Неочакван герой вдъхнови Португалия за гръмка победа и място в четвъртфиналите в Катар

Гонсало Рамос вкара три гола и подаде за още един, като се превърна в първия футболист с подобно постижение на световно първенство след руснака Олег Саленко, отбелязал срещу Камерун в САЩ '94.

Убедителна победа изпрати Португалия в четвъртфиналите на световното първенство по футбол. Младият Гонсало Рамос вдъхнови отбора си за успех с 6:1 срещу Швейцария.

Нападателят на "Бенфика" вкара три гола и подаде за още един, като се превърна в първия футболист с подобно постижение на световно първенство след руснака Олег Саленко, играл силно срещу Камерун в САЩ '94.

Освен това 21-годишният Рамос стана третият най-млад футболист с хеттрик на световни финали след Пеле (17 години и 246 дни през 1958 г.) и германеца Едмунд Конен (19 години и 198 дни през 1934 г).

Другите голове за Португалия вкараха Пепе, Рафаел Герейро и Рафаел Леао, а за Швейцария се разписа Мануел Аканджи.

В следващата фаза воденият от Фернандо Сантош състав ще играе с отбора на Мароко, който преодоля Испания след дузпи.

Португалците, които започнаха без Кристиано Роналдо, постигнаха висока успеваемост, като се възползваха добре от възможностите си. В 17-ата минута Жоао Феликс подаде към Рамос, а той от трудно положение в наказателното поле с много силен удар даде преднина на отбора си.

Пепе удвои в 33-ата, когато засече топката с глава след ъглов удар.

Португалия имаше силни минути в началото на второто полувреме и продължи да вкарва. В 51-ата минута Рамос получи пред вратата и отблизо беше точен. Малко след това той подаде на Герейро, който отбеляза.

Швейцарците намалиха в 58-ата чрез Аканджи. Той се възползва, когато топката стигна до него след центриране от ъглов удар.

Рамос вкара третия си гол в 67-ата минута след подаване на Феликс, което го изведе сам срещу Ян Зомер. По-късно Роналдо влезе в игра и отбеляза, но попадението не беше зачетено заради засада.

Португалия стигна до още един гол чрез Леао, който се разписа с технично изпълнение във втората минута на добавеното време.

Швейцария допусна шест гола за пръв път от загубата с 1:8 от Англия в приятелски мач през 1963 г., показва справка на статистика "Мистър чип". Последният път, в който отборът получи шест или повече попадения в официален мач, е бил при 5:7 срещу Австрия на световното през 1954 г.