Роналдо влезе в историята с гол при вълнуваща победа на Португалия срещу Гана

Кристиано Роналдо стана първият футболист в историята, който вкарва голове на пет световни първенства. Направи го при победата на Португалия с 3:2 срещу Гана.

До момента Роналдо делеше рекорда с Пеле, Уве Зелер, Мирослав Клозе, а от няколко дни и с Лионел Меси.

Освен това на 37 години и 292 дни португалецът стана вторият най-възрастен играч с гол на световно. По-възрастен е единствено Роже Мила, който на 42 години и 39 дни вкара на Русия в САЩ '94.

И петте гола бяха отбелязани след почивката. Роналдо даде преднина на отбора си с точно изпълнение от дузпа. Скоро след това Андре Айю изравни. Жоао Феликс и Рафаел Леао дадоха увереност на Португалия, че ще спечели мача. Гана намали в края на редовното време чрез Осман Букари. В последните секунди на добавеното време африканците получиха неочаквана възможност след грешка на вратаря Диого Коща, но не се възползваха.

В другия мач в групата Уругвай и Южна Корея завършиха при нулево равенство (всички резултати от световното първенство в Катар вижте тук).

През първото полувреме головите положения бяха за Португалия, а Гана нямаше нито един удар към вратата. В 30-ата минута Роналдо вкара, но попадението не беше зачетено заради нарушение в нападение.

Картината се запази до средата на второто полувреме. В 65-ата минута португалците получиха дузпа за нарушение на Мохамед Салису срещу Роналдо, а наказателният удар беше оспорван от африканския отбор. Роналдо изпълни много добре и вкара историческия гол.

Гана и опитният капитан Айю се възползваха от недобро подреждане на защитата на съперника и изравниха.

Десет минути след това Португалия вече водеше с 3:1, благодарение на головете на Феликс и Леао, като и за двете попадения головото подаване дойде от Бруно Фернандеш.

Резервата Букари вкара с глава след центриране на Баба Рахман от ляво в 89-ата минута. Последваха интересни минути с нападения към двете врати. В десетата минута на добавеното време Коща пусна топката пред себе си, за да я изрита, без да знае, че зад него e Иняки Уилямс. Нападателят на "Атлетик" (Билбао) опита да стреля, но ударът му не беше силен и защитата на съперника се справи.