Волейболистките отпаднаха от европейското след драма срещу Швеция

Женският национален отбор по волейбол приключи участието си на европейското първенство след загуба с 2:3 (25:12, 21:25, 22:25, 25:14, 17:19) от Швеция в Пловдив. Тимът на Иван Петков пропусна два мачбола в тайбрека и отпадна на осминафиналите.

Българският тим влезе в мача като фаворит, тъй като спечели групата си, а Швеция завърши на четвърто място в своята. Волейболистките започнаха убедително и взе преднина от 7:1 още в началото. Емилия Димитрова и Елица Василева бяха ефективни в атака, а добри изяви имаше и Христина Вучкова. Националките увеличиха аванса си и не срещнаха трудности до края на гейма.

В началото на втория гейм Швеция стигна до преднина от четири точки след няколко грешки на българските волейболистки, както и благодарение на добрия си сервис. Швеция играеше по-успешно в атака и поддържаше преднината си, а с началния си удар затрудняваше посрещането на българките. В крайна сметка резултатът в геймовете беше изравнен.

Двата тима бяха равностойни в третия гейм. Българските волейболистки бяха по-ефективни на блокада, а това им донесе аванс от две точки в средата на гейма. Швеция изравни, но нова блокада и успешни атаки на Елица Василева дадоха преднина на националките. Българските волейболистки обаче така и не успяваха да покажат играта от първия гейм и позволиха ново изравняване. В края на гейма те допуснаха няколко грешки, а Швеция спечели частта.

В четвъртия гейм надлъгването продължи, но българският тим успя да натрупа по-голям аванс - 16:10. Волейболистките си върнаха увереността и до края не само не изпуснаха, а увеличиха преднината си, за да спечелят с 25:14.

В тайбрека Швеция изравни играта. С успешна атака на Нася Димитрова и блокада на Елица Василева България поведе с 8:6. Швеция отново изравни, но българските волейболистки отново поведоха с две точки. Авансът им обаче отново не се задържа, а резултатът беше изравнен - 13:13. Българките пропуснаха два мачбола, а след това волейболистките на Швеция на свой ред имаха две точки за затваряне на мача, но успя при третия опит и се класираха напред.

На четвъртфиналите Швеция ще играе с Нидерландия, която отстрани с 3:1 (25:22, 23:25, 25:19, 25:23) Германаия.

Коментари (37)
  1. 1 Профил на Peacock
    Peacock
    Рейтинг: 1160 Неутрално

Това не може да е вярно - ПАДНАХМЕ от АУТСАЙДЕРА!

ЗАбранявам на ДЕБЕЛИЯ Ганев и на треньора на националния да се докосват до български волейбол!

Имаме прекрасен отбор и ....

2. 2 Профил на Alex Ivanov
    Alex Ivanov
    Рейтинг: 2631 Неутрално

Това е позор. Пълен позор. Не, че отпадат на 1/8-финал, а че отпадат от Швеция .... един абсолютно слаб отбор и никакъв, ама никакъв фактор в женския волейбол. Няма оправдание за този резил. И то у дома.

3. 3 Профил на palav_nik
    palav_nik
    Рейтинг: 867 Неутрално

Загубихме мач, в който спечелихме повече точки...

4. 4 Профил на Весел дрон
    Весел дрон
    Рейтинг: 505 Неутрално

Не знам, народопсихология ли е , какво е , но винаги се дъним. Нямаме психика и не можем да задържим нивото , след мач, два, които печелим и после следва срив. Това не е само във волейбола и не само при жените. Много съм разочарован, така ми се искаше да играят финал!

5. 5 Профил на dzq17576652
    dzq17576652
    Рейтинг: 55 Неутрално

Момичетата са супер. Крайно време е Иван Петков да се махне от там. Да паднем от Швеция на волейбол е все едно ние да ги бием на хокей. Тони Зетова ги заведе до медал при девойките, но федерацията все пак избра Иван Петков пред нея.

6. 6 Профил на Toshko Afrikanski
    Toshko Afrikanski
    Рейтинг: 2087 Неутрално

Всъщност паднахме от едно сладко шведско момиче, което игра с №10 - Изабела Хаак.
    Е, паднахме и заради отчайващото посрещане във втория и третия гейм...

До коментар [#4] от "Весел дрон":

Ние сме все в подножието на върха и почти никога на него. Някак не си вярваме, че можем и да бием.
    Жалко, наистина. Все пак сме и домакини.

9. 9 Профил на gogo63
    gogo63
    Рейтинг: 910 Неутрално

Много жалко. Да пием полякините и да паднем от шведките?! При това с два гейма, в които ги разгромихме, но какво стана в другите три?!?

10. 10 Профил на Alex Ivanov
    Alex Ivanov

—цитат от коментар 4 на Весел дрон

Финал е абсурд да бяха стигнали. Макс 1/2-финал при евентуална победа над определено по-класния тим на Холандия, но, хайде, един мач е, домакини, можеше да стане нещо ..... но на 1/2-финал е Италия, мисия импосибиле. Италия е вторият най-класен отбор в Европа след Сърбия. Имат 2 черни фурии .... никакъв шанс срещу тях.

11. 11 Профил на Toshko Afrikanski

Дори за женския волейбол е абсолютно странно да смачкаш противника си първия гейм и да допуснеш той да те смачка във втория, не знам как стават тея работи...

12. 12 Профил на Peacock
    Peacock

Много жалко. Да бием полякините и да паднем от шведките?! При това с два гейма, в които ги разгромихме, но какво стана в другите три?!?
    —цитат от коментар 9 на gogo63

Момичетата нямат вина за това!

Друг носи отговорността!

13. 13 Профил на ДСиБ
    ДСиБ
    Рейтинг: 674 Неутрално

Шведския отбор е на посредствено ниво. Реално ни би Изабела Хаак, която си е топиграч. Съотборничките и бяха само за да успеят да посрещнат, да и подадат и да скачат за блокада.
    То и нашто ниво не е нещо особено, но очаквах, че ще стигнем до 1/4-финал.

14. 14 Профил на pet_fire
    Рейтинг: 5434 Неутрално

Биха ни с една състезателка Швеция. След невероятния първи гейм да загубиш мача е позор. Треньорът също бе неадекватен.

15. 15 Профил на Toshko Afrikanski

Направи ми впечатление, че Петков по време на целия турнир разчиташе на точно осем момичета, докато другите треньори използват поне по десет.

16. 16 Профил на chicago514
    Рейтинг: 3413 Неутрално

Че няма да вземем медали ми беше ясно защото сме много далеч от класата на най добри но,че ще отпаднем от Швеция не съм очаквал.След края на мача празните погледи на момичетата говореха,че и те не са очаквали това.Реалността обаче е тази.Интересно ми е как ще протече мача Нидерландия-Швеция.

17. 17 Профил на doxen
    doxen
    Рейтинг: 609 Неутрално

И к'во стана? Първи в групата, дойде елиминациите и бум.

18. 18 Профил на hamiltonf
    Рейтинг: 4040 Неутрално

До коментар [#6] от "Toshko Afrikanski":

Това е разковничето, разбиха ни посрещането, и вместо лесен мач, шведките получиха голяма доза самочувствие, усмивките не слизаха от лицата им, рискуваха сервиса, макар че, и допуснаха немалко грешки. Чудно, защо треньора остави Елица толкова дълго в игра, след като буквално играеше на "един крак".
    Дори и да бяхме победили, в следващият мач, изтощени, с контузии, буквално нямаше да имаме никакви шансове срещу мощните нидерландки. Така че, няма смисъл да обвиняваме момичетата.

Старши подофицер Сава Геров, Първа пехотна софийска дивизия, герой, за когото се знае твърде малко... Вечна му памет!
  19. 19 Профил на diy16648649
    diy16648649
    Рейтинг: 529 Неутрално

Това е само един нещастно загубен мач. Момичетата имат бъдеще.Трябва да играят по-често с топ отборите и нещата ще се получат.

20. 20 Профил на bsd_vc
    bsd_vc
    Рейтинг: 17 Неутрално

Значи слушам ги след мача и абсолютно всички се оправдават с физическото състояние! Еми накъде сме тръгнали тогава? Къде е треньорът? Върти две състезателки, ама имало много контузени, ама не знам си какво...отвратително посрещане, разклатена психика и то срещу отбор дето го отнасяш като бръмбар сламка в десет от десет мача. Не знам цялото ни самочувствие на какво се гради, но за мен треньорът загуби мача.

21. 21 Профил на Lou
    Lou
    Рейтинг: 1747 Разстроено

Победихме мощните полякини и загубихме от смешните шведки. И то като домакин в една пълна зала с българи. Срамното е, че в дадени моменти шведките играха срещу нас като някой голям отбор фаворит. Щом успяхме да издигнем аутсайдера до такова ниво, значи си заслужаваме "честта" да отпаднем още 1/8 финал.

По време на мача коментаторите многократно казаха, че "имаме проблеми в посрещането". Обаче, това го слушам във всеки мач на националния отбор и при мъжете и при жените от поне 20 години насам. Всеки мач българските национали от двата пола имат проблеми с посрещането срещу силни отбори.

Днес шведките преместиха планина. Победиха домакина на турнира сред много негостоприемна публика. Поздравявам ги за победата и им пожелавам успех. Заслужават класирането си.

СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!
  22. 22 Профил на karatista
    karatista
    Рейтинг: 2733 Неутрално

e може ли абба да ни бият на волей? че те имат 4 участия на евро. гледах че нашите мацки имаха прекалено добър тен...

Рейтинг: 485 Неутрално

Причината за загубата е безумното треньорско решение да държи контузената Елица Василева на игрището. Тя просто не беше в състояние да играе. Правеше грешка след грешка, пречеше на отбора и даваше вяра на тотално безнадеждните шведки, че чудото е възможно. Не знам колко трябва да си некомпетентен, за да не виждаш очевадното и просто да я замениш със здрава състезателка. Подробностите се забравят, провалът и срамът остават :(

26. 26 Профил на Emil Dimov
    Emil Dimov
    Рейтинг: 657 Разстроено

Волейболистките ни отпаднаха от европейското първенство след "драма" срещу Швеция?!

- този "филм" сме го гледали вече при мъжете ( филма не бил швецски, ами бил съветски!!!) и няма нищо ново, а истината е прекалена мобилизация срещу силен съперник и отпускане при по-слаб такъв и в същност определението кой съперник е "силен" и кой е "слаб" е субективно и поради тази причина в повечето случаи се получава така - бием по-силните и губим от по-слабите!!!

До коментар [#20] от "bsd_vc":
    Значи слушам ги след мача и абсолютно всички се оправдават с физическото състояние! Еми накъде сме тръгнали тогава? Къде е треньорът? Върти две състезателки, ама имало много контузени, ама не знам си какво...отвратително посрещане, разклатена психика и то срещу отбор дето го отнасяш като бръмбар сламка в десет от десет мача. Не знам цялото ни самочувствие на какво се гради, но за мен треньорът загуби мача?! (може и така да изглежда от вън, но причините са много по-надълбоко?!!!)

Рейтинг: 519 Неутрално

Слушах коментаторите и според тях факта, че играем пред родна публика и произтичащите от това големи очаквания непременно да победим поставяло момичетата под огромно напрежение и затова губим. Когато обаче играем навън, липсва подкрепата от трибуните... Е къде аджеба трябва да играем, за да сме освободени и усмихнати като шведките и да бием?!?

Рейтинг: 848 Неутрално

Женският волейбол не е като мъжкия.При тях всичко може да се случи,защото емоциите са на първо място.
    Не може да биеш сервис за мачбол и да го изкараш в аут,при това сервисът не беше силен.

31. 31 Профил на aspet
    aspet
    Рейтинг: 209 Неутрално

Полша изигра тактически мача с нас, загуба, един ден почивка повече и познати съперници.
    Друг въпрос е, че на този отбор (съзтезатели, треньори) това са възможностите, но някои превъзбудени журналисти ги издигнаха предварително до медалистки. Това създаде нереални предварителни очаквания и реални разочарования.

32. 32 Профил на Toshko Afrikanski

До коментар [#18] от "hamiltonf":
    Аз не обвинявам момичетата, обвинявам треньора, който не направи смени, въртеше само центровете и разпределителките, и чат-пат Елица и Ева, като приносът на последната никакъв на се видя.
    Не ме е яд, очаквах да стигнем точно до излизане от групата, което и стана.
    И пак - шапка свалям на това момиче Хаак - такъв устрем, такъв хъс, такова майсторство!

33. 33 Профил на hamiltonf

До коментар [#32] от "Toshko Afrikanski":

За обвивенията, не бяха към теб, наискачаха пак разни "специалисти". За треньора съм абсолютно съгласен, като го слушах, в интервюта, и по време на прекъсванията много ми простееше.

До коментар [#31] от "aspet":

Малко по-големи са възможностите на нашите. Можеше поне още 1 мач да играем. А и холандките не са кой знае колко силни.

36. 36 Профил на bsd_vc
    bsd_vc

До коментар [#26] от "Emil Dimov":

Колко надълбоко да са причините? Направи само едно просто сравнение, как водеше мача италианецът и как го правеше нашият! Разлика от земята до небето. Два или три сюблимни момента имаше, които нашият окепази най-вече с бездействие!

37. 37 Профил на Emil Dimov
    Emil Dimov

До коментар [#36] от "bsd_vc":
    Колко надълбоко да са причините? ( много на дълбоко, но първо искам да кажа - мача не съм го гледал, но след като съм играл десетки години зная какво беше при мъжете и си мисля, че има много общи точки - да "лошото" ръководство, но чуждите треньори не са панацея и всичко е комплексно тази спойка, която трябва да съществува между състезателите в отбора сглобен от треньора, който много по-добре познава всеки от играчите от колкото ние наблюдаващи мача отстрани и какво е моментното му състояние, защото той трябва да бъде и добър психолог и да подходи строго индивидуално към всеки, който е на терена или в резерва!!!) Направи само едно просто сравнение, как водеше мача италианецът и как го правеше нашият! Разлика от земята до небето. Два или три сюблимни момента имаше, които нашият окепази най-вече с бездействие! (възможно да е така или така да ни изглежда, но резултата е не само в неговите решения, но в това как състезателите изпълняват неговия замисъл поне така аз си мисля?!)