От доставчик на хладилници до герой за "Милан": пътят на бразилеца Месиас

Дебют с гол, който освен това се оказва и много ценен за отбора. С това постижение може да се похвали футболистът на "Милан" Жуниор Месиас, който в сряда вечер вкара при успеха с 1:0 срещу "Атлетико" (Мадрид) като гост.

С попадението си бразилецът съхрани надеждите на "росонерите" за продължаване напред и участие във фазата на елиминациите напролет.

Месиас прекара на терена в Мадрид само 25 минути и веднага привлече вниманието към себе си. Основната причина е нетрадиционният път, който той извървява до това да бъде в един от най-успешните клубове в света.

От пета дивизия до Серия А

За живота и футболната кариера на Месиас (роден 1991 г.) не се знае много преди 2011 г. Бразилецът е част от школата на "Крузейро", но след като навършва 20 години, не получава предложения за професионален договор.

Така със съпругата и сина си заминавата за Торино, където от години живее неговият брат. Първоначално настоящият играч на "Милан" работи като доставчик на хладилници, за да се издържа, а досегът му с футбола е в мачове на перуански емигранти в Торино.

Талантът му привлича внимание и бившият играч на "Торино" Ецио Роси му предлага да заиграе в аматьорския "Касале". Тимът се състава в петото ниво на италианския футбол, в една от малките регионални дивизии. В "Касале" Месиас вкарва 21 гола в 32 мача през сезон 2015-16, а още на следващата година отива в Серия Д (четвърта дивизия) в тима на "Киери". Там завършва с 14 гола в 32 срещи.

Изненадващо Месиас остава без отбор през лятото и продължава да работи, а в края на 2017 г. получава предложение от друг тим в четвъртото ниво - "Гоцано". За година и половина в скромния тим вкарва осем гола в 51 срещи, печели промоция в Серия С и също така си гарантира трансфер в професионалния футбол.

"Кротоне" плаща 400 хиляди евро за Месиас още през януари 2019 г. и го праща обратно в "Гоцано" за шест месеца. От сезон 2019-20 бразилецът заиграва в новия си тим, с който влиза в Серия А през лятото на 2020 г. В "Кротоне" футболистът вкарва 15 гола в 73 срещи, като девет от попаденията му са в италианския елит.

Кариера като сън

През лятото "Кротоне" изпадна от Серия А, но силното представяне на бразилеца и деветте му гола вече бяха привлекли вниманието на "Милан". "Росонерите" решават да предприемат премерен риск с взимането му под наем до края на сезона.

В началото физическото състояние на Месиас не му позволява дори да влиза в групата на тима. Треньорът Стефано Пиоли иска да види напредък от него преди да го включи в игра. На 3 октомври Меасиас получава дълго чаканата възможност и играе 16 минути при победата с 3:2 срещу "Аталанта".

След това обаче се контузва, като не беше играл до миналия уикенд. Бразилецът влезе на терена при загубата с 3:4 от "Фиорентина", преди да дойде двубоя с "Атлетико", в който вкара победния и много важен гол в 87-ата минута.

"Това е най-важният момент в моята кариера. Но трябва да остана стъпил на земята, да се трудя. Критиките не бива да ме обезсърчават, а похвалите не трябва да ме главозамайват", каза Месиас след двубоя.