Евро 2008: Испанските магьосници

След 40 години чакане вечната надежда в големите първенства Испания най-после успя да стъпи отново на европейския връх. Шампионатът в Австрия и Швейцария беше поредният, в който "Ла фурия" пристигна като един от големите фаворити за титлата. Но този път, водени от опитния, винаги непреклонен и поставящ отборната игра над всичко Луис Арагонес, който не се поддаде на обществения натиск да вземе в тима намиращия се в лоша форма Раул, испанците впечатляват цяла Европа с атрактивен и нападателен футбол и стават един от най-безапелационните шампиони.

Австрия и Швейцария (7 - 29 юни 2008 г.)

Градове домакини (8): Виена, Клагенфурт, Залцбург, Инсбрук (Австрия), Базел, Берн, Женева, Цюрих (Швейцария)

Шампион: Испания

Финал: Испания – Германия 1:0

Голмайстор:

Давид Вия 4

Икер Касияс е непробиваем на вратата, Шави е истински архитект на атаките, а ударното дуо Давид Вия - Фернандо Торес е неудържимо в атака. Испания печели пет победи в шестте си мача, като единствено в четвъртфиналите изпитва трудности със здравата защита на Италия, но Касияс показва класа при дузпите.

Финалистите от световното първенство Италия и Франция са големите разочарования на първенството. "Петлите" отпадат още в груповата фаза. Италия е разбита от Холандия в първия си мач, след като Роберто Донадони опитва да наложи схема 4-3-3. В следващите мачове той връща традиционното катеначо и "Скуадра адзура" все пак излиза от групата за сметка на Румъния.

Русия и Турция изненадващо достигат до полуфиналите. Турците показват страхотна борбеност, излизат от групите с паметен обрат от 0:2 до 3:2 срещу Чехия в последните 15 минути, а след това елиминират силните хървати с дузпи, като стигат до изравнителен гол в 120-ата минута. В полуфинала с Германия обаче късметът ги напуска и Бундестимът печели с 3:2 с победен гол на Филип Лам в продължението.

"Сборная", водена от Гус Хидинк, впечатлява с атрактивен футбол и в четвъртфинали отстранява един от големите фаворити Холандия. След това обаче руснаците са безпомощни срещу Испания и губят с 0:3. Германия на Йоахим Льов демонстрираха страхотно израстване и също привлича погледите с директен и агресивен стил.

Във финала комбинативната игра на испанците напълно неутрализира бързите футболисти на буденстима. С перфектен пас през центъра Шави извежда Торес, голмайсторът на "Ливърпул" печели единоборството с Филип Лам и технично прехвърля Йенс Леман, за да донесе втора европейска титла за Испания.