След 56 години УЕФА премахва правилото за гол на чужд терен

Европейският шампион "Байерн" (Мюнхен) не успя да защити титлата си след поражение в четвъртфиналите от ПСЖ, който продължи напред заради повече вкарани голове на чужд терен

Комисията, отговорна за спортните въпроси в турнирите на УЕФА, даде зелена светлина за премахване на правилото за гол на чужд терен, съобщава "Таймс". Решението е взето на среща на организацията в петък, като то подлежи на одобрение от изпълнителния комитет.

Правилото съществува от 1965 г. в европейските клубни турнири. То се прилага по време на елиминациите, като при равенство в общия резултат от двата мача напред продължава отборът, вкарал повече голове на чужд терен.

"Гледната точка е, че в момента е много по-лесно да вкараш гол като гост, отколкото през седемдесетте и осемдесетте години, когато футболът беше по-ниско резултатен и стадионите бяха по-неприветливи. Домакинското предимство вече не е значим фактор", казва източник на "Таймс" от УЕФА.

През последните години правилото често предизвикваше вълнения в европейския футбол. То остана да се прилага и през този сезон, когато двубоите от елиминациите в Шампионската лига и Лига Европа се провеждаха без зрители по стадионите, а някои мачове се играха в различни държави заради ограниченията, свързани с коронавируса.

Мненията по въпроса са разнопосочни, като според мнозина правилото допринася за наличието на по-вълнуващи сблъсъци във футбола.

Коментари (53)
  1. 1 Профил на realguru
    realguru
    Рейтинг: 2837 Неутрално

И сега какво продължения и дузпи ли ще играят?

В интерес на истината има резон, че домакинството не е кой знае колко решаващ фактор, но пък отборите си правеха сметките с тези голове на чужд терен.

2. 2 Профил на Virgin
    Virgin
    Рейтинг: 1544 Неутрално

Ами дайте тогава и да няма реванши в турнирите.
    Всъщност защо да не провежда по един мач между два отбора в рамките на едно първенство тогава?
    И без това футболистите се оплакват че много се изморяват.

3. 3 Профил на Plamen Georgiev
    Plamen Georgiev
    Рейтинг: 12 Неутрално

Лошо решение.Правилото за гол на чужд терен прави мачовете много по-интересни.

4. 4 Профил на fpyyh
    fpyyh
    Рейтинг: 2306 Весело

Гении, които решиха всички проблеми на човечество, в частност и на футбола, с това невероятно решение. Сега ще има едни безкрайно спорове по темата, шум по медиите, а че продължават да “продават” първенства на диктатори и си затварят очите колко работници са на практика роби за създаването на безсмислени стадиони и за кой пореден път са осъдени заради корупция, ще се мълчи. ФИФА, УЕФА, МОК, БОК и всички подобни структури са само едни инструменти за корупция, крадене и безкрайно лапане на пари.

за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушите
  5. 5 Профил на jazzdevil
    jazzdevil
    Рейтинг: 1340 Неутрално

Защо трябва да се пипа нещо, което си работи много хубаво?

Рейтинг: 669 Неутрално

Крайно време беше! Това, че някой отбор е вкарал повече голове на чужд терен, значи, че другият е вкарал повече на собствен, което обезмисля тези сметки.

БКП = БСП = СДС = ДПС = НДСВ = ГЕРБ = Мафия! The Revolution Will Not Be Televised
  8. 8 Профил на Yadada
    Yadada

9. 9 Профил на Локомотив
    Локомотив
    Рейтинг: 710 Неутрално

Може да се окаже не лошо решение?При равенство ще се бият дузпи или ще има 2 продължения по 15 минути! С две думи запалянковците печелят още зрелища!
    —цитат от коментар 6 на Дария Колев

Ти да си видяла зрелище в мач с продължение?
    Аз лично заспивам.

10. 10 Профил на svetlio_rm
    svetlio_rm
    Рейтинг: 756 Неутрално

Според мен да вкараш на чужд терен където е пълно с фенове на домакина, които пеят за тях и ви освиркат докато играете, на терена на който домакина ежедневно тренира и след път до града, в който трябва да играете, е доста по-трудно от това да вкараш вкъщи.

Съответно да се дава някакво предимство е добра идея на интелигентни хора. В днешно време УЕФА като цяло е една изгнила ябълка и да маха такива полвин вековни работещи принципи ми се струва Лоша идея..

11. 11 Профил на Yotce
    Yotce
    Рейтинг: 1097 Неутрално

Стъпка в правилна посока, това правило единствено водеше до маса тънки сметки и дефанзивна игра, когато някой отбор успееше да отбележи гол на чужд терен.

12. 12 Профил на simval
    simval
    Рейтинг: 686 Неутрално

До коментар [#1] от "realguru":

... но пък отборите си правеха сметките с тези голове на чужд терен.
    —цитат от коментар 1 на realguru

Убуву, де, сега ще правят други сметки. Къф е проблемът?

Аз не зареждам в Лукойл.
  13. 13 Профил на От Бункера на Бай Хой
    От Бункера на Бай Хой
    Рейтинг: 15 Неутрално

До коментар [#3] от "Plamen Georgiev":

Абсолютно. Това е грешка.

Бий Гербиджака по главата Бий, Бий, Бий!
  14. 14 Профил на deaf
    deaf
    Рейтинг: 2499 Неутрално

До коментар [#5] от "jazzdevil":

До коментар [#7] от "Yadada":

До коментар [#10] от "svetlio_rm":

Светът днес е много по-различен отпреди 56 години. В смисъл,че народите се опознаха,поомешаха и сближиха. Два милиона българи живеят в чужбина. Тоест,вече не е толкова страшно и трудно да се играе на чужд терен.,че да се дава бонус на гостуващият отбор.

15. 15 Профил на bat_plamen
    Рейтинг: 3967 Неутрално

".......................След 56 години УЕФА премахва правилото за гол на чужд терен............................"

Споделям това мнение

16. 16 Профил на plamenss
    plamenss
    Рейтинг: 995 Неутрално

Аз подкрепям това начинание. Според мен мачовете ще станат по-отворени и ще се играе без кръчмарски сметки.

17. 17 Профил на Георги Христов
    Георги Христов
    Рейтинг: 650 Неутрално

Явно някои хора трябва да си оправдаят високите заплати за висене по цял ден и се чудят какво да измислят. Какво точно им пречеше това правило? Сега при всички положения следващото правило ще е подчинено на хазарта. Дузпи или подобно. Аман от гении.....

18. 18 Профил на БЪЛГАРИЯ МОЖЕ МНОГО ПОВЕЧЕ
    БЪЛГАРИЯ МОЖЕ МНОГО ПОВЕЧЕ
    Рейтинг: 1044 Неутрално

правилото за гол на чужд терен е една от причините за това елиминациите да са интересни, така че това решение е поредното абсурдно

аман от промени на правила - вече като гледам футбол не знам кога играта с ръка е позволена, кога има засада, кога нарушението е за червен картон, то и като има гол не знаеш дали ще го признаят щото 10 мин гледат ВАР и после пак остават съмнения

като цяло ще спра да гледам футбол, то футбола вече е убит

ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ е ЕДИНСТВЕНАТА АЛТЕРНАТИВА с ясни и прозрачни идеи и цели !!!
  19. 19 Профил на От Бункера на Бай Хой
    Рейтинг: 15 Весело

До коментар [#14] от "deaf":

Явно изобщо не си наясно за какво става въпрос по стадиони и мачове.

20. 20 Профил на Стабилни в мизерията, епизод пореден
    Стабилни в мизерията, епизод пореден
    Рейтинг: 684 Неутрално

Най-после! Няма да гледаме повече реванши с 11 на вратата.

21. 21 Профил на Николай Бучков
    Николай Бучков
    Рейтинг: 2286 Неутрално

Това правило е отживелица, защото не прави съвременният футбол по-атрактивен, напротив спъва развитието му.

22. 22 Профил на Араламбене му е майката
    Араламбене му е майката
    Рейтинг: 838 Весело

Правилно. Не бива случаен гол за Петржалка или за Ружомберок в 89 минута да изхвърля от турнира някой от големите. В продължението всичко ще си дойде по местата.

23. 23 Профил на sturmgewehr44
    sturmgewehr44
    Рейтинг: 410 Любопитно

Рядък случай на правилно решение от промитата до мозъка на костите си с корупция УЕФА.

Думата СВАСТИКА идва от санскритското स्वस्तिक (свастика), което означава предмет, носещ щастие или предвещаващ добро, и по-точно отличителен знак, който се поставя върху предмет или човек, за да носи късмет. Свастиката съпътства цялата история на човека. В националния археологически музей могат да се открият грънци с изрисувани свастики от времето на прототраките 6000 – 3000 пр.н.e. Свастика може да се види на една от църквите в Стария град в Несебър, като там е поставена като орнамент на апсидата от външната страна, а така също в археологическите находки под църквата Света София в град София, както и във вила „Армира“, като мозайка на пода.
  24. 24 Профил на Красимир Андонов
    Красимир Андонов
    Рейтинг: 423 Неутрално

Нова (стара, забравена сметка): почва мача и гостите подреждат десет защитници. Другия мач на реванша ще е кото доде.

Лудостта е привилегия. Глупостта е бреме.
  25. 25 Профил на Красимир Андонов

Бих приветствал - един мач без реванш, по-великият е гост. Така по- разнообразни срещи. Може и в групи по 4или 6 отбора - за да се избегне риска от голове в +минута да са генерално важни.

26. 26 Профил на olimpipanov
    olimpipanov
    Рейтинг: 806 Неутрално

Едно е да играеш на Вестфален щадион пред котел от ревящи и свиркащи ултраси, друго е пред публика в Сакндинавия, които а пет човека и ръкоплчскат или портиера и бабичката му в Разград.

27. 27 Профил на ДСиБ
    ДСиБ
    Рейтинг: 622 Неутрално

Явно целта е повече мачове с продължения и дузпи, от там и повече паузи за реклами.

28. 28 Профил на Умнокрасив гербераст от Позитано
    Умнокрасив гербераст от Позитано
    Рейтинг: 375 Неутрално

Последния пирон в ковчега на правилото за гол на чужд беше Ковид кризата и мачовете на празни трибуни, където да се зачита гол на чужд терен беше абсолютно безумие. Да не говорим пък за мачовете на Челси и Ливърпул, които реално се играха на един и същ неутрален терен. Но и без Ковид ограниченията беше въпрос на време правилото да отпадне, то просто беше правило от минали времена и обстоятелства, които не са актуални в наши дни.

"Шумът нищо не доказва. Кокошката, снесла яйце, понякога кудкудяка толкова силно, като че ли е снесла малка планета"- Марк Твен
  29. 29 Профил на pepisky
    pepisky
    Рейтинг: 425 Неутрално

—цитат от коментар 11 на Yotce

+++++++++++++++++++++++++++++

30. 30 Профил на БЪЛГАРИЯ МОЖЕ МНОГО ПОВЕЧЕ

по-скоро сега играта ще стане дефанзивна, когато гостите нямат стимул да атакуват на чуж терен

31. 31 Профил на Ivan Stoev
    Ivan Stoev
    Рейтинг: 260 Весело

За Запада, където мачовете почват примерно в 19:45ч. вечерта сигурно е Ок., но ние да гледаме продължения и дузпи до 1:00ч. след полунощ - мерси..

Това е удар срещу здравето и икономиките на източноевропейците..

32. 32 Профил на Vlado Nikolov
    Vlado Nikolov
    Рейтинг: 3673 Неутрално

До коментар [#6] от "Дария Колев":

Първо винаги са продълженията. После да дузпите.

33. 33 Профил на Vlado Nikolov

Никога не съм бил привърженик на това правило. Поне, докато гледах мачове. ЦСКА игра трети мач преди 54 години. Така е по - справедливо и зрелищно за феновете. При равенство в първите два мача, следва трети с продължения и дузпи. Лично мнение.

34. 34 Профил на Forest
    Forest
    Рейтинг: 1215 Неутрално

едно добро решение на УЕФА. това правило беше глупост. не защото няма домакинско предимство, а защото няма логика един гол да се брои повече от друг гол. играта ще бъде много по-открита - домакините няма да внимават да не допуснат гол на свой терен, а след голово равенство в първия мач в реванша домакините ще трябва да играят за победа. сега примерно ако първия мач е завършил 1:0 за домакините, и във втория гостите поведат с 1:0, мачът почти приключва защото на домакините им трябват 3 гола, а гостите играят, за да пазят резултата, а от сега нататък при 2:1 следват продължения. единственият потенциален проблем може да е, че ще има повече мачове с продължения, което е допълнително натоварване за футболистите, но това може да се реши с по-малко мачове, които и без това са твърде много.
    друго решение, което ще направи футболът по-привлекателен е да се зачита само чистото игрово време, примерно по 25 или 30 минути на полувреме. като се спира часовника при спряла игра няма да има смисъл да се бави играта, да се лежи последните минути, и т.нат.

Истината ни прави свободни.
  35. 35 Профил на Аскет
    Аскет
    Рейтинг: 2417 Неутрално

Най-сетне тая ТЪПНЯ се премахна...
    Преди това имаше ПО-ГОЛЯМА тъпня - ези/тура...

Остава да се премахне и една друга ОГРОМНА тъпня - наказанието отборът да играе без публика. Защо това е също тъпня!? Защото, доказано е от практиката, публиката влия стимулиращо на домакина, съответно подтискащо при госта.
    Но какво се получава . отборът А е наказан, защото се държал лошо с Отбора Б.
    В следващия мач/мачове отборът А играе без публика срещу отбора/отборите В, Г, Д.
    Вярно, отборът А евентуално понася някави загуби като точки, но (забележете!!!) отборите В, Г, Д пък получават някакви плюсове като гости.
    А отборите Б (понесъл някаква вреда от отбора А) е конкурент с отборите В, Г, Д.

И какво се получава - отборът Б първо е бил ощетен по някакъв начин от отбора А, но и конкурентите му В, Г, Д получат плюсове - т.е. отборът Б е двойно, тройно ощетен.

Не знам дали сатана ясно.

Ако ще се наказва отборът А - нека е финансово - дори да е драконовско, но не и да се лишава от публика.

36. 36 Профил на blagoj
    blagoj
    Рейтинг: 626 Неутрално

Първия мач няма да стане по-интересен. В първия мач отбора гост ще има повече интерес да не допуска голове, отколкото да вкарва. При вторите мачове ще има много по-често продължения и дузпи и може би в УЕФА си мислят че това ще направи турнирите по-атрактивни. Мисля че не е добра идея.

37. 37 Профил на От Бункера на Бай Хой

До коментар [#36] от "blagoj":

До няколко години ще го махнат пак, като видят какво ще се случи. По същата логика сложиха "Златния гол" и го махнаха.

Който си мисли, че това е добра промяна, очевидно не разбира как се играят тия мачове и не разбира от футбол.

38. 38 Профил на Незнайко в Слънчевия град
    Рейтинг: 5895 Неутрално

Да премахнат и засадата, ако подаването не е с крак!
    Така и така, при тъч няма засада.
    Ще стане още по-интересно.

39. 39 Профил на spring_va
    spring_va
    Рейтинг: 540 Неутрално

До коментар [#34] от "Forest":

Много съм съгласен за чистото игрово време. Повръща ми се от лежане по терена при удобен резултат. Еле пък в България. Лежане по пет-десет минути, накрая продължение три. В което продължение някой пак лежи, извършва се смяна, която отнема поне две минути и накрая съдията свири край на мача на 2:47 секунда. Българските отбори може и да са трагични, но за сметка на това са царе в бавенето на време. Едно от любимите ми е когато вратаря тръгне да гони току що излязлата топка в аут някъде далеч зад вратата, или в посока на ъгловото флагче, при положение, че точно зад вратата винаги има дете, което държи друга топка под ръка. Друго много мое любимо баване на време е когато при удобен резултат и топка току що излязла в аут, вратарят спринтира някъде до дъгата на наказателното си поле, за да се "скара" на някой за нещо си. Иван Караджов и Георги Петков са царе в това отношение. В Европа като че ли бавенето на време е що годе в някакви поносими норми, но у нас то е развило чудовищни, често трагикомични размери.

Та, с двете ръце съм "за" чистото игрово време. Лежиш пет минути, играеш пет минути отгоре.

Рейтинг: 314 Неутрално

Като цяло това правило е тъпо в наше време, защото гол на чужд терен в първия мач в повечето случаи води до пестелива игра и пазене на резултата във втория, т.е. получава си точно обратното на по-интересен мач. Особено в модерния футбол, където от изхода на двубоя зависят мнооого пари!

43. 43 Профил на 'ΕΡΕΒΟΣ
    'ΕΡΕΒΟΣ
    Рейтинг: 2418 Неутрално

Лоша новина за по-слабите отбори !!

Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !

Рейтинг: 1700 Неутрално

За мен правилно решение..Няма как един гол да се брои за два...

realguru

По същата логика сложиха "Златния гол" и го махнаха.
    —цитат от коментар 37 на От Бункера на Бай Хой

Златния гол беше прокламиран като добра идея, но после се видя че не работи тази иначе добра идея на теория. Демек на практика се получаваше друго и го махнаха. :)

Рейтинг: 994 Неутрално

Щом домакинството няма никакво значение, няма нужда от два мача при елиминации.

51. 51 Профил на id.bulgarian
    id.bulgarian
    Рейтинг: 344 Неутрално

Сигурно помните един полуфинал в ШЛ Интер-Милан. След 0:0 и 1:1 Милан продължи с гола си на чужд терен. И двата мача бяха на Меаца.
    Крайно време беше да се махне това правило. В момента какво е положението. Чести са случаите, когато в мача-реванш общият резултат върви в полза на домакина. Но гостът бележи и на домакина му трябва да върне не един, а два гола. Както по-горе някой писа, нелогично е головете да са с различна цена.
    Едно време даже се е играел трети мач при общо равенство от първите два. На неутрален терен. ЦСКА така е играл в «неутрална» Болоня :)