:25
  • ДБ:20
  • БВ:12
39.4%активност

Източник: Резултатът, активността и мандатите са от ЦИК при 100% обработени протоколи

ЦСКА победи "Арда" в дебюта на видеоповторенията

© LAP.BG

ЦСКА победи "Арда" с 1:0 в мач от 27-ия кръг в Първа лига, който беляза началото на плейофите за титлата. Червените се наложиха с късен гол на централния си бранител Юрген Матей в 88-ата минута.

С трите точки ЦСКА излезе на второ място, събирайки 53 точки, като има с една повече от "Локомотив" (Пловдив). "Арда" е четвърти с 45 точки.

Мачът влезе в историята на българския футбол, след като системата за видеоповторения (VAR) беше използвана за първи път. В течение на 90-те минути се наложи технологията да влиза в употреба два пъти.

Освен това ЦСКА и "Арда" се срещнаха само две седмици преди да излязат един срещу друг във финала в турнира за Купата на България.

През първата част срещата премина в позиционна битка и тактическо надиграване между треньорите Любослав Пенев и Николай Киров. ЦСКА отправи само един удар, при който обаче Жорди Кайседо не уцели вратата, докато "Арда" нямаше положение на сметката си.

След почивката действията се оживиха и положенията пред двете врати се увеличиха. ЦСКА отправи първи точен удар в 50-ата минута, а малко по-късно "Арда" отговори с няколко добри контраатаки. Най-добрите шансове се откриха пред Бисмарк Чарлс за червените и Емил Мартинов от гостите, но и в двата случая вратарите се намесиха.

Първата ситуация, при която системата за видеоповторение влезе в употреба беше в началото на второто полувреме, когато Греъм Кери падна в наказателното поле на "Арда". Положението обаче беше ясно и нямаше нужда реферът Станимир Тренчев да го гледа.

Четвърт час преди края VAR системата отново беше използвана, когато Брадли Мазику падна в полето на гостите. След кратко забавяне и преглед от Тренчев обаче беше преценено, че отново няма дузпа.

След няколко добри шанса за гостите ЦСКА успя да нанесе своя удар две минути преди края. Защитата на "Арда" не успя да изчисти топката, Матей засече центриране с глава и не остави шансове на Иван Караджов - 1:0.

През деня се изиграха два мача и в групата, която разпределя местата от 11-о до 14-о и се бори за оцеляване в Първа лига. "Ботев" (Враца) надви "Етър" като домакин с 2:0 с голове на Дориан Бабунски и Чавдар Ивайлов, а "Славия" и "Монтана" завършиха" 1:1.

В таблицата "Ботев" е 11-и с 25 точки, следван от "Славия" с 24, "Етър" с 22 и "Монтана" с 21.