Надал загуби сет, но се класира на нов полуфинал в Париж

Рафаел Надал се класира за 14-и път в полуфиналите на "Ролан Гарос" и продължава мечтата си за 14-а титла от турнира в Париж. Испанецът срещна най-голямото си изпитание от началото на надпреварата в лицето на Диего Шварцман. Кралят на клея загуби сет, но победи с 6:3, 4:6, 6:4, 6:0.

Двубоят на централния корт "Филип Шатрие" продължи два часа и 45 минути.

Победата е 11-а за Надал в 12 срещи с Шварцман. Двубоят беше повторение на полуфинала от 2020 г., а Надал вече има 105 победи в 107 мача на "Ролан Гарос".

Аржентинецът показа високо ниво в първите три части и спря серията от поредни сетове на Надал. Испанецът беше спечелил 36 поредни сета, а серията му започна още на миналогодишния "Ролан Гарос". По този начин Надал не получи шанс да подобри рекорда от спечелени поредни сетове в турнири от Шлема (41).

За 35-и път Надал достига до полуфиналите в турнирите от Шлема, а в кариерата си е губил само шест пъти на тази фаза (веднъж на Australian Open, два пъти на "Уимбълдън" и три пъти на US Open). За съперник в полуфиналите Надал може да има Новак Джокович, който играе по-късно с Матео Беретини.

"Срещу Диего винаги е много трудно, той игра силно. Познаваме се добре, по мое мнение започнах лошо втория сет, после направих и двойна грешка в критичен момент. Прекрасно е отново да стигна до полуфинал, да получа подкрепа от хората. Това е любимият ми турнир и най-важният в моята кариера", каза Надал след мача.

По пътя към полуфинала Надал записа шест аса, допусна три двойи грешки и спечели впечатляващите 73% от разиграните точки на първи сервис (44 от 60). Испанецът реализира 35 уинъра при 29 непредизвикани грешки.

В първият сет Надал поведе с 4:2 и пробив, след което загуби подаването си, но още в следващия гейм проби отново. По-късно затвори и частта с 6:3.

Шварцман започна ударно във втория сет, повеждайки с 3:0. Надал се възстанови и изравни, но двойна грешка в ключов момент даде инициативата обратно в Шварцман. Той проби още веднъж в десетия гейм и спечели сета с 6:4.

В третия и четвъртия гейм Надал беше безпощаден. Той допусна само 10 непредизвикани грешки, спечели 32 от разиграни 38 точки на своите подавания и записа пет директни точки от сервис.