Серхио Перес спечели в Монако при провал на "Ферари"

Серхио Перес с "Ред бул" спечели състезанието за Гран при на Монако, седми кръг за сезона във Формула 1. Мексиканецът триумфира по уличното трасе в княжеството в маратонско състезание, което беше белязано от силен дъжд, червен флаг и обрат.

Перес взима първа победа за сезона и общо трета в кариерата си във Формула 1 (след Бахрейн 2020 и Азербайджан 2021).

Втори в Монако завърши Карлос Сайнц с "Ферари", а трети световният шампион и съотборник на Перес - Макс Верстапен.

Шарл Льоклер, който потегли от полпозишън в трети пореден старт, финишира на четвърта позиция. Пилотът от Монако стана жертва на грешка в стратегията на "Ферари", въпреки че водеше убедително след началото на надпреварата.

"Свършихме отлична работа, стратегически бяхме без грешка и мисля, че заслужаваме победата. В Монако никога не е лесно", каза Перес след състезанието.

В генералното класиране след седем кръга Верстапен остава начело с аванс от девет точки пред Льоклер - 125 срещу 116. Перес е трети, но само на шест точки зад Льоклер.

Стартът на надпреварата в Монако се забави много, тъй като малко преди 16 ч. на трасето заваля дъжд. Постепенно той се усили и след обиколка зад колата за сигурност болидите се прибраха в бокса. След близо 60-минутно чакане все пак състезанието започна, а от "Ферари" нямаха проблем с гумите за мокър асфалт.

Льоклер и Сайнц натрупаха солиден аванс пред съперниците си от "Ред бул", но след изсъхването на пистата започна смянаха на гуми. От "Ред бул" влязоха в бокса в 18-ия тур с Перес, който смени гумите с интермедия (изсъхваща писта). Същото направиха в следващата обиколка лидерът Льоклер и Верстапен. Единствен Сайнц остана на трасето по-дълго, като искаше да мине направо на сликове.

Няколко тура по-късно изненадващо от "Ферари" вкараха Льоклер още веднъж в бокса, поставиха гуми за сух асфалт, но това го прати едва четвърти. Сайнц не успя да поведе след спирането си, тъй като беше забавен в последната обиколка от трафик.

Във втората половина на състезанието от "Ред бул" нямаха проблем да поддържат добро темпо и да задържат съперниците си. Стигна се и до червен флаг заради тежка катастрофа на Мик Шумахер. След нея имаше само 30 минути, за да може състезанието да бъде завършено, а болидите в челото не промениха позициите си.

Следващият старт е Гран при на Азербайджан на 12 юни.