Как трансферът на Роналдо в Саудитска Арабия показа промяната в азиатския футбол

Как трансферът на Роналдо в Саудитска Арабия показа промяната в азиатския футбол

© Reuters



Избори 2023

Трансферът на Кристиано Роналдо в отбора от Саудитска Арабия "Ал Насър" с рекордна заплата привлече вниманието на световната общественост миналия месец. В един друг свят обаче петкратният носител на "Златната топка" вероятно би бил орисан да се озове далеч на изток, а именно в Китай.


Прекратяването на договора на португалеца с "Манчестър юнайтед" и озоваването му в Саудитска Арабия обаче е и пореден пример за промяната в азиатския футбол, която започна още преди пандемията COVID-19.


Преди десетилетие Китай се превърна в притегателна сила за много звезди сред играчите и треньорите. Клубовете от Китайската суперлига (CSL), притежавани най-често от строителни предприемачи, започнаха да наливат огромни средства.




Така през 2016 г. "Шанхай SIPG" привлече бразилците Оскар и Хълк за общо 130 млн. евро, което очерта намеренията на клубовете да конкурират Европа. По онова време в Лигата вече бяха треньори, които бяха ставали световни шампиони - Луиш Фелипе Сколари и Марчело Липи.


Последва и трансфер на Карлос Тевес в "Шанхай Шенхуа" със заплата от 600 хиляди паунда на седмица, невиждана тогава в Европа.


Всичко това потвърди статута на Китай като най-новото Ел Дорадо на футбола.


Властите, загрижени за прекомерните разходи, затегнаха регулациите, но не направиха нищо, за да охладят спекулациите, че най-големите имена в играта са свързани с Китай. И не беше изненада, когато Роналдо и Лионел Меси бяха свързани с клубове от CSL.



Особено Роналдо беше свързван неведнъж с преместване на изток, като през 2018 г. бързо изкачващият се и харчещ много пари "Тянджин" беше посочен като възможна дестинация, след като агентът на нападателя Жорже Мендеш беше сниман със собственика на клуба.


Пет години по-късно обаче много неща се промениха. "Тянджин" беше сред първите клубове от CSL, които бяха закрити поради финансови или правни проблеми, а последният, който изчезна през тази седмица беше "Ухан Яндзъ".


Спадът в китайския футбол пощади малцина.


"Жиангсу Сунин", собственост на един от водещите търговци на дребно в страната, беше разпуснат в началото на 2021 г., месеци след като спечели титлата в CSL за първи път.


Двукратният азиатски шампион "Гуанджоу", някога доминираща сила в китайския футбол, изпадна в криза, след като собствениците му, предприемачите China Evergrande, бяха принудени да ограничат финансирането, когато правителството ограничи заемите.


Така много бързо талантливите и скъпоплатени футболисти се прехвърлиха в Саудитска Арабия. Андерсон Талиска ("Ал Насър"), Абдеразак Хамдала и Одион Игало ("Ал Итихад") са играли преди това в Китай.


Как трансферът на Роналдо в Саудитска Арабия показа промяната в азиатския футбол

© Reuters


Саудитска Арабия има големи амбиции - страната ще бъде домакин на Купата на Азия през 2027 г., а през 2026 г. ще кандидатства за организиране на Купата на Азия за жени. Тези стъпки идват, след като миналата година Китай беше принуден да се откаже от правата за Купата на Азия през 2023 г., тъй като политиката му на нулеви такси тогава нямаше край.


Макар че в началото на 2023 г. ограниченията около COVID-19 пандемията най-накрая бяха облекчени, на футбола в Китай бяха нанесени значителни щети.


Тъй като вниманието вече е насочено към богатствата, които се предлагат от петрола в новоутвърждаващата се Саудитска Арабия, блясъкът на китайския футбол почти изчезна.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK