Австралия съкруши мечтите на Дания и Тунис и стигна осминафиналите на световното

Австралия се класира на осминафинал на световното първенство по футбол, след като победи с 1:0 Дания в последния си мач от група D. В герой за австралийците се превърна Матю Леки, който отбеляза единственото попадение в 60-ата минута.

Голът беше много ценен, тъй като по същото време Тунис победи Франция с 1:0 в другия мач от групата. В голяма драма африканците се наложиха над световния шампион, след като гол на Антоан Гризман в продължението беше отменен.

В крайното класиране Франция излиза от група D като пръв с 6 т. и голова разлика 6:3. Австралия се класира на втората позиция с 6 т. и голова разлика 3:4. Тунис завършва трети с четири точки, но не успя за пръв път в историята си да излезе от групата.

Изненадващо Дания остава на последната позиция и за втори път в историята си след 2010 г. отпада още в групите.

За Австралия класирането в елиминациите е второ. През 2006 г. отборът стигна точно до осминафинал, където загуби от Италия след гол от дузпа в добавеното време.

На стадион "Ал Джануб" австралийците изиграха силен мач срещу Дания, като имаха по-чистите положения. Първата част беше белязана от по-позиционна игра и тактическо надлъгване, като нито един от отборите не искаше да рискува.

След паузата Австралия погледна малко по-смело и Леки откри. Той успя да излъже двама бранители в червено и с удар по диагонала реализира.

В оставащите минути Дания притисна съперника си и опита да обърне мача, което можеше да го прати напред в елиминациите, но натискът не доведе до нищо.

По същото време на стадиона в Ал Раян Тунис игра вдъхновено, като беше подпомогнат и от факта, че Франция излезе с резервния си състав. Селекционерът на световните шампиони Дидие Дешан реши да съхрани титулярите след гарантираното продължаване напред.

През първата част французите не успяха да създадат почти нищо в предни позиции. След паузата притежанието на топката за световните шампиони беше близо 80% от времето, но вместо това Тунис успя да вкара гол.

Отбеляза гол Уахби Хазри в 58-ата минута. Той надбяга Рафаел Варан и реализира с удар по тревата, за да преодолее Стив Манданда.

До края на двубоя за Франция се появиха Килиан Мбапе, Антоан Гризман, Усман Дембеле и Адриен Рабио. В добавеното време на двубоя именно Гризман вкара, но голът беше отменен заради засада след продължителен преглед с VAR.

Загубата е първа за Франция в групи на световни финали от 2010 г.