Красив гол и драма донесоха триумф на "Лестър" във ФА къп

Лестър" е носителят на Купата на Футболната асоциация, побеждавайки "Челси" с 1:0 в оспорван финал на "Уембли". "Лисиците" показаха отлична игра, добра организация, а единственият гол вкара Юри Тилеманс в 63-ата минута.

Финалът на двубоя беше изключително драматичен, след като изравнителен гол на сините от Лондон беше отменен от технологията за видеоповторения (VAR).

Триумфът е първи за "Лестър" в най-стария футболен турнир. Дотук "лисиците" имаха четири загубени финала и бяха рекордьор сред отборите, които никога не бяха печелили ФА къп.

От своя страна "Челси" губи финал във втора поредна година, след като през 2020 г. отстъпи пред "Арсенал".

Първата част на срещата предложи тактическо надиграване между мениджърите Брендън Роджърс и Томас Тухел. Действията на тимовете не бяха зрелищни, като нямаше и точни удари към двете врати.

След почивката "Лестър" успя да наложи първоначален натиск, записвайки силни минути. Той даде резултат и в 63-ата минута "лисиците" успяха да открият.

Тилеманс напредна през средата и с мощен удар от около 25 метра вкара в мрежата на Кепа Арисабалага. В ситуацията бранителят на "Челси" Тиаго Силва закъсня да пресрещне белгийския халф.

Преди попадението топката се отби от ръката на футболист на "Лестър", но съдиите прецениха, че нарушение няма, след като тя първоначално рикошира от крака му.

Ударът на Тилеманс се оказа и единственият точен за "Лестър" в мача. Тимът на Роджърс се прибра в защита след попадението, а "Челси" започна да атакува.

В 87-ата минута Каспер Шмайхел направи зрелищно спасяване след мощен удар на Мейсън Маунт. Само две минути по-късно "Челси" стигна до гол, когато защитата на "Лестър" не се ориентира, Союнджу изчисти топката в тялото на Бен Чиуел и тя влезе в мрежата. Преглед на системата за видеоповторения обаче показа, че играчът на "Челси" е бил в засада при първия пас към него.

До края "Челси" така и не застраши повторно вратата.