
© Reuters
Представители на Международния олимпийски комитет (МОК) работят зад кулисите, за да овладеят нарастващата опозиция срещу плановете им руски и беларуски спортисти да се състезават на игрите в Париж през 2024 г. Ситуацията е сложна и заради войната в Украйна заплашва да разпали отново спортните търкания от времето на студената война.
Сражавайки се с едногодишна инвазия, Украйна реагира с ярост на готовността на МОК да позволи на спортистите от Русия и нейния съюзник Беларус да се завърнат в международните състезания за Париж 2024, макар и като неутрални.
Заплахата на Киев да бойкотира олимпийските игри, ако руснаците са там и войната все още продължава, беше повторена от един от най-верните му поддръжници - Латвия, и предизвика подкрепа от други съюзници.
"Ако трябва да вземем решение сега, разбира се, че няма да отидем на такова състезание", заяви пред "Ройтерс" служител на Латвийския олимпийски комитет. "Но ние се надяваме, че украинският народ ще спечели тази война и ще бъдем в нова ситуация."
Около 18 месеца преди игрите МОК отчаяно се опитва да успокои ситуацията. Олимпийски игри, разкъсани от войната, биха били екзистенциална заплаха за посланието им за световен мир. Да не говорим за огромния удар върху приходите.
"В момента в МОК се обръща голямо внимание на въпроса за Украйна, руските спортисти и всякаква опозиция", казва пред "Ройтерс" вътрешен човек от олимпийското движение пожелал анонимност. "Това е много чувствителен въпрос, който изисква голямо внимание от страна на ръководството."
Въпреки че заплахите за отказ от участие в игрите засега са малко на брой и само теоретични, те съживиха спомените за бойкотите през 70-те и 80-те години на миналия век в епохата на студената война, които и днес преследват световната олимпийска организация.
© Reuters
"Спортният бойкот не служи за нищо", заяви президентът на МОК Томас Бах по повод 40-годишнината от бойкота на игрите в Москва през 1980 г. от някои западни държави. "Той само вреди на спортистите и на населението на страната, защото то губи радостта, която може да сподели, гордостта, успеха със своя олимпийски отбор."
Протестите оказват влияние и върху спонсорите и телевизионните оператори, които на всеки четири години отделят милиарди долари. В крайна сметка МОК, градът домакин и международните федерации биха спечелили, ако руското участие се възприема като поддържане на универсалния и неутрален характер на игрите.
Единственият начин руснаците и беларусите действително да бъдат спрени от участие би била френска забрана, подобна на тази, която Великобритания издаде за тенис турнира "Уимбълдън" миналата година.
Но това изглежда малко вероятно.
Френският президент Еманюел Макрон се опитва повече от колегите си да поддържа отворени канали с руския президент Владимир Путин. Неговите послания са смесени: подкрепа и военна помощ за Киев, но и периодични призиви за гаранции за сигурността на Русия, когато дойде денят за преговори.
Спортът е инструмент за пропаганда
МОК се надява да върне руските и беларуските спортисти чрез азиатски състезания, включително олимпийски квалификации, въпреки че подчертава автономността на международните спортни федерации да решават как да стане това.
Служителите на Олимпийските игри работят по телефона, за да се опитат да потушат разговорите за бойкот и да разберат как руснаците биха могли да се състезават в Азия, където някои страни се притесняват, че планът ще им коства места.
Първоначално след инвазията МОК издаде санкции срещу Русия и Беларус - включително забрана на химни, емблеми или знамена - и указания да не се провеждат международни събития там.
Оттогава обаче той търси начини да ги върне, като заяви, че спортистите не трябва да бъдат наказвани заради паспортите си.
Фотогалерия: Закриването на олимпийските игри в Пекин >
Часовникът така или иначе вече тиктака по отношение на участието на Русия и Беларус в олимпийските игри, тъй като стотици техни спортисти трябва да се класират, а участието им в европейски състезания е невъзможно.
Някои от квалификациите в 32-та спорта вече са в ход, като стотици събития са разпределени по целия свят в продължение на 18 месеца.
Понастоящем руските и беларуските спортисти се състезават в някои спортове като тенис като неутрални, докато в други като футбол и лека атлетика те остават забранени.
Руснаците се състезаваха като неутрални, без знаме и химн, на последните три олимпийски игри като наказание за подкрепяния от държавата допинг.
Самият Олимпийски комитет на Русия обаче не е бил санкциониран от МОК по време на цялата допинг афера или след нахлуването в Украйна, въпреки че бивши висши олимпийски служители, включително бившият ръководител на националния комитет Александър Жуков, сега са високопоставени държавни служители.
Украйна, която твърди, че най-малко 220 украински спортисти и треньори са загинали във войната, обвини МОК, че предлага на Русия "платформа за насърчаване на геноцида".
Макар и да не повтарят подобна реторика, други държави, включително Естония, Полша и Норвегия, както и някои спортни деятели се обявиха против руското участие.
"Политически и морално погрешно", заяви естонският министър-председател Кая Калас. "Спортът е инструмент в пропагандната машина на Русия, а игнорирането му означава да застанем на страната на агресията."