Рекорди, герои и "детски" триумф: какво се случи в 12-ия ден на Токио 2020

Рекорди, медали и исторически постижения предложи програмата на 12-ия състезателен ден на олимпийските игри в Токио. През деня бяха раздадени 13 комплекта медали в осем вида спортове. България също успя да вземе отличие, след като Тайбе Юсеин донесе бронз в борбата при жените категория до 62 кг.

Медалът е трети за България след сребърното отличие на Антоанета Костадинова във въздушния пистолет на 10 метра, а Стойка Кръстева стигна финала в бокса.

Големият акцент през деня беше на олимпийския стадион в Токио, където се проведоха пет финала и падна още един световен рекорд. Само ден, след като Карстен Вархолм подобри върховото постижение на 400 метра с препятствия при мъжете, падна рекордът и при дамите.

Американката Сидни Маклафлин пробяга дистанцията за 51.46 секунди, сваляйки близо половин секунда от предишното си върхово постижение (51.90 сек от 26 юни 2021 г.). Под предишния световен рекорд бяга и втората Далила Мухамед - 51.58, донесяйки и сребро на Щатите.

Постиженията още веднъж повдигнаха въпроса около лекоатлетическата писта на стадиона, където вече бяха подобрени няколко рекорда.

В бяганията на 3000 метра стипълчейз при дамите и 800 метра при мъжете триумфираха съответно Уганда с Перут Чемутай и Кения с Емануел Корир.

Шампион в спринта на 200 метра стана канадецът Андре Де Грас - 19.62 секунди личен рекорд и най-добро време за сезона. Той донесе първа титла на Канада в атлетиката от Барселона 1992. Бягането на Де Грас е и осмото най-бързо в историята на 200-метровия спринт.

Зад Де Грас се наредиха тримата представители на САЩ в дисциплината - Кенет Беднарек, Ноа Лайлс и Ериън Найтън.

В друг зрелищен финал в лекоатлетическия турнир Полша затвърди доминацията си в хвърлянето на чук. След като при дамите страната взе злато и бронз, ситуацията се повтори и при мъжете. Войчех Новицки спечели титлата с личен рекорд от 82.52 метра.

Полякът демонстрира високо ниво, като първите му пет опита бяха над 81 метра, а последният, който беше и без значение - фаул. Среброто с национален рекорд на Норвегия спечели Ейвинд Хенриксен, а бронзът отиде в четирикратния световен шампион от Полша Павел Файдек.

Надпреварите на стадиона донесоха и много драма, особено в многобоя. Фаворитката в седмобоя при дамите Катарина Джонсън-Томпсън от Великобритания получи контузия в последната дисциплина за деня - 200 метра. Британката все пак завърши първата серия, но след първия ден е 22-а и без шансове за медал.

Властелинът на щангите и исторически ден в скейтборда

В залата за вдигане на тежести грузинецът Лаша Талахадзе спечели второ олимпийско злато. Преди пет години той триумфира в категория над 105 кг, а в Токио грузинецът стана първият шампион в новата дивизия над 109 кг.

Талахадзе постави три световни рекорда - 223 кг в изхвърлянето, 265 кг в изтласкването и в двубоя от 488 кг.

Грузинецът завърши с 47 килограма повече от сребърния медалист Али Давуди от Иран, а бронзът взе Ман Асад от Сирия с двубой 234 кг.

Денят донесе история и в скейтборд парка, като общата възраст на трите медалистки беше 44 години. Домакините от Япония взеха петия си медал в скейтборда, след като имаха три от уличното състезание.

Титлата спечели 19-годишната Сакура Йосозуми, а среброто сънародничката ѝ Кокона Хираки, която е на едва 12 години. Бронзът взе 13-годишната британка Скай Браун, а четвърта остана друга японка - Мисугу Окамото (15 г.).

Във втори пореден ден световен рекорд имаше и на олимпийския колодрум. Италия подобри собственото си постижение в отборното преследване на 4 км, поставено само 24 часа по-рано. Във финала срещу Дания италианците спряха хронометъра на 3:42,032 минути, сваляйки 275 хилядни от предишния рекорд.

Още по-впечатляващо беше, че на 3-ия километър италианският квартет изоставаше от датчаните с 8 десети от секундата. В последните три обиколки, водени само от Филипо Гана Италия успя да стопи пасива си и да завърши с 166 хилядни пред Дания.

Начело в класирането по медали остава Китай, като делегацията има 32 златни, 22 сребърни и 16 бронзови. Спортистите от САЩ имат повече медали - 79, но само 25 от тях са златни. Трето място продължават да заемат домакините от Япония - 21 златни, седем сребърни и 12 бронзови медала.