Източник: ЕП

Кой печели в ЕС

Федерер, Джокович, Мъри и Дел Потро сa полуфиналистите в тенис турнира

Федерер ще играе с Дел Потро в спор за място на финала

Първите трима в основната схема при мъжете Роджър Федерер, Новак Джокович и Анди Мъри очаквано достигнаха до полуфиналите на олимпийския турнир по тенис. Финалното каре беше допълнено от шампиона от US Open 2009 и поставен под номер 8 Хуан Мартин дел Потро.

Световният номер 1 Федерер, който преди месец триумфира със седмата си титла от "Уимбълдън" на същите кортове, имаше много труден мач срещу Джон Иснър. Швейцарецът се наложи над поставения под номер 10 американец с 6:4, 7:6 (5).

В края двамата бяха разделени само от три точки в полза на Федерер - 72:69. Световният номер 1 спечели първия сет с единствения пробив в мача, докато Иснър имаше една възможност в целия мач да вземе подаването на швейцареца, но не успя.

Страхотно сервиращият американец заби 8 аса срещу 3 за Федерер, спечели 75% при вкаран първи сервис и 65% при втория. Шампионът от "Уимбълдън" имаше минимално предимство в уинърите - 16 срещу 24, но пък допусна доста по-малко грешки - 12 срещу 22.

В спор за място на финала той ще се изправи срещу Дел Потро. Аржентинецът се наложи много трудно над японеца Кей Нишикори с 6:4, 7:6 (4). Дел Потро има само две победи в 14 мача срещу Федерер.

Двамата се срещнаха в четвъртфиналите на тазгодишния "Ролан Гарос". Дел Потро поведе с 2:0 сета, но допусна обрат и загуби. Това беше шеста поредна загуба за аржентинеца срещу Федерер, след като се възстанови от тежката травма, извадила го от кортовете за близо година.

Във втория полуфинал ще се изправят миналогодишният шампион в "Ол Ингланд клъб" Новак Джокович и тазгодишният финалист Анди Мъри. Двамата постигнаха лесни двусетови победи срещу Жо Вилфред Цонга и Николас Алмагро.

Джокович победи световиня номер 6 с 6:1, 7:5. Сърбинът беше безапелационен в първия сет, а във втория навакса пробив изоставане и отрази два скрити сетбола, за да измъкне чиста победа срещу французина. Мъри пък даде само пет гейма на Алмагро, като го победи с 6:4, 6:1.

Полуфиналите ще се играят на 4 август (събота), а мачът за бронзовия медал и финалът са на 5 август.