Мбапе вдъхнови Франция и изстреля отбора към осминафиналите на световното

Франция е първият осминафиналите на световното първенство по футбол в Катар, след като постигна втора победа в групата си. Световните шампиони се наложиха над Дания с 2:1 група D и я оглавяват с 6 точки.

В герой за французите се превърна Килиан Мбапе, който отбеляза и двата гола. Нападателят беше точен в 61-ата и 86-ата минута. Андреас Кристенсен изравни в 68-ата и върна надеждите на Дания, като отборът направи добър мач и пропусна доста положения.

Кръг преди края на груповата фаза Франция е сигурен за участието си в елиминациите, докато Дания остава с една точка и ще се нуждае от задължителна победа в последния си мач с Австралия, който пък има 3 т.

Французите стават петият действащ шампион, които започва защитата на титлата си с две поредни победи.

Селекционерът на световните шампиони Дидие Дешан направи три промени в титулярния състав, като и трите бяха в защита. Тео Ернандес замени контузения си брат Лукас Ернандес, Рафаел Варан отбеляза завръщането си след травма, а Жул Конде започна на десния бек вместо Бенжмен Павар.

Датчаните също бяха с промени в тима си, като впечатление направи отсъствието на капитана Симон Кяер.

За разлика от предходния мач Франция не държеше толкова продължително топката, а заложи на бързината си в атака. Няколко пъти Мбапе и Усман Дембеле създаваха големи трудности на датската защита.

Действията на Дания бяха агресивни и с преса по терена, като футболистите на Каспер Хюмланд не се притесняваха да се надиграват.

Най-добрият шанс за първото полувреме беше пред френския отбор, но в 21-ата минута изстрел на Адриен Рабио беше спасен от Каспер Шмайхел. Дания нямаше точни удари преди почивката.

След паузата датчаните също потърсиха повече скорост в атака с включването на Мартин Брейтуейт, а Франция продължи в същия ритъм.

В 61-ата минута световните шампиони откриха, когато Ернандес намери Мбапе, а той успя да промуши топката между двама в бяхло и вратаря - 1:0.

Радостта на французите обая трая само седем минути преди Дания да успее да изравни. След корнер Йоаким Анндерсен продължи топката с глава, а от границата на вратарското поле Кристенсен нямаше как да сгреши.

Веднага след гола Дания имаше още един отличен шанс, но удар на Йеспер Линдстрьом беше спасен от Лорис.

Шампионите се отърсиха няколко минути по-късно и продължи да бъдат много настоятелни. Футболисите на Дешан притиснаха съперника си, но вместо това пред Дания се откри отлична възможност на контраатака. В 81-ата минута Брейтуейт стреля на сантиметри от страничния стълб.

Четири минути преди края на редовното време защитата в бяло изпусна Мбапе за втори път, той се промъкна зад защитата при центриране на Гризман и реализира втори гол за световните шампиони.