Мароко преодоля Испания за историческо постижение на световното първенство

Мароко ще е сред осемте най-добри на световно първенство за пръв път в историята

Мароко се класира за пръв път за четвъртфиналите на световното първенство по футбол. Африканският отбор отстрани един от фаворитите Испания след успех с дузпи.

В редовното време срещата завърши без голове, като нулевото равенство се запази и в продълженията. При дузпите Мароко спечели с 3:0, а основна заслуга имаше вратарят Буну, който спаси два от ударите на европейския отбор.

Мароко стана четвъртият африкански отбор, преодолял осминафинали на световно след Камерун през 1990 г., Сенегал през 2002 г. и Гана през 2010 г. (четири успеха от 12 участия за африкански отбори в тази фаза).

Мароканците ще играят с Португалия или Швейцария в четвъртфиналите.

За Испания това е второ поредно отпадане в първия кръг на преките елиминации след дузпи. Преди четири години "фурия роха" отстъпи срещу домакина Русия. В Бразилия 2014 защитаващите титлата си испанци отпаднаха още в групите.

Испания има едва три победи на световни първенства след шампионската си титла си от 2010 г. Те бяха постигнати срещу Австралия, Иран и Коста Рика, като последният успех дойде със 7:0 в първия мач от турнира в Катар.

През целия мач испанците действаха по познатия и очакван начин - владееха повече топката, разменяха си десетки подавания и гледаха към вратата на съперника.

За разлика от предишни мачове обаче "фурия роха" имаше малко голови възможности. В редовното време те отправиха седем удара, от които едва два бяха точни. Мароканците бяха много добре организирани и въпреки че рядко нападаха, се защитаваха успешно.

В 27-ата минута Марко Асенсио получи от Жорди Алба и стреля, но не успя да вкара. Малко преди почивката Мароко имаше добра възможност, като след центриране Найеф Агерд игра с глава, а топката мина покрай гредата.

През второто полувреме испанците започнаха да държат повече топката, но това не им помогна да стигнат до гол.

В продълженията картината се запази, като испанците пробваха още шест удара, но нито един не беше точен.