
© Reuters
Започваме пореден цикъл" - каза преди няколко години президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов. Репликата остана една от знаковите за бившия вратар. Тя може да бъде заимствана и сега, след като националният отбор поглежда към следващия квалификационен цикъл, независимо че току-що започнаха пресявките за Евро 2024.
След само два мача България заема последната позиция в група G, като има две поражение - 0:1 от Черна гора и 0:3 от Унгария.
Макар и до края на квалификациите да остават още шест срещи (от които два със Сърбия), е ясно, че българският тим няма реалистични шансове да завърши на една от първите две позиции, които дават право на директно класиране за европейското първенство.
Вероятно след още два мача от БФС ще заключат, че реалистичната цел вече е участие на световното първенство през 2026 г., след като и без това на турнира в САЩ, Мексико и Канада ще участват рекордните 48 тима.
Какво обаче се обърка?
Обещаващо начало и сблъсък с реалността
Двете загубени квалификации от Черна гора и Унгария бяха сблъсък с реалността, като преди това новият селекционер Младен Кръстаич нямаше загуба начело на тима в четири мача. България победи Гибралтар, Северна Македония и Кипър, преди да завърши 0:0 с Люксембург, и допусна само един гол.
Това - логично или не - увеличи очакванията към отбора.
В двата истински теста от квалификациите обаче резултатът беше различен - две загуби, нито един отбелязан гол и само четири точни удара.
"Предните 3-4 мача, тогава бяхме приключили участието си в Лигата на нациите, а след това бяха приятелски срещи. Вече когато се играе под напрежение, е различно. Разликата между средния и големия футболист е в психиката", каза техническият директор на БФС Георги Иванов-Гонзо след двубоя с Унгария.
© Reuters
Във вече шест мача под ръководството на Кръстаич към отбора имаше очаквания да покаже почерк и стил на игра, за което трудно може да се каже, че е постигнато. Още повече че България не се изправи срещу нито един водещ отбор в Европа, който дори да е в топ 30 на ранглистата на ФИФА (Унгария е 36-и).
За шест двубоя Кръстаич е използвал 27 различни футболисти. Във всички срещи като титуляри са започвали единствено Кирил Десподов и Илия Груев, докато други петима са играли и в шестте мача. От всички футболисти за мачовете в игра не са влизали единствено третият вратар Иван Дюлгеров и Матео Стаматов, викан за няколко двубоя.
Разваленият телефон в БФС
"Ще пробваме играчи, за да можем през март догодина вече да имаме готов отбор за квалификациите", каза през септември 2022 г. Кръстаич.
Само пет месеца по-късно сръбският специалист направи рязък завой в своите изказвания. Преди мача с Унгария той заяви, че е "нужно да се изтърпят грешките", а след поражението с 0:3, че за промяна са нужни години.
"Що се отнася за нашия отбор, още при идването си казах, че ако се играе както досега, не бих дошъл. Идеята е да има промяна, но са нужни години, за да се изгради такава игра, че България да се противопостави на отбори като Унгария или Сърбия. Реално това е най-доброто, с което разполага България в момента."
© LAP.BG
Самите изказвания на Кръстаич обаче рязко контрастират с мненията на ръководните фактори в БФС. Още след изтеглянето жребия през октомври 2022 г., реалистично или не, се заговори за класиране на европейското първенство. Президентът на БФС Борислав Михайлов, каза че "очаква резултати, които да върнат България на голямо първенство".
Директорът Георги Иванов пък потвърди, че тимът се бори да стане първи дори след двете загуби.
Иванов даде и хоризонт до две години националният да бъде много по-добър. Той насочи вниманието към Димо Кръстев, Мартин Георгиев от "Барселона" и Калоян Костов от школата на "Бенфика" като играчите, които да променят облика на тима.
Най-доброто или подмладяване на всяка цена
"Реално това е най-доброто, с което разполага България в момента. Що се отнася за опитните играчи - те имат качества и бързина. В момента по-добри от тях нямаме", коментира Кръстаич след мача в понеделник вечер.
От всички използвани 27 футболисти Кръстаич е извъртял огромна част от тези под 21-годишна възраст, както и тези, които са в клубове от Западна Европа. Сред тях единствено Груев играе в топ 5 първенство ("Вердер" от Бундеслигата), Никола Илиев е във втория тим на "Интер", а контузеният за последните две срещи Димо Кръстев в дубъла на "Фиорентина".
От цитираните най-добри от Кръстаич обаче има и такива футболисти, които много рядко играят в клубовете си, като Валентин Антов например.
Сериозно впечатление обаче прави отсъствието на голмайстора на първенството Ивайло Чочев (30 г.), за когото така и не беше дадено обяснение. Халфът на "ЦСКА 1948" не е играл за националния тим от юни 2022 г., въпреки че има 17 гола и четири асистенции в 25 мача за клубния си отбор.
© Laporte et al., doi: 10.1093/mnrasl/slab109 Ивайло Чочев има 17 гола през сезона, но въпреки това не е национал
От юни за представителния тим не е играл и Георги Миланов (31 г.), който през тази зима премина от "Левски" в "Ал Дафра" от ОАЕ.
Възрастта и на двамата едва ли може да бъде обяснение, тъй като Кръстаич редовно използва Радослав Кирилов (30 г.) и 33-годишния Спас Делев.
Може ли обаче да се говори за избор между най-добрите и задължителното подмладяване, което беше дискутирано от БФС преди време. От последните няколко селекционери имаше залитане и в двете крайности - някои избираха най-опитните възможни, за да се предпазят от евентуални грешки и отборът да не трупа много загуби.
Други пък залитнаха към масовия избор на млади играчи, използвайки това като защитен механизъм - "залагаме на младите и им даваме време, но не очаквайте резултати".
Всичко това вкара националния отбор и целия български футбол в един омагьосан кръг. Ръководството на БФС в същото време бяга от отговорност, заявявайки, че си е свършило работата, осигурявайки "лагер, хотел, самолетни билети и база", както често напомня Йордан Лечков.
И така до следващата загуба и до следващия цикъл.