Хърватия не проби защитата на Мароко и тръгна с равенство на световното първенство

Хърватия и Мароко не се победиха, завършвайки 0:0 в първи мач от група F на световното първенство по футбол. Двата тима изиграха оспорван двубой, в който сребърните медалисти от първенството през 2018 г. бяха по-настоятелни, но северноафриканците удържаха натиска им.

Срещата на стадион "Ал Байт", на който беше и откриването на първенството, се изигра пред 59 407 зрители.

Това беше и трети мач в първите девет, изиграни на първенството, който завършва при нулево равенство. За сравнение в Русия през 2018 г. в груповата фаза имаше само един мач с такъв резултат.

Хърватия имаше по един голям шанс във всяко от полувремената, като това бяха и единствените точни удари за Лука Модрич и съотборниците му. Шансовете на Мароко да стигне до гол се откриха през втората част, като африканците също завършиха с два точни удара.

Двата отбора са в група F, където са още Белгия и Канада. Мачът между тях е тази вечер от 21 часа. В следващия кръг хърватите се изправят срещу Канада, а Мароко срещу фаворита Белгия.

В началните минути хърватите имаха проблеми с организацията в играта, допускайки доста грешки при разиграването. Въпреки че вицешампионите от 2018 г. владееха топката в по-голям период, то им липсваха положения пред вратата на противника.

Мароко разчиташе на бърз преход в атака и няколко пъти затрудни Хърватия по този начин. През първата част обаче всички удари на мароканците бяха блокирани.

Едва в края на първото полувреме Хърватия намери пролуки в защитата на Мароко и създаде няколко положения. Лука Модрич и Иван Перишич стреляха неточно от дистанция. Най-доброто положение пък се откри пред Никола Влашич в добавеното време на първата част.

Нападателят засече центриране отляво, но вратарят на Мароко Боно спаси ефектно.

Втората част продължи с високо темпо и от двата състава. Хърватия притисна съперника си, като отново държеше топката, но и беше много по-близо до вратата на Боно.

Няколко пъти след центрирания се стигаше до разбърквания в наказателното поле на Мароко, като трябваше или вратарят да се намесва или защитниците в червено да чистят топката.

Мароко също отговори с опасности, като в 51-ата минута левият защитник Мазрауи стреля след плонж, но вратарят на Хърватия Ливакович спаси.

Няколко минути по-късно стражът отново трябваше да се намесва. Това стана след бомбен шут от пряк свободен удар на Ашраф Хамики.

До края на двубоя натискът на Хърватия вече не беше толкова мощен, като моторът на отбора Лука Модрич не беше свеж. Мароканците също направиха необходимото, за да задържат съперника далеч от вратата си.