Зверев отпадна от Australian Open, Надал стигна четвъртфиналите

Третият в световната ранглиста Александър Зверев отпадна от Australian Open след загуба в три сета от канадеца Денис Шаповалов - 3:6, 6:7 (5), 3:6. Това е първата голяма изненада в схемата при мъжете, след като дотук Зверев не беше загубил нито сет в турнира и беше считан за фаворит в горната половина на схемата.

22-годишният Шаповалов обаче изигра много стабилен мач и стигна до успеха за 2 часа и 21 минути. Това е и първата чиста победа на канадеца през тази година в Мелбърн.

Той постига рекордно класиране на Australian Open, като дотук беше стигал само до третия кръг. Шаповалов постигна трета победа в седмия си мач със Зверев.

"Да спечеля в три сета беше най-малко очаквания развой за мен. Имах малко проблеми във втория сет, позагубих се малко, но след това успях отново да намеря себе си", каза Шаповалов.

Канадецът направи 11 двойни грешки в мача, но и това не го спря. Зверев от своя страна не беше на познатото си ниво. Германецът завърши с 32 непредизвикани грешки при едва 18 уинъра. Той не беше стабилен и при собственото си подаване, където на втори сервис взе само 29% от точките.

Напред в турнира обаче продължава Рафаел Надал, който в четвъртфиналите ще срещне именно Шаповалов. Испанецът, който се бори за рекордна 21-а титла от Големия шлем, продължи уверения си ход в Мелбърн с нова трисетова победа - 7:6 (14), 6:2, 6:2 срещу Адриан Манарино.

Срещата продължи 2 часа и 43 минути, а Надал имаше проблеми само в първия сет, който беше 82 минути. Само тайбрекът в него беше с продължителност от 28 минути.

Испанецът реализира 16 аса, направи 42 уинъра и допусна само 22 непредизвикани грешки. За 14-и път в своята кариера Надал достига до фазата на осемте най-добри в Мелбърн.