Англия изхвърли Украйна, изпрати Франция срещу Испания

Завърналият се в състава на Англия Уейн Рууни донесе победата и класирането на албионците

Футболистите на Англия постигнаха трудна победа над Украйна с 1:0 и се класираха за четвъртфиналите на европейското първенство по футбол.

Успехът на "Трите лъва" изтегли за следващата фаза и Франция, която загуби с 0:2 от отпадналия вече тим на Швеция.

Англичаните завършиха начело в група D и на четвъртфиналите ще срещнат Италия, докато "петлите" ще се изправят срещу действащия европейски шампион Испания. Така след Полша и вторият домакин на Евро 2012 напуска турнира, въпреки че изигра най-силния си мач в първенството.

Украинците доминираха в срещата в Донецк, но групова грешка в защита позволи на завърналият се в игра Уейн Рууни да вкара победния гол. Домакините имат право да недоволстват срещу главния съдия Виктор Касай, който не зачете тяхно редовно попадение в 62-ата минута при резултат 0:1.

Уейн Рууни (вляво) в спор за топката с Денис Гармаш

Въпреки липсата на звездата Андрий Шевченко сред титулярите, украинците изиграха най-силния си мач от началото на първенството. През първото полувреме те имаха пълно предимство във владеенето на топката и трайно се настаниха в половината на Англия. Още в началото Денис Гармаш стреля отдалеч, а след това Скот Паркър пожертвователно парира опасен удар на Марко Девич в наказателното поле.

"Трите лъва" постепенно се изнесоха напред и с дълбока преса изравниха играта. Последваха две добри ситуации за Рууни, но нападателят на "Манчестър юнайтед" не съумя да отиграе подобаващо отличните подавания на капитана Стивън Джерард и Ашли Йънг. В заключителните минути на първото полувреме английският вратар Джо Харт също трябваше да се намесва при удар на Андрий Ярмоленко от непосредствена близост.

Динамичната игра се запази на терена и след почивката, а бързият гол на Рууни още в 48-ата минута допълнително вдигна темпото. Голмайсторът на "Юнайтед" се разписа с глава на по-малко от метър пред празната врата след груба колективна грешка в украинската отбрана. Джерард центрира отдясно, няколко защитници и вратарят Андрий Пятов се разминаха с топката и Рууни с лекота откри резултата.

Спорната ситуация от 62-ата минута, когато Джон Тери изби топката зад голлинията на Англия

До края на срещата домакините наложиха своя натиск и създадоха редица чисти положения пред Харт. Най-опасната и спорна ситуация беше в 62-ата минута. Тогава при отлична контраатака Артьом Милевски изведе с пета Девич в наказателното поле на Англия. Нападателят на "Металист" залъга Харт и преследващия го бранител, а ударът му се отби във вратаря и се насочи към вратата, но Джон Тери изби. Телевизионните повторения показаха, че топката е преминала голлинията, но реферът Касай и неговите помощници не зачетоха попадението.

Последваха силни минути за англичаните, които дебнеха за грешки на своя съперник. Първо Ашли Коул можеше да удвои аванса на своя тим с удар от воле, а след това Рууни нанесе опасен изстел с глава, но и в двата случая Пятов беше на ниво.

В 70-ата минута Блохин опита да подобри нападението си и вкара в игра Шевченко. Това обаче не се оказа достатъчно и домакините така и не стигнаха до гол. В края на мача украинците имаха още претенции към рефера - за игра с ръка на Тери в наказателното поле, но те отново останаха неудовлетворени.

Голът на Златан Ибрахимович (вляво) със странична ножица във вратата на Франция

Франция загуби от Швеция, но продължава напред на Евро 2012. Скандинавците завърши участието си на турнира с победа с 2:0 над "петлите" и сложиха край на серията им от 23 мача без загуба.

Златан Ибрахимович откри резултата с красив гол от странична ножица в 54-ата минута, а в края на срещата Себастиан Ларсон удвои аванса на своя тим.

Шведите можеха да излязат напред още в 13-ата минута, когато грешка на Филип Мексес остави Ола Тойвонен сам срещу вратаря Юго Лорис. Нападателят на ПСВ (Айндховен) преодоля стража, но ударът му срещна гредата и резултатът остана непроменен. Това беше и най-интересното положение през първото полувреме.

След почивката Лорис спаси изстрел с глава на Ким Шелстрьом, но още в следващата атака капитулира пред Ибрахимович. Футболистът на "Милан" се разписа с ефектен страничен удар за 1:0 и внесе настроение в играта на скандинавците.

Френските фенове вече очакват сблъсъка с европейски шампион Испания на четвъртфиналите

Възпитаниците на Ерик Хамрен поеха инициативата и не я изпуснаха до края. Кристиан Вилхелмсон и Олоф Мелберг можеха да увеличат аванса на своя тим, докато французите отговориха само с далечни и неточни удари на Карим Бензема и Франк Рибери. Малко по-късно вратарят на Швеция Андреас Исаксон отрази опитите на Ян М'Вила и Флоран Малуда да върнат "петлите" в мача.

В последната минута на двубоя "тре кронур" оформи крайното 2:0. Първо удар на Шелстрьом с глава срещна гредата, а при добавката Ларсон се разписа и направи по-категорична първата победа на своя тим над Франция от 1969 г.

Четвъртфиналните мачове Испания - Франция и Англия - Италия ще бъдат изиграни съответно на 23 и 24 юни (събота и неделя) от 21.45 часа.