Боряна Калейн остана на крачка от медал на световното по художествена гимнастика

© LAP.BG

Боряна Калейн започна с две четвърти места участието на световното първенство по художествена гимнастика. Българката беше на крачка от медал, особено в съчетанието с обръч, където не ѝ стигнаха малко повече от една десета. Във финалите на обръч и топка българската гимнастичка завърши четвърта.

Калейн получи оценка 25.700.

Титлата на обръч спечели рускинята Дина Аверина с 27.750 точки. Провал на нейната сестра бличначка Арина Аверина, която беше другата фаворитка, отвори вратите към останалите за подиума. Втора се нареди Алина Харнаско от Беларус (25.950), а бронз спечели София Рафаели от Италия - 25.850.

На топка България имаше две представителки, като освен Калейн това беше дебютантката Татяна Воложанина. 18-годишната състезателка завърши седма.

Калейн получи оценка 26.350 точки. В съчетанието с топка тя остана по-далеч от призьорките. Титлата отново спечели Дина Аверина (29.125) пред Арина Аверина с 27.675, а бронзът остана за Харнаско (27.300).

© LAP.BG

Четвъртите оценки на Калейн повториха нейните резултати от квалификациите.

Това е трето световно първенство за Калейн след София 2018 и Баку 2019. През 2018 г. тя беше четвърта на обръч, а в съчетанието с лента се класира на шесто място. На последния шампионат през 2019 г. Калейн беше пета на обръч и пета на топка.

В четвъртък (28 октомври) са квалификациите и финалите в другите два уреда - бухалки и лента. Многобоят в индивидуалната надпревара е в събота.

Преди ден стана ясно, че България се оттегля от участие при ансамблите заради контузия на Лаура Траатс.