Италия отстрани Англия от Евро 2012 след драма с дузпи

Пирло бележи технично третата дузпа за Италия, която изравни резултата за 2:2

Италия е последният полуфиналист в Евро 2012, след като в изключително драматичен мач, завършил с изпълнение на дузпи, отстрани Англия и за първи път от 2000 г. ще играе сред четирите най-добри на европейски шампионат.

Двубоят завърши 0:0 в редовното време, въпреки че двата отбора предложиха атрактивен мач с агресивна игра, много висока скорост и голям брой чисти голови положения. Италианците доминираха в мача и отправиха цели 36 удара към вратата на Джо Харт, но бяха много близо до отпадането.

При изпълнението на дузпите англичаните взеха предимство след пропуск на Рикардо Монтоливо, но изстрел в гредата на Ашли Йънг, слабо изпълнение на Ашли Коул и точен изстрел на резервата Алесандро Диаманти пратиха Италия на полуфинал.

В него "скуадра адзура" ще се изправи срещу Германия на 28 юни (четвъртък). Англичаните бяха близо да преодолеят четвъртфиналите на голям турнир за първи път от 16 години, но отново дузпите се оказаха непреодолимо препятствие.

Двубоят започна на много високо темпо и головите положения се редяха пред двете врати. Още в 4-ата минута Де Роси отправи мощен далечен удар с външен фалц, който разтресе страничната греда, но не успя да влезе във вратата на Джо Харт.

Още в следващата атака англичаните отговориха с голям пропуск на Глен Джонсън. Крайният бранител на "Ливърпул" получи топката във вратарското поле, но стреля в обсега на Буфон и италианският вратар показа рефлекс, за да избие топката.

В 9-ата минута Рууни центрира опасно в наказателното поле, но Бардзали се намеси решаващо и изби. В 13-ата минута Скот Паркър стреля отдалеч, но покрай вратата. Минута по-късно пък Джонсън центрира перфектно към Рууни, който с засече топката с глава, но я прати над горната греда.

На свой ред италианците успяха да създадат няколко отлични възможности. В 25-ата минута Пирло изведе Балотели зад английската отбрана, но нападателят на "Манчестър сити" се забави и Джон Тери се върна, за да блокира удара му.

Отново Балотели беше близо до гол в 31-ата минута, но акробатичният му удар беше спасен от Харт. Минута по-късно Рууни намери с пета Уелбек на границата на италианското наказателното поле. Младият нападател веднага стреля, но ударът му премина над вратата.

Седем минути преди почивката Касано опита далечен изстрел, но Харт спаси, а в 42-ата минута Балотели направи непростим пропуск. Пирло центрира към далечната греда, Касано върна с глава към съотборника си в атака, но той от няколко метра пред голлинията стреля над вратата. Последва типичен за него, когато се ядоса след свой пропуск, удар с крак в гредата.

Второто полувреме започна с нов много сериозен пропуск на италианците - Джолиън Лескът закъсня с изтеглянето си след изпълнение на ъглов удар и покри Даниеле де Роси, който остана сам срещу Харт, но стреля встрани.

Италия наложи сериозен натиск и в 52-ата минута Де Роси затрудни английския вратар с далечен удар. Топката попадна в Балотели, който от няколко метра успя да нацели тялото на Харт, след което Монтоливо не успя да вкара в опразнената врата.

След 60-ата минута темпото на мача малко спадна. "Адзурите" владееха продължително топката, но не успяваха да стигнат до чисти голови положения. В 76-ата минута англичаните можеха да стигнат до гол при първата си голяма опасност за втората част.

Джерард центрира от свободен удар, но Рууни се размина на сантиметри с топката в близост до вратата. Италия пък отговори със страхотен изстрел на Диаманти от около 25 метра, но Харт отново беше на мястото си.

Две минути преди края Ночерино беше изведен на добра позиция и беше на път да отбележи, но Джонсън притича и в последния момент блокира изстрела му. В края на добавеното време Англия организира красива атака, преминала през Йънг, Ашли Коул и Керъл и завършила с неточен удар със задна ножица на Рууни.

Джонсън блокира опасен изстрел на Ночерино в последните минути на мача

В продълженията англичаните приеха играта още по-дълбоко в своето поле. Италианците владееха продължително топката, но в същото време действаха много внимателно, за да не позволят бързи контраатаки на съперника.

В 102-ата минута Диаманти опита да центрира технично, но това се превърна в много коварен удар, който за втори път срещна страничната греда на Харт. Отново полузащитникът на "Болоня" създаде напрежение пред английската врата, но ударът му с левия крак десет минути по-късно премина встрани.

Страхотната игра на Диаманти продължи. В 115-ата минута той финтира Ашли Коул и центрира технично към Ночерино, който прати топката с глава в мрежата, но попадението правилно беше отменено заради засада. В крайна сметка двубоят трябваше да бъде решен след изпълнение на дузпи.

Топката среща гредата зад Джо Харт след опит за центриране на Диаманти в 102-ата минута

Прандели заложи на Балотели за първата дузпа и нападателят на "Манчестър сити" спокойно стреля право в долния десен ъгъл. Капитанът на англичаните Джерард повтори изпълнението на Балотели, за да изравни резултата 1:1.

Втори от италианците изпълни Монтоливо. И той също избра десния ъгъл на вратаря, но този път топката премина встрани. Уейн Рууни не сгреши с мощен изстрел, за да изведе Англия напред - 2:1. Последва изключително красиво и технично изпълнение на Пирло в стил "Паненка", за да изравни.

Англия обаче загубите предимството си, след като Ашли Йънг стреля силно в горната греда. Ночерино изведе Италия напред при 3:2, а при следващия удар Буфон хвана слабия удар на Ашли Коул. Петото изпълнение беше поверено на Диаманти и той не сгреши, за прати Италия на полуфинал срещу Германия.

Диаманти отбеляза подобаващо страхотното си включване от пейката - с победна дузпа, която прати Италия на полуфинал