Поредно злато за Дресел и вълнуваща лека атлетика: кой впечатли в неделя на игрите

Рекорди, пети златен медал за Кейлъб Дресел в плуването, зрелищни изпълнения на две колела с BMX, скандал в бокса и вълнуващи финали в леката атлетика. Това накратко са акцентите след деветия състезателен ден от олимпийските игри в Токио.

Дресел продължи доминацията си с титла на 50 м в свободния стил. Той постави олимпийски рекорд с време 21,07 сек. а по-късно помогна на отбора на САЩ да подобри досегашното върхово постижение в щафетата на 4х100 м в съчетаното плуване при мъжете.

Американските състезатели завършиха с време 3:26,78 мин., като изпревариха с 0,73 сек. представителите на Великобритания, а трети останаха италианците. В същата дисциплина при жените Австралия завърши на първо място с преднина от едва 13 стотни пред отбора на САЩ.

В центъра на вниманието беше Емма Маккеон, която вече има четири златни медала от игрите в Токио. Преди съчетаната щафета 27-годишната състезателка подобри собствения си олимпийски рекорд на 50 м в свободния стил (23,81).

Австралия добави нова олимпийска титла благодарение на Логан Мартин, който спечели волната програма в BMX. При жените триумфира Шарлот Уортингтън, която стана първата жена, направила задно превъртане на 360 градуса.

Кейлъб Дресел вече има пет титли от игрите в Токио

В тениса Александър Зверев донесе първа олимпийска титла за Германия в индивидуалната надпревара при мъжете. Във финала той победи с 6:3, 6:1 руския състезател Карен Хачанов.

В боксовия турнир в категорията над 91 кг при мъжете се стигна до грозни сцени, предизвикани от Мурад Алиев. Френският състезател остана на ринга близо час, след като беше дисквалифициран заради непозволен удар с глава.

Съперникът му Фрейзър Кларк получи нараняване и съдията видя преднамерено действие на Алиев. Впоследствие той не сдържа нервите си и отправи неприлични жестове и думи, като удари една от камерите.

Мурад Алиев остана дълго време на ринга, докато събере мислите си

Вълнуващите финали в леката атлетика

Три финала в леката атлетика приковаха вниманието. Юлимар Рохас беше във вихъра си в тройния скок и постави световен рекорд. Състезателката от Венецуела записа 15.67 метра в последния си опит и подобри със 17 см предишното върхово постижение, дело на Инеса Кравец от 1995 г.

Юлимар Рохас е новата световна рекордьорка в тройния скок

В скока на височина при мъжете имаше много емоции и двама победители. Мутаз Баршим от Катар и италианецът Джанмарко Тамбери преминаха без грешка до 2.37 м включително, като двамата сбъркаха три пъти на 2.39. Последва консултация със съдията, като Баршим и Тамбери решиха да не продължават спора си с надскачане и поделиха първото място.

"Черешката на тортата" постави спринта на 100 м при мъжете. Дисциплината, която от Пекин 2008 беше под хегемонията на Юсейн Болт, се сдоби с изненадващ шампион.

Представителят на Италия Ламонт Марсел Джейкъбс триумфира в бягането с време 9,80 сек., което е нов европейски рекорд. За последно титлата в дисциплината отиде при състезател от Европа през 1992 г.

Класирането по медали

Китай остава на върха с 24 олимпийски титли. Азиатската страна води с четири пред САЩ, а Япония има 17 златни отличия от форума.

Китай добави три титли при жените - в тласкането на гюле, индивидуалната надпревара в бадминтона и ски скоковете от триметрова платформа.

България дели 64-о място с едно отличие, но Стойка Кръстева осигури втори медал за страната с достигането си до полуфиналите в категорията до 51 кг при жените. Общо 76 държави са заслужили медал преди последната седмица от форума.